8.12.2019 | Svátek má Květoslava


LETY: Ve vášních se podstata sporu vytrácí

15.2.2018

Dnešní diskuse o táboru v Letech u Písku je pro naši současnost zcela příznačná. Žijeme totiž v době téměř absolutního relativismu, zpochybnění čehokoliv ve jménu vlastních „svobodných a nezávislých“ názorů a představ.

Lež je jen jiný názor, dříve jednoznačný obsah některých termínů se již zcela vytratil. Pojem komunista se rozšířil na kde koho – především na toho, kdo má spíše levicovější názory – a termín fašista lze volně použít na toho, kdo má názory spíše pravicové. Nositelům určitých názorů přidáváme dokonce i sociální a ekonomické postavení (voliči Zemana).

Chybí profesionalita, tak jsme tomuto termínu dříve rozuměli. Prakticky jakýkoliv názor nebo představu lze „doložit“ znaleckými posudky renomovaných akademiků, a to i názory zcela protichůdné. V důsledku toho se důvěra v autority úplně zhroutila. Za citování z Wikipedie jsem byl na sociální síti označen za rasistu: tato encyklopedie totiž vyjmenovává tábor v Letech jen jako jeden z mnoha jiných zařízení v tehdejším protektorátě. O relevantnosti vyprávění pamětníků nebo očitých svědků bych jako advokát – a ve svém věku – mohl vyprávět…

Jakkoliv platí, že zjistit pravdu je nejen obtížné, ale někdy zcela vyloučené, pokud jde o Lety, to neplatí a platit nemůže. To, co byl tábor v Letech, není přece věcí názoru, ale zcela objektivní, na názorech lidí nezávislé pravdy. Problém je, co z události chceme, podle svého, akcentovat:

Tábor byl zřízen jako pracovní pro „osoby práce se štítící“ (1940), ale také byl sběrným (koncentračním) táborem (1942) pro Romy, kteří pak byli posláni do vyhlazovacích táborů, jistě zde umírali lidé (žádné z dětí, které se zde narodily, nepřežilo), ale nikdo zde nebyl zastřelen nebo ubit atd. atd. První velitel toho tábora byl pro špatné zacházení s vězni dokonce odvolán, ale srovnávat s chováním stráží SS-Totenkopfverbände v Dachau to snad nebudeme, že?

A podstata sporu se pak v rozpoutaných politických vášních zcela vytrácí: co to ten Babiš (dříve) a Okamura (dnes) o Letech vlastně řekli?

Autor je zástupce veřejné ochránkyně práv

LN, 13.2.2018OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.