29.11.2021 | Svátek má Zina


KORONAVIRUS: Proč jsem rozpolcen

9.3.2020

Čím déle problémy s koronavirem trvají, tím víc jsem vnitřně rozerván. Řeším dilema, jak se postavit k vládním opatřením v České republice.

Nechci patřit do tábora laciných kritiků. Chápu, že věc je vážná, ne že ne. A že vláda a kompetentní orgány musejí konat.

Není to samozřejmě jen náš problém. Stačí pohled do světa, kde se ruší jedna mezinárodní akce za druhou. Jako příklad uvedu judistická klání naplánovaná mezinárodní federací tohoto sportu na březen 2020. V pátek a v sobotu (6-7/3) se měla v marockém Rabatu konat Grand Prix. Od nás měli jet Pulkrábek, Musil, Klammert, Zemanová a Zachová. Zrušeno. Důvod? Koronavirus.

Nejde o jediný podnik:

cancelled

Zdroj: Web Mezinárodní judistické federace

Zrušených (cancelled – označeno křížkem) akcí je víc. Podobně i v jiných sportech. Někde, nejen v Novém Městě na Moravě při biatlonu, se soutěží před prázdnými tribunami. Švýcaři mají limit maximálně 1000 lidí pro pořádání hromadných akcí, Izraelci 5 tisíc. Tady se objevují první pochybnosti. Proč 4900 účastníků ano a o stovku plus jednoho víc ne? Nevím.

Seznámil jsem se se svědectvím onoho Brita působícího jako učitel angličtiny ve Wu-chanu, který tou nemocí prošel. Je to děsivé čtení, děsivý průběh. Byť, ano, ne každý to prožívá takto drasticky. Někdo se uzdraví, zatím zjevně většina, někdo ale ne. Na čem to záleží, když nemáme lék? Otázka pro odborníky. Vědí to? Snad ano.

Některé státy přijaly podstatně přísnější opatření než my. Jmenovitě Izrael. Má k dnešnímu dni (7/3) tolik nakažených jako ČR. A sto tisíc lidí v karanténě. A rozšiřující se zákaz vstupu do země: původně pro Číňany, Jihokorejce a Thajce, později pro Italy, nejnověji přibyla Spolková republika, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Španělsko.

Je možné se ptát, proč ta či ona země na tomto seznamu je a jiné nikoli. Stejně tak se ale můžeme podivit, proč Češi vracející se z Itálie do karantény od 7/3 musí – a proč podobné vládní opatření nezmiňuje – preventivně – země s extrémním či vysokým výskytem koronaviru: kontinentální Čínu, Jižní Koreu a Írán (i když ten se nějakým způsobem řeší – dle tiskové konference premiéra a spol. ze sobotního odpoledne).

A pak je tu zásadní otázka. Na jedné misce vah Češi vracející se z Itálie (a nově i cizinci s trvalým či přechodným pobytem v ČR vracející se z této země) musí povinně do karantény a při porušení této povinnosti nad nimi visí hrozba až třímilionové pokuty, na druhé misce vah dosud volný vstup cizinců nejen z Itálie, ale také z ČLR, Korejské republiky i odjinud s vysokým výskytem koronaviru do naší země (nově se počítá s namátkovými kontrolami na hranicích).

Jde o to, že pokud nad někým visí pokuta, která z něj může učinit ze dne na den bezdomovce (kdo z vás má tři miliony na kontě, aby byl schopen je zaplatit a finančně ho to nezruinovalo?) kvůli porušení pravidel, která se bezpočtu dalších lidí vůbec netýkají, pak tady není něco v pořádku. Je to podobné, jako kdyby na jedné straně dálnice policie tvrdě postihovala řidiče za překročení stanoveného rychlostního limitu a na druhé straně (v opačném směru) byla rychlost neomezená. Píšu o tom takto proto, že vysocí představitelé v čele s premiérem opakovaně hovořili v médiích o oné třímilionové sankci – a bez ohledu na to, že zřejmě jde o sankci zakotvenou v zákoně, je otázka, nakolik je to sankce přiměřená vzhledem k tomu, že cizinci mohou u nás koronavir šířit v režimu „free“. (Že tento trest nikdo z obyčejných „hříšníků“ nedostane, je mi jasné, já tu ale píšu o „věci principu“ a elementární logice.)

Uznávám, že celá ta záležitost kolem COVID-19 je mimořádně komplikovaná, a nikterak nezpochybňují úsilí vlády a dalších institucí; věřím, že všichni dělají maximum pro to, aby zabránili nejhoršímu. Přesto jsem poněkud rozpolcen. Abych své dilema ozřejmil, budu citovat. Europoslance Tomáše Zdechovského, který na svém Facebooku 6/3 napsal:

Dnes jsem potkal v centru Prahy Italy, kteří se mě ptali na cestu. Byli z Benátska. Přiletěli k nám s dětmi strávit prodloužený víkend přes Frankfurt. A ti do karantény nemusí.

Mohou být tito lidé zdrojem nákazy? Jistěže. Proto mám výše zmíněné dilema, proto jsem rozpolcen.

***

Celosvětovou on line statistiku týkající se koronaviru najdete zde.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.