27.9.2020 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

LETNÁ: Derniéra Listopadu?

Dav demonstrantů, který se sešel na Letné, si soukromě pojmenovávám “naši Osis“. V Německu se tak říká poraženým východním Němcům. Trpícím často „ostalgiií“, touhou po starých, údajně „zlatých časech“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 174, poslední: 9.12. 2019 17:31, přehled diskusí

P. Bílek 19.11.2019 22:46

Pane Vlku, díky za objektivní článek (i když to p. Zach nějak nemůže zkousnout). Mám jen několik poznámek:

1) K "transparentnímu" účtu. Existuje jen ten jeden, nebo jsou i netransparentní? A co nefinanční pomoc- ta profesionalita za technickou pomoc je dost zarážející, při výši těch údajně zaplacených částek. Dají "chvilkaři" k dispozici, kdo jim to zajišťoval? ČT?

2) Nejsem volič Andreje Babiše, ale myslím si, že je to v současném turbulentním světě jediný český (slovenský) politik, který má kvalifikaci v tom světě něco pro ČR udělat. "Chvilkaři" si podle mě před tím, než začali se svými demonstracemi, měli trochu něco o Babišovi přečíst, třeba na wikipedii. Pak by se zřejmě dozvěděli, že je to především schopný manažer, s notnou dávkou bezohlednosti a odvahy, ale především zřejmě člověk, který je přesvědčený, že má vždy pravdu a má svůj životní cíl, za kterým jde naprosto důsledně. Jedinou chybu, kterou udělal, bylo, že se dal idealisticky do politiky, místo, aby zůstal jen u svého byznysu. Ale rozhodně to není člověk, který by se nechal vzdát svého cíle jen pro přání nějakého nedostudovaného bohoslovce, který zatím nic nedokázal , jen vzbouřil část (3%) voličů.

3) Bohužel musím konstatovat, že ty cíle. které chtějí "chvilkaři" dosáhnout (bez toho, aby se toho politicky zúčastnili), jsou natolik obecné, z odpuštěním "kydy", že by to mohla klidně vypustit bývalá KSČ na některém ze svých sjezdů.

4) Nechci přinášet nějaké nové konspirační teorie, ale můj převládající dojem je, že celá ta hysterie kolem Babiše a Zemana je jen zástěrkou pro větší zákulisní hráče, což mohou být jak místní konkurenční oligarchové (třeba Bakala), nebo ještě vyšší level (sudetští Němci, dodavatelé pro Temelín ...?)

L. Zach 19.11.2019 9:28

Pan Vlk se dopouští klasických argumentačních faulů. Například: 1) Nejdříve vysloví nejakou ze svých domněnek (některé z nich jsou vskutku bizarní a na míle vzdálené od reality) a pak proti nim argumentuje. 2) Převážnou většinu textu věnuje povrchním a nepodstatným záležitostem (kolik bylo na Letné velkoplošných obrazovek, že to muselo něco stát, že pan Trojan nedokázal "vysypat" argumenty z rukávu...) 3) Tajemně naznačuje (jak nějaký konspirační teoretik) že ví, jak je to ve skutečnosti ("věřte mi, já o tom něco vím - já jsem spolupracoval s Přemkem Podlahou na Receptáři") - mimochodem proč v této souvislosti uvádí, že je disident a signatář CH 77 jsem nepochopil (sebevědomý muž neříká o sobě, že je sebevědomý; kdo nezávidí, nemá za potřebí o sobě prohlašovat, že nezávidí...).

Daleko nejpodstatnější ovšem je, co my "Chvilkaři" chceme (viz nová petice zde https://www.milionchvilek.cz/ ## 145.000 podpisů za 2,5 dne):

1) Chceme mít politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů.

2) Chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti a převzali za ni svůj díl zodpovědnosti.

3) Chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.

L. Zach 19.11.2019 9:30

Na transparentním účtu lze najít odpovědi, týkající se financování protestů. Přesvědčte se sami, na to vám stačí internet a umět číst. Nepotřebujete (snad) někoho, aby Vám to predžvýkal (co když Vám to predžvýkává trochu účelově?).

Poslední výdaje: 360.000 Kč - milión letáků Co chceme # 100.000 - 30.000 kusů placek Milión chvilek # 300.000 Kč - propagace akce Letná 2 # 950.000 Kč - záloha na technickou realizaci demonstrace ### zůstatek na transparentním účtu 19.11. (po zaplacení milionu za Letnou) 4.250.000 Kč ### https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=20201117

Pokud důvěřujete svému rozumu / anebo své intuici, sami si udělejte názor na zmíněnou demonstraci. 34:00 - proslov Václava Malého # 51:00 - Mikuláš Minář - představení nové výzvy "Co chceme" # 1:40:00 - Jaroslav Hutka - Náměšť (Co je nejpevnější...) # 1:47:00 - 12 osobností čte 12 myšlenek z knihy amerického historika a politologa Tyranie (20 lekcí z 20.století)

Kompletní záznam demonstrace na Letné 16.11.2019 - 2 hod 36 min ### https://youtu.be/Nj9UouTXP8E

J. David 18.11.2019 20:12

Nu nevím, ale myslím si, že pro Andreje a ANO jsou tito "chvilkaři a jejich panoptikum" přímo terno vzestupu volebních preferencí. Nuž, kraválisti si vyřvali plíce. Nejsem z Práglu, ale v mém okolí mnoho mých známých kroutí hlavou, co vlastně ti "kraválisti" chtějí proti výsledkům demokratických voleb? Unisono říkali, asi to tomu Babišovi a ANO hodím v příštích volbách, neb potrefené zhrzené husy nejvíce kejhají zbytečně a zlostně. Asi tak. Babišovi asi hlas také dám. Nestoudným kraválem a ultimáty se nic nevyřeší, pouze posílí napadené vítěze voleb. Akce budí reakci, dočkejme dalších voleb.

J. Schwarz 18.11.2019 21:09

Babíšovi je možno vytýkat mnohé, od EET přes zoufalý stav budování dálnic po ustupování nenažraným socanům. Ale alespoň nějak hájí zájmy republiky před Bruselským šílenstvím, které nás hrozí zničit přes "boj s CO2 v kombinaci s rušením nebo komplikacemi budování jaderných zdrojů" a přes přijímání imigrantů z kulturně nekompatibilníchcivilizačních okruhů. Všechny alternativy Babiše byli eurohujerští patolízalové, kteří by nás prodali za jediný úsměv některé ze soudružek "eurokomisařek"...

J. Vlček 18.11.2019 21:13

Ano, pane Schwarzi. R^

J. Jurax 18.11.2019 19:56

No jo ... nemusím Babiše a nevolil jsem ho. Nemusím Zemana a nevolil jsem ho (popravdě jsem v druhém kole nevolil nikoho, neboť jsem si nechtěl vzít na svědomí, že by někdo z těch dvou vyhrál jen díky mému hlasu). Ale respektuji oba jako premiéra a prezidenta, neboť byli zvoleni podle demokratických pravidel.

Jenže už vůbec nemusím ani miliónchvilkaře, docela mne popouzejí, ba až séřou. Byť respektuji, že konzumují svou svobodu projevu, jakž jest jejich právem.

Tak mi řekněte, co se mnou. Nejsem nijak, tedy ani správně, zařazen!

J. Vlček 18.11.2019 20:17

Pane Juraxi, v tomto vám nikdo nepomůže, v tom si musíte udělat jasno vy sám. Pokud nejste schopen rozpoznat, co je pro vás dobré a co vás naopak poškozuje, pak vám nezbývá vše nechat na náhodě, respektive na tom, jak rozhodnou ostatní. Vy pak budete buď spokojen, nebo nespokojen, ale byla to jen vaše volba nevolba. Pak se chvalte, nebo si nadávejte.

J. Jurax 18.11.2019 23:05

Inu, hezky jste to vysvětlil ... :-)

Jenže, víte, myslím, že rozpoznávám docela slušně, co je pro mne dobré. Musím pak konstatovat, že ani Babiš, ani miliónoví chvilkaři to nejsou.

A. Novák 18.11.2019 23:22

Zatím ještě existuje mnoho jiných alternativ než MiChviPrD nebo Babiš...

J. Kanioková 9.12.2019 17:31

1*****, vidím to stejně... R^

D. Müller 18.11.2019 17:37

Už delší dobou autor chrlí plamen a síru k nevoličům Andreje Babiše. Jeho údernické články jsou už dnes prakticky shodné s články, které vycházeli za komunistů v Rudém Právu.

Bylo by dobré, aby si pan Vlk uvědomil, že pád komunismu nebyl boj těch mladých na pódiu. Nebyli ani na světě! Oni ale mají svůj boj. Vadí jim, srůstání soukromého kapitálu se státní správou. Vidí, že to naše generace tak nějak po 89 roce podělala. Nezajímají je Babišovi kecy o Palermu a starých křivdách. Nechtějí žít v tom pokrytectví, které Miloš Zeman a Andrej Babiš se svými věrnými předvádějí.

Protože až po nás starších bude veta oni tu budou a nechtějí otročit oligarchům navlečeným do státní správy.

Ani chvilku se pan Vlk nezamyslel o co jim ve skutečnosti jde? O navrácení rovnováhy, slušnosti a úcty státu k občanům. A o to nám šlo v roce 89 také. Proč mu to přijde odporné a konspirativní, tomu prostě nerozumím.

A teď jedna faktická! Protože si pan Vlk nedělal na místě žádný skutečný průzkum, tak svoje motivy těm mladým lidem prostě jen podsouvá. Dělá je takovými, jakými by je chtěl mít, aby je mohl dehonestovat. Amen.

J. Vlček 18.11.2019 17:54

Pane Müllere, zakončení vašeho příspěvku mi připadá, že jste načíchl slovním vybavením od pana nedostudovaného faráře z chvilek. Ještě víc mi připadá, že stejně jako on, nevíte co chcete, a nedáte pokoj dokud to nedostanete. Co se týká dehonestací, ty připouštíte pochopitelně jenom jednosměrné, to je od vás na ty druhé. Máte opravdu skvělé vidění jak by měl svět vypadat. 8-o

D. Müller 18.11.2019 18:53

Určitě jste si všiml, že jsem neřešil osobu pan Vlka, jakou nosí košili, kdo ho platí, a s kým kamarádí...

Takže trošku jinak... každý žijeme v jiné "sociální bublině", v článku pan Vlk k sobě namíchal různé sociální bubliny. A to je dle mého prostě základní chyba. Namíchal k sobě disent a Milion chvilek. A aby mu to sedělo, tak je se spojil i s komunisty v roce 1948. To je to sice čtivé, žurnalisticky dovedné, ale je to podpásovka.

Narodil jsem se 17 let po 2. světové válce, do rozbujelého socialismu. A věřte že pro mne ta válka byl skutečný pravěk. Asi takový pravěk jako je pro Chvilkaře rok '89. Naše generace odvedla v roce 89 svou práci. Ale nenuťme mladé, aby vedli naše staré bitvy. Je to nesmysl.

Ať mi pan Vlk raději řekne, kdo to podělal, že stojí byt 4-5 milionů. To jsou jejich problémy... řeší prorůstání Agrofertu do státní správy. Že stát si čas na bábu v trafice, jestli vydala účtenku za noviny, najde, ale na stavební povolení dost sil nemá. Vidí, že jejich problémy se neřeší ba naopak, že z nich oligarchové těží. A tohle podělala generace moje i generace pana Vlka. A že to mladí zatím neumí zcela správně pojmenovat a uchopit, to bych jim tedy fakt nevyčítal. Dělají, co mohou. A jsem rád, že nám to z nějakého milosrdného důvodu neomlátili o hlavu.

J. Vlček 18.11.2019 19:29

Pane Müllere, myslím, že jste zbytečně sebekritický. Vy jste něco podělal? Já ne. V životě jsem dělal vše, jak nejlépe jsem uměl.

Jestli někdo něco podělal, byly to dosavadní vlády, které díky rozhádanosti politické reprezentace nebyly schopné konat prospěšné skutky pro stát a tedy pro nás pro všechny. Spíše podělaly na co sáhly.

Když už toho měli lidé až po krk, dali hlas Babišovi. Všichni ti odstavení od korýtek se spolčili proti němu a dělají co mohou, aby ho znemožnili a zničili, aby se vláda věci našich vrátila zase do těch správných rukou, to je do těch jejich. Tak prosté to je.

A hloupí lidé jim v jejich bohulibé snaze a touze po moci jsou nápomocni. !

V. Čermák 18.11.2019 19:35

R^R^R^

D. Müller 18.11.2019 23:28

Co se stalo, nelze odestát. Současná vláda ANO a ČSSD je u vlády 6 let. To je z těch 30 let 20%. Teď už to skutečně není o těch, co "kradnů a co makajů". Do státní kapes šlo z peněz daňových poplatníků téměř 10 bilionů korun. To je toto číslo 10 000 000 000 000 CZK. A co jsme za to dostali? Kecy o Kalouskovi a stejně tolik slibů. Toto je celé je o neschopnosti nalakované na růžovo. Je potřeba se vzbudit.

V. Petr 18.11.2019 20:54

Milý pane, ti mladí pitomci chtějí nastolit ještě horší režim, než tady byl před rokem 1989. A byt stojí 5 milionů právě proto, že ti mladí pitomci volí zelené, piráty a Čižinské, kteřáí ÚMYSLNĚ zabrzdili bytovou výstavbu.

A jak řekl president Zeman, dokud se nebude stavět dost bytů, NUTNĚ budou pro část lidí nedostuopně, např. kvůli ceně (jiná alternativa je že budou na příděl, ob ́všem v tom případě bz je piráti dávali přednostně migrantům a nepřizpůsobivým).

J. Schwarz 18.11.2019 21:20

Kdo to podělal, že byt stojí 4-5 milionů? No nejspíš ten kdo umožnil neustálé obstrukce. Jasně, že člověk co bydlí v paneláku s výhledem na Prahu a mezi ním a sousedním panelákem je park nebude nadšen, aby mu tam vyrostly další dva domy. Pokud to může zablokovat tak to zablokuje. Třeba i s argumentem že předloni tam někdo spatřil vzácného křečka a ohroženého brouka. Oslavovaná města Vídeň a Berlín mají hustotu zástavby 3x větší než Praha. Přitom kancelářských budov je v Praze zřejmě dost, jinak by tam nemělo centrály tolik firem, do kterých se za vidinou dobrých výdělků stahuje mnoho lidí z celé republiky. Jasně, že vidina dobrého výdělku a levného bydlení je lákavější než její "kapitalistická" varianta - tedy že se o svůj podíl přihlásí i majitelé nemovitostí a "domovských práv", která jim umožňují blokovat výstavbu a těžit z toho.

K. Kik 18.11.2019 19:43

a kde byly chvilky v techto dobach???

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwicxrqxj_TlAhUFIVAKHXLlA5YQFjAGegQIBxAB&url=http%3A%2F%2Fwww.rukojmi.cz%2Fclanky%2Fdomaci-politika%2F9167-zprava-o-rozkradani-ceskeho-narodniho-majetku-v-90-letech-20-stoleti-vite-kdo-si-nakradl-nejvic&usg=AOvVaw3c7urKrrAJsyaCb754UFO9

L. Zach 19.11.2019 2:36

@Kik

Mikuláš Minář (nar. 1993) - předseda spolku Milion Chvilek - byl v roce 2000 ve 2. třídě základní školy a učil se počítat do stovky.

A kde jste byl tehdy Vy, pane Kiku?

L. Zach 19.11.2019 9:36

@Müller ### Pan Vlk st. píše i knihy - poslední:

https://www.grada.cz/mauthausen-9450/

U vydavatele lze najít jeho velmi zkrácené CV https://www.grada.cz/autor/vlk-vaclav/

Člověk by řekl, že někdo takový by (snad) mohl mít všech pět pohromadě. A vidíte...

J. Ptáček 18.11.2019 17:32

Bolševici byli opravdoví lidumilové jak nás hustili ve škole.

1. Dekret o míru.-proč ne?

2. Dekret o půdě.-vyvlastněné=ukradené

3. Dekret o zavedení trestu smrti (prosinec 1917). Na ten nějak ve škole pozapomněli.

V. Čermák 18.11.2019 19:37

Hm a Něco k Věci by nebylo, pane Ptáčku?

J. Kanioková 18.11.2019 16:35

"Viděli jsme spíš něco jiného. A to jen mírně umravněnou, ale jinak neuvěřitelnou slovní špínu, lži a nadávky, s kterými se potkáváme na sociálních sítích a některých webech."

Bohužel, máte hodně pravdy, pane autore..

J. Vlček 18.11.2019 17:09

Paní Kanioková, to jen jako špína vypadá. Ve skutečnosti je to něco jako pravda a láska. Všichni ti lidé tam přece překypovali láskou k bližnímu, copak jste neviděla, jak se měli k VKml.? No prostě taková milá společnost se hned tak nesejde.

P. Lenc 18.11.2019 17:17

Přesné pane Vlčku.Byla to opravdu slušná hromada láskyplného hnoje.

L. Zach 19.11.2019 2:19

@Kanioková, Vlk st. ### Možná jste sledovali úplně jinou demonstraci, než na které jsem byl se svým synem - jinak si to nedovedu vysvětlit.

Níže uvádím odkaz na kompletní záznam demonstrace (2,5 hodiny). Pěkně prosím, najděte nám, kde se v záznamu vyskytují ony "lži, nadávky a neuvěřitelná slovní špína" a napište sem jejich čas v záznamu - ať víme, o čem se bavíme. Protože jde o množné číslo - prosím najděte alespoň dvě lži, dvě nadávky a onu slovní špínu.

Stojí, myslím, také za zaznamenání, že pan Vlk nezmiňuje prvního řečníka demonstrace, kterým byl "pomocný biskup pražský - Václav Malý", který - jak si pamatuji z před třiceti let (a nikoliv z televize) - tehdy demonstraci na Letné moderoval. Jde také o chartistu a jeho heslo je "Pokora a pravda". Soudě podle mnoha jeho veřejných vystoupení on "o tom opravdu něco ví" (a protože sám o tom nemluví, zní mi to uvěřitelně).

Nezmiňuje ani pány Svěráka a Uhlíře, kteří přišli na pódium na konci demonstrace. Zdeněk Svěrák napsal např. scénář k filmu Kolja (1997 - Oscar, Zlatý glóbus a 6 Českých lvů - film vydělal na tržbách kolem 185 milionů Kč) či k filmu Tři veteráni a písničku Není nutno (plus řadu dalších písniček pro děti). Všichni tři pánové jsou úplně typičtí představitelé "části, která se chce mít dobře z práce a za peníze té druhé části". Nevím, kolik platil Receptář, ale desítky milionů to asi nebyly. Taky by mne dost zajímalo, jaké motto má pan Vlk. Mohu-li soudit dle jeho textů, pokora a tolerance to nejspíš nebudou.

Záznam demonstrace na Letné - listopad 2019 ### https://youtu.be/Nj9UouTXP8E ### čtení z knihy Timothy Snyder - Tyranie (20 lekcí z 20. století) v čase 1:47:00 (Kolářová, Bárta, Kroupa, Illnerová, Polívka, Trojan...)

P. Kmoníček 18.11.2019 16:33

Že nikde není uveden ohlas na Letnou z LDN Lány je už normální, ale že nejsou slyšet připomínky z ulice Politických vězňů je zajímavé. Že by se potomci kluků ze Žižkova neshodli ?

J. Lukavsky 18.11.2019 16:17

"zvedali předem rozdané červené karty" No nějak autorovi uniklo, že i v malém městečku v papírnictví snadno nakoupíte balík papíru: bílý, černý, žlutý, zelený, modrý, červený... akorát zlatý jsem ještě neviděl. No na Letné III. jsem byl a "profesionální transparent" jsem tam neviděl ani jeden. Lituji, že jsem si ty mnohdy vtipné hlášky nenafotil všechny. PS: autobus jsem si zaplatil sám, pořád jsem chtivě koukal na vrtulník kdy z něj začnou padat ty slíbené tisícovky... a nic! Ale stálo to za to i tak! J.L. end