21.9.2019 | Svátek má Matouš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 9.9.2019 20:06

To máte těžký, pane doktore.

Pár let tomu nazad mne bolelo v uchu. Ne že bych lezl po zdi, ale obtěžovalo to. I šel jsem k praktikovi, ten mne ruče odlifroval na ORL. Tam mne vzali za čtrnáct dní, koukali se mi do ucha, vypláchli mi ho a sdělili, že tam nic není. Bolelo to dál, i po čtvrt roce jsem kolečko absolvoval znovu. Vyšetřili, rentgen udělali a že tam nic nemám a poradili, ať si koupím Brufen. Ten pravda zabíral, ale odhodlal jsem se přesto znovu objednat na ORL. Tentokrát byl termín po třech týdnech, ale zato tam byl geniální starší pán, jenž koukaje se mi do ucha nic nenašel, zato se mně zeptal, zda jsem byl u zubaře. Že to může být od zubů. Tak jsem se objednal k svému zubaři a již za čtrnáct dní mi ten diagnostikoval zánět na neprořezané osmičce. Šla ven a ucho přestalo bolet.

Trpělivost a vytrvalost holt přináší růže. I když mne taky napadlo, jestli to nebylo jen psychosomatické ... inu, nebylo.

I. Vermis 9.9.2019 18:35

A co si mám myslet o lékaři

který mi na otázku při odchodu "a pane doktore, co mi vlastně je" odpoví: nevím, to bych vás musel vyšetřit. Pravda, to bylo v roce 1985, kdy jsem měl ve spermatu krev... no, možná měl říci: nehodíte se k množení.

J. Krynický 9.9.2019 11:47

Lékař by měl být schopen říct

když vám nevyhovuji, tak si najděte jiného lékaře.

A věnovat se těm, kteří ho nebudou přesvědčovat o prospěšnosti inhalování přípravků na čištění bazénů.

Z. Lapil 9.9.2019 15:28

Re: Lékař by měl být schopen říct

Nebo ještě lépe: dvě(?) vyšetření platí pojišťovna. Pokud vám to nestačí, zaplaťte ze svého. Pokud vím, tak to lze, přinejmenším u těch drobnějších. Jestli to platí i pro tomografy a podobnou "velkou" medicínu, nevím, ale proč by ne.

Ś. Svobodová 9.9.2019 17:20

Re: Lékař by měl být schopen říct

Tchán otravoval svou doktorku třičtvrtě roku. Poslal ho na rtg žaludku a gastroskopii a když nic nenašla dala mu dietu. Zemřel na selhání jater v důsledku terminálního stadia rakoviny slinivky. Dle lékaře v nemocnici, sono by rakovinu pravděpodobně odhalilo. Jiný případ: pro neustálé bolesti v kostrči absolvovala známá spoustu drahých přístrojových vyšetřeních s nulovým výsledkem. Při prevenci na gynekologii zjistil lékař nezhoubný nádor na děloze. Po operaci zmizela i bolest kostrče.

Jak byste posuzoval takové případy? Měl tchán neveřit lékařce a zaplatit si sono? Měla si známá zaplatit všechna neurologická vyšetření, když příčina byla gynekologická?

Z. Lapil 9.9.2019 17:52

Re: Lékař by měl být schopen říct

Necítím se schopen posuzovat, o doktorach vím zhruba to, že do člověka zapichují duté jehly.

Chyby se prostě dějí, a to i takové, za které vlastně nikdo nemůže. V doktořině a na silnici mívají občas fatální následky. Obávám se, že právě skrze podobná "nepravděpodobná" vyšetření je zdravotnictví černá díra. Zdravotnictví se sice tváří, že je zdarma, ale ve skutečnosti mají pojišťovny konečné množství peněz, takže nemůžou platit úplně všecko; a byla by to pravda, i kdyby ředitel sídlil v pastoušce a revizní lékaři chodili pěšky se stanem na zádech.

Příklad nepodchyceného průšvihu v situaci, kdy lékař fakt nemá důvod lemplovat, mám v blízkém okolí. Jistému pánovi se "neudělalo dobře" (podrobnosti fakt neznám), tak ho doktorka - vlastní dcera zahnala do nemocnice. Zjištěna zcela závěrečná fáze rakoviny opět netuším čeho. Pán se rozhodl, že 82 let mu stačilo a do týdne byl pohřeb. Pán byl chronicky nemocný, takže pod průběžným dozorem, žádný jurodivý stařík typu "prosim tě, tak mě tady píchá, co bys chtěla, v mým věku".

Ś. Svobodová 9.9.2019 21:34

Re: Lékař by měl být schopen říct

Případy jsem popsala ne jako selhání lékařů, ale jako reakci na Vaše něco zdarma, další zaplatit. Jak by mohl laik posoudit, zda další vyšetření potřebuje nebo ne? Někdy je diagnostika velmi zdlouhavá, jindy mylná. V prvním případě se "zastropovala" lékařka a bylo to špatně. V druhém případě se snažili pomoci ze všech sil a také špatně.

Z. Lapil 10.9.2019 9:31

Re: Lékař by měl být schopen říct

Asi si úplně nerozumíme a asi ani nejsme ve při. Pokládám za samozřejmé, že medicína v osobách lékařů dělá, co může; ano - někdy skvěle, někdy vysloveně blbě, většinou tak nějak bez větších průšvihů. Předpokládám, že pojištění pokrývá SKORO všechno; smůlu mají lidé, kteří přijdou k nějaké neobvyklé (čti: extrémně drahé) nemoci, jejíž léčba by pojišťovnu přivedla zu grunt a parlament donutila podstatně zvýšit pojistné.

Moje "něco zdarma, další zaplatit" zkouší eliminovat případy, kdy nemocný požaduje evidentně nesmyslná vyšetření; tedy nesmyslná z pohledu poctivého medicínského řemesla. Často jsou to lidé, kteří vědí líp, než lékař, co jim je, a nenechají se mást fakty. "Zaplať si sám" je možnost, jak takové lidi nenechat ve slepé uličce. Nepletu-li se, těhotenský test vám udělají u doktora zdarma (ale těžko každý týden) nebo si ho můžete zaplatit v lékárně.

Nesmyslné vyšetření, obávám se, byl "váš" druhý případ. Aspoň jako laik si nedovedu představit důvod, proč jít s bolavou kostrčí ke gynekologovi. Přinejmenším JÁ bych k němu určitě nešel :-). Že se ten nesmysl ukázal být pravdou - inu, počítám, že už se staly divnější věci.

V podobných věcech mám tendenci se šťourat, protože mě coby technika rozčiluje představa, že jakékoliv neštěstí je něčí osobní vina. Jak kdosi pravil - my technici jsme schopni navrhnout konstrukci s libovolnou NENULOVOU mírou rizika selhání. Nevím, říkám už já, proč by to se zásahy do lidského těla mělo být jinak. Čímž nehájím lemply ani fušery.

Kéž se nám ona nutná rizika vyhnou.

Ś. Svobodová 9.9.2019 10:35

Proč lékař?

Nepochopila jsem, proč je článek o lékaři? Přece každý člověk má své starosti, emoce a nálady. A s nějakým potížistou - ať je to chronický stěžovatel, nespokojený pacient, nevrlý soused nebo problematický zákazník, se setkala většina lidí. A chtít po nich aby se na objekt své zloby usmáli je úsměvné. Jediná rada při setkání s takovým člověkem je: Neberte to osobně.

K. Janyška 9.9.2019 9:02

A navíc je lékař jen řemeslníkem, tedy dobrým nebo

prostě také špatným. Pozor ma to !!!

To, že lidské tělo je spontánním řádem neví nikdo z nich. Jinak by se totiž neuzdravilo. Ve hře jsou totiž 3 základní vlastnosti spontánního řádu, sebepořádaní, seberegulace a sebezáchovnost. O tom nemají ani tušení... Dzp.

Z. Lapil 9.9.2019 15:25

Re: A navíc je lékař jen řemeslníkem, tedy dobrým nebo

Jak to, že ne? "Lékař léčí, příroda uzdravuje" je pravda rozhodně starší, než Hayekovo dílo.

J. Anděl 9.9.2019 6:59

Ano, lékař je jen člověk s docela normálními lidskými

...problémy.

To je dobré chápat oboustranně. I názor lékaře podléhá chybovosti, trendům, ideologickým tlakům.