28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Proč se nechat očkovat

Politici v souvislosti s epidemií covid-19 rádi používají válečnou terminologii: jsme ve válce, bojujeme, našimi zbraněmi jsou... Když se oprostíme od řečnického patosu, zjistíme, že tato přirovnání jsou překvapivě výstižná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 20.12.2020 20:12

Šel jsem na návštěvu.

Chodník byl zatarasen rakvemi, po ulici jedna sanitka za druhou, nahoře asi tři vrtulníky (ve druhém Blatný, ve třetím Kubek), .......... když jsem tam došel, bylo mi sděleno, že:

1. Dům jest v asanaci a momentálně zaplynován.

2. Pokud chci dále pokračovat, musím se nechat testovat a všem oznámit, že do poloviny ledna budu nedostupný. Včetně celé své rodiny.

3. Zaslechl jsem, že mají plac v nemocnici, a že by se mnou udělala rozhovor NOVA/ČT09.

Upozorňuji, že za Masaryka se na konci páté třídy probíralo slovo promile. Třeba promile z 10 000 000.

V. Novák 20.12.2020 14:17

Klídek, antivakcínci!

Vakcíny nebude dost ani pro zájemce - tak vám ji nikdo vnucovat nebude...

Š. Hašek 20.12.2020 14:36

Dochází Vám základní učivo osmé třídy, že očkování proti osm měsíců starému viru chřipkového typu, je prakticky neúčinné?

Používání dětského výrazu "antivakcínci" svědčí o Vaší mírné neschopnosti vypotit racionální argument. Jsem očkován jak proti obrně, tak proti černým neštovicím.

Víte o tom, že třeba viři neštovic, obrny si chrání svůj rodokmen? Ten chřipková nikoliv, ten je koncipován zcela jinak.

Máte kolosální, řekl bych - přímo moderní televizní maglajs v hlavě.

P. Milan 20.12.2020 15:51

A kdyby to bylo z deváté třídy, tak proti devět měsíců starému viru? :-P

Asi všechny ty schvalovací a vývojové i výrobní instituce neabsolvovaly osmou třídu, takže jim to funguje. :-P

Š. Hašek 20.12.2020 19:43

To si řekneme v březnu, Vážený neabsolvente základní školy.

Černé neštovice nemutují, typ chřipka mutuje.

Vyvraťte to. Nejen mně.

V. Klepetko 20.12.2020 20:25

Hmm... "typ chřipka"... Pokud si matně vzpomínám na poznatky že ZDŠ, tak v biologii se z hlediska systematiky o "typech" příliš nehovoří, tam jsou třídy, řády, čeledi, rody, a tak podobně... No a z tohoto hlediska patří virus chřipky do úplně jiné čeledi (Ortomyxoviridae), než virus SARS--COV-2 (Coronaviridae).

No a to znamená, že chřipka a covid jsou si podobní asi jako kočka pes, to jsou šelmy, ale z různých čeledí! :-)

Viz. Součková: Bílkovina, která změnila svět a její srovnání s chřipkou - když nemluví o politice, tak ti Topáci řeknou občas i něco zajímavého:

https://www.top09.cz/regiony/jihocesky-kraj/regionalni-organizace/ceskobudejovicko/souckova-bilkovina-ktera-zmenila-svet-a-jeji-srovnani-s-chripkou-27194.html

V. Klepetko 20.12.2020 23:11

Hmm... Tak to jsem si zase naběhl a spolehnul se na důvěryhodně vypadající informace o tom, že virus chřipky a SARS-COV-2 patří taxonomicky do různých čeledí, takže jsou si podobní asi jako kočka a pes. Jenže skutečnost je ještě méně příznivá pro zastánce teorií o "virech stejného typu". Zde je reálné taxonomické zařazení covidu a chřipky:

Realm: Riboviria, Říše: Orthornavirae, Kmen: Negarnaviricota, Třída: Insthoviricetes, Řád: Articulavirales, Čeleď: Orthomyxoviridae, Rod: Alphainfluenzavirus, Druh: Influenzavirus A - a to je virus chřipky.

Realm: Riboviria, Říše: Orthornavirae, Kmen: Pisuviricota, Třída: Pisoniviricetes, Řád: Nidovirales, Čeleď: Coronaviridae, Rod: Betacoronavirus, Druh: SARS-CoV-2, a to je ten náš koronavirus.

Takže ve skutečnosti jsou si ty viry podobní asi jako slon a hlístice - patří nejen do různých čeledí, ale i úplně jiných řádů, tříd i kmenů! Vskutku, velká, velká podoba... :-)

P. Vychodil 20.12.2020 13:08

Strašpytlové, vyděšení massmedii. již naprosto ztratili zdravý rozum, ignorují fakta, nechtějí nic slyšet, a prosí své "zachránce" o stále větší ochranu, na ostatní se dívají jako na lidskou špínu, svoloč, hyeny, se sprostotou, dříve nevídanou, klidně si nechají podat jakoukoliv medicínu, jen aby se zachránili, bez ohledu na následky, chtějí, zbaběle a naprosto sobecky,dirigovat a přikazovat ostatním, jak se chovat, co kde zavřít, bez ohledu na následky... a toto své sobectví zakrývají jakýmsi altruismem ( ve stylu moje očkování ochrání i tebe), ve skutečnosti to je ve stylu "já chci ochranu, a všichni kolem mne ji musí poskytnou dle mých pravidel..."

je zajímavé sledovat, jak rychle lze strachem ochromit velkou část našich občanů, jak rychle lze rozdělit společnost, jak rychle lze zavést praktiky, které ani za totality by nebyly možné...no, pak se to vládne. Vláda dnes přece nedělá v současnosti nic jiného, než plní žádosti většiny občanů o ochranu, že ?

Jsem přesvědčen, že kdyby naši mediální "odborníci", doporučili každodenní malou dávku jedu proti myším jako ochranu proti covidu, mnozí by se začali po této "medicíně" shánět. (Vzpomeňte, Trump doporučil Savo,a kolik jich zemřelo po vydatném loku..)

Nezdá se vám, že zde máme Stockholmský syndrom ?

Š. Hašek 20.12.2020 13:52

Souhlas Vámi, pane Vychodile.

Začíná se rýsovat "kolosální objev", a sice. že nám vir mutuje, zmutoval. Možná se bude tedy předělávat "meducínka". Předělal bych postele v polňačkách a předělal zákaz vycházení na 20:32. A 4:51.

Zkráceno.

P. Vychodil 20.12.2020 18:32

Hele, nepřipadá vám zvláštní, že se mutace objevila v okamžiku, kdy se začalo v GB očkovat ? a objevila se zrovna v GB?

scénáře, proč tak či onak, nechám na vás, či na každém přihlížejícím a jeho fantazii...

já s úžasem sleduji celosvětové divadlo testovací pandemie, pod jehož rouškou se připravuje totální ovládnutí ovčanstva, za jeho souhlasného hýkaní, bučení, jeho o-očkování, následně očipování, následně totální kontroly...následně de-populizace...

Š. Hašek 20.12.2020 19:49

Typický znak chřipkové skupiny je mutace, rychlá a velice pestrá.

Dále viz základní škola, můj lékař a 65 let života.

Dětská obrna zůstala stejná, mám podezření, že tohle Blatný vůbec nechápe.

V. Klepetko 20.12.2020 21:14

... si jako fakt myslíte, že ty mRNA vakcíny budou na novou britskou mutaci neúčinné?

Omyl.

Zkráceno, zjednodušeno;-)

P. Milan 20.12.2020 15:53

Nedá se nic dělat, některé nemoci lze eliminovat jen řádným a masovým proočkováním.

Trump nedoporučil Savo, Trump si povzdechl, že je škoda, že virus nelze takto likvidovat.

Nezdá.

P. Vychodil 20.12.2020 17:45

ano, některé, patří mezi ně dnes mediálně úspěšný SARS-Cov-2 ? Se smrtností na úrovni chřipky ? (na toto konstatování prosím nereagujte, to je oficiální WHO report).

Není zde na místě spíše budovat stádní imunitu, individuální imunitu ?

Samozřejmě nakažlivé a zároveň smrtelné nemoci se v minulosti eliminovaly masovou vakcinací...trvalo to roky, či desetiletí...

představa, že takto uřídíme "chřipkový vir", který navíc asi bude mutovat, viz poslední zprávy z GB, je naivní...

navíc počítejte se mnou: maldiství do 16ti let jsou vyjmuti (cca 2mio), alergici (cca 300tis), dalším kontraindikace...pak tu máme mladou generaci, která chce mít potomky, zatímco Pfizer "nedisponuje dosudžádnými daty, které by prokazovaly vliv vakcíny na plodnost"...mám pokračovat dál ?

takže tu máme potnciálních uchazečů o vakcínu cca 50-60% ? když to bude stačit, díky za to...mimochodem vakcína Pfizer nebyl testována s ohledem na zamezení možného šíření viru očkovaným jedincem...

Chápete, co to znamená ?

V. Klepetko 20.12.2020 19:10

Pane Vychodile, nebudete vy nakonec agentem konkurenční "Moderny"? :-);-D:-)

Š. Hašek 20.12.2020 20:02

Pane Klepetko.

1. Jaké známky jste měl osmičce?

2. Nemáte náhodou nějakou mladší lékařku, která na hleny v krku vrzne hned Penicilin?

3. Čtete knihy, nebo čučíte na televizi?

V. Klepetko 20.12.2020 20:39

Pane Hašku, za mlada jsem si dokonce dokázal přečíst učebnicí" The Biochemistry of the Nucleic Acids", napsanou panem Davidsonem, takže si nemyslím, že byste měl mít dojem, že ty Vaše tři otázky jsou bůhví jak duchaplné :-)

Určitý typ diskuze vyžaduje nejen pevné ideologické přesvědčení, ale i odborné znalosti. No a sice vím, že nic nevím, ale ani ty vaše odkazy k primitivním znalostem, získaným na základce, nás nikam neposunou ... ;-). Nedělejte chytrého, a raději mi popřejte klidný nedělní večer. Tak jako já Vám...

V. Klepetko 20.12.2020 9:43

Z této diskuze by mělo být jasné, proč se tomu viru u nás tak daří, a začíná to vypadat, že se mu podaří potrestat hlupáky bídou... Cožpak už obyčejný zdravý selský rozum nic neznamená? Je nás tu dnes na Zemi tolik, protože jsme zavedli očkování. Jen si vzpomeňme: Louis Pasteur - vzteklina, Edward Jenner - pravé neštovice... Břišní tyf, cholera, mor, záškrt, černý našel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna - opravdu si někdo myslí, že bez očkování by to pro nás byly jen vzpomínky? V mé třídě v základní škole jsem měl chytrou a hodnou spolužačku Andreu, která prodělala tu dětskou obrnu a ještě si dobře pamatuji jak to vypadalo... A proto - věřím a vím , že očkování pomáhá, na základě své zkušenosti, a budu se snažit přesvědčit alespoň své blízké a příbuzné a přátele, aby se i proti covidu naočkovali, až bude možnost!

Myslím že je celkem jedno, zda jsou celosvětové reakce na Covid-19 způsobeny reálnou hrozbou nového viru pro naše zdraví, nebo se jedná o jakýsi celosvětový hysterický záchvat "vystrašených ovcí", komplot výrobců vakcín, Číňanů, Sorose nebo vrahů z Wallstreetu. Sám si sice myslím to první, ale vím, že v této iracionální diskuzi je marné se pokoušet někoho o tom přesvědčit! Všichni bychom ale měli sjednotit alespoň na tom, že za daných okolností jsou zřejmé tři věci:

V. Klepetko 20.12.2020 9:43

1) Vakcinace proti covidu proběhne postupně v celosvětovém měřítku, a za této situace ten, kdo bude mít prokázánou imunitu, bude mít i více svobody, to na úrovni ČR příliš neovlivníme, prostě to tak bude, alespoň pokud jde o možnost volného pohybu mezi státy.

2) V zemích, kde se podaří proočkovat většinu populace, se viru nebude dobře dařit, takže nebude ani nutné zavírat hospody, fitka, obchody a školy, a zoufalý virus se bude stěhovat někam, kde najde více pánů Vychodilů, kteří se bojí doktorů a mRNA:-)

3) Kdo se nechá naočkovat, tak sám pro sebe odvrací zdravotní rizika, plynoucí z nového viru, ale přitom podstupuje naopak rizika očkování, a pro nás pro všechny přispívá k tomu, aby byl virus zahnán a vrátila se nám naše svoboda. Shodnou se alespoň na těchto třech samozřejmých bodech příznivci i odpůrci vakcinace?

Š. Hašek 20.12.2020 10:00

Virus bude zahnán?

Tento typ viru nebude zahnán, tento typ viru zahání imunitní system populace a mutace viru (jeho vlastní mutace/"choroby"). Aby se objevil zas. Jiný, podobný.

Utekla jim informace, že to je typ chřipka. Bude se tak tedy i chovat.

V. Klepetko 20.12.2020 10:45

Pane Hašku, proti vašemu prvnímu odstavci hovoří zdravý selský rozum i bezprostřední zkušenost. Považte - v roce 1796 se objevila první vakcína proti pravým neštovicím, a v roce 1979 byla právě díky očkování tato choroba celosvětově vymýcena. Původcem choroby byl virus - a žádná jeho mutace, odolná proti očkování, se neobjevila!

"Typ chřipka" - tyto úvahy bych přenechal odborníkům, ti ale narozdíl od Vás s určitostí netvrdí, že přesně ví, jak se bude ten vir chovat. Zatím vše nasvědčuje tomu, že mRNA - vakcíny jsou vůči mutacím viru odolné, a že virus chřipky je z hlediska variability právě těch míst, na které cílí očkování, spíše velmi unikátní.

Takže co říkáte, vyznívá tak trochu jako Piťhovo proroctví - něco na tom bude, ale přeháníte:-)

V. Klepetko 20.12.2020 10:51

P. S. Ty pravé neštovice nás decimovali nejméně 12000 let, ale spíše mnohem déle - a zahnali ho až doktoři. Vakcínou! ;-)

Š. Hašek 20.12.2020 12:53

Je mi líto, pane Klepetko.

Jablko i rybíz je ovoce. Chřipková skupina a neštovice jsou viry. Jenže hodinky a holinky je rozdíl.

Já a můj lékař se budeme smutně bavit, že mudroprdové objeví v lednu, že je zde zmutovaný vir chřipkové skupiny. My se divit nebudeme. Popsáno v učebnicích pro ZDŠ. Tehdy se kurvil dějepis, ale matematika, fyzika, chemie, bilologie nikoliv.

Tak Zdar s tím virem! Skupina chřipka, nikoliv neštovice, dětská obrna.

V naší široké rodině máme jednu zemřelou paní, zemřela v devadesáti. Mně bylo v říjnu "divně", byl jsem v pelechu a na nikoho jsem neprskal, ani v čekárně na test!!! A proč se trasovat, když obecně na nikoho neprskám???

Japoncům v rouškám na Karlově mostě též Zdar!!! Ti se bojí všeho a fotí si i lavičku v parku, nic tedy celkově proti nim!

V. Klepetko 20.12.2020 16:38

Pane Hašku, není ovoce jako ovoce

Tak například, původce lepry i původce tuberkulózy - to jsou bakterie stejného rodu, jsou Mykobakterie... Že jsou ale podobné neznamená, že se i chovají podobně: lepra je velmi málo nakažlivá, narozdíl od TBC, a šíří se úplně jinak. Nebo jiný příklad MERS je tomu našemu novému viru velmi podobný, virus chřipky je ve srovnání s tím jen velmi vzdálený příbuzný. No a chcete snad říci že se snad MERS-CoV chová podobně, jako ta Vaše rádoby "chřipka"? S těmi jednoduchými anlogiemi je třeba pracovat velmi opatrně...

Japoncům nic vzkazovat nebudu. Jednak jsem se s kovidem už potkal, takže se ho aktuálně moc nebojím. A druhak - japonsky neumím, i když jsem strávil krásné chvíle mezi gejzíry v Hakone (vzpomínal jsem tam na Kamčatku a srovnával), a miluji Kioto, kde jsem se rád procházel a radoval se z toho, že nikomu nerozumím a anglicky nikdo konverzovat nechce, takže můžu mít klid na celou tu krásu!

Š. Hašek 20.12.2020 19:45

Bavíme se o virech, vykvajzněte se na bakterie.

Jedna z nich Vám dělá kysané zelí. Jiná zas pracuje v tuberkuloze. Další má na starosti tetanus.

V. Klepetko 20.12.2020 20:52

Pane Hašku... Tuberkulózu způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis. Za kvašení zelí můžou zas kvasinky. A za, tetanus může opět pro změnu bakterie, clostridium nebo jak se to jmenuje...

Ale víry jsou si z hlediska systematiky navzájem stejně příbuzné a vzdálené, jako je to u bakterií nebo u nás strunatců :-)

Žádné viry "typu chřipka" nebo "skupiny chřipka" neexistují, to bude nějaká neomarxistická propaganda :-). Máme tu jen řády, čeledi, rody atd. jako všude jinde: u bakterií i rostlin

K. Wágner 20.12.2020 11:51

Když jste u té chřipky: již třetím rokem jsou v ČR dostupné tetravalentní vakcíny, které poskytují očkovaným širší ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky. Vakcína obvykle obsahuje antigeny cirkulujících kmenů virů, jejíž výskyt je v dané chřipkové sezóně nejpravděpodobnější. V každé tetravalentní vakcíně jsou antigeny dvou subtypů chřipkového viru A a dvou typu B. V ČR je v porovnání s řadou dalších evropských států proočkovanost proti chřipce stále nízká (5–7 %) a obecné povědomí o výhodách i nevýhodách tohoto typu vakcinace velmi různorodé. Za vyspělými zeměmi zaostáváme i v proočkovanosti rizikových skupin populace (starší a chronicky nemocné osoby) i zdravotnického personálu. Neboť častým zdrojem pochybností je obecné podcenění chřipky jako závažného onemocnění a neopodstatněná nedůvěra ve vakcíny.

K. Wágner 20.12.2020 11:52

Chřipkové viry typu influenza A (rod Alphainfluenzavirus s jediným druhem Influenza A virus) se vyskytují u lidí i zvířat, typy B a C pouze u lidí. Přičemž chřipkový virus typu „A“ je nejzákeřnější. Vedle člověka napadá i zvířata, například ptáky a prasata. Velice rád mutuje a tak zhruba jednou za 10 let vzniká zcela nový typ viru, který může vyvolat pandemie. V minulém století těmi nejhoršími byly španělská chřipka (1918), při které zemřelo až 100 milionů lidí, dále asijská chřipka (1957) s 1,5 milionu mrtvých a hongkongská chřipka (1968), která zabila milion lidí. V tomto století vyvolala paniku zejména ptačí chřipka, jež řádila v letech 1997 a 2004 v Asii, a pak prasečí chřipka, která v roce 2009 postihla Mexiko. Přesto lze konstatovat, že od roku 1969 nebyly žádné velké smrtící pandemie chřipky zaznamenány. Bohužel se však očekává, že dříve či později mutací vznikne stejně ničivý virus chřipky, jako byl ten, který způsobil chřipku španělskou.

V. Klepetko 20.12.2020 16:16

Díky za pěkné shrnutí, díky pane Wágnere!

Sám jsem se posledních deset let proti chřipce neočkoval. Ale v říjnu jsem si tu tetravakcínu obstaral v zahraničí (u nás už nebyla, obecně letos tento problém přetrvává), a nechal jsem se očkovat, a po třech týdnech i proti pneumokokům: proč riskovat souběh s kovidem?

V. Šedivý 20.12.2020 11:00

Vycházíte z předpokladu, že očkování bude účinné delší dobu (než třeba pár měsíců) a že virus nebude mutovat.

Kde tu jistotu berete?