19.3.2024 | Svátek má Josef


KORONAVIRUS: Najdete už odvahu?

29.11.2021

Přečetl jsem si úvahu Zbyňka Holáska na téma pomýlených antivaxerů mimo jiné z iniciativy Chcípl pes. Je to čtení sice zajímavé, ale naprosto se závěry autora nesouhlasím. Pan Holásek v článku hází tak zvané antivaxery do jednoho pytle, útočí zejména na iniciativu Daniela Landy Chcípl pes, posmívá se jim coby „nevědecké“, alias hloupé části společnosti, která si de facto nezaslouží nic jiného než vymření – i tím covidem, že ano.

S čím s Holáskem naopak ̈souhlasím, a to je zcela mimo jakoukoliv diskusi, je pozitivní efekt očkování proti covidu. Já sám jsem samozřejmě také očkován, a to dokonce třetí dávkou (a vím, že mě s největší pravděpodobností čeká čtvrtá, pátá atd.), protože jsem již ve věku, který tomu nahrává. V mé generaci 70+ je proočkováno asi 80 % populace, tj. čtyři z pěti seniorů. Víme ostatně své, nějaké zdravotní potíže máme vlastně všichni a někteří z nás se již pravidelně nechávají očkovat i proti kmenům chřipky. Ale to není žádný důvod pro povinnou vakcinaci od 0 do 100 let, když to řeknu takto natvrdo.

Pan Holásek jistě ví, že naprostá většina dětí prodělá covid jako obyčejnou „rýmičku“ a o možných následcích sice nevíme nic, ale to nevíme ani u nás, co jsme se nechali očkovat vakcínou vyvinutou na zcela jiném principu než vakcíny proti chřipce. Všechna dostupná data ukazují, že problém s covidem začíná většinou u lidí kolem padesátky a výše a zcela v souladu s očekáváním, pacienti na JIP se rekrutují podle čerstvých dat z 80 % z lidí neočkovaných. K tomu á je řeba dodat i ono bé. Vzhledem k tomu, že na jaře ještě nebyly známy výsledky očkování, snad pouze z Izraele, vědecká komunita propagující očkování silně věřila tomu, že očkování pomůže nejen proti těžkému průběhu covidu, ale zabrání i vzniku bezpříznakové infekce. Často se připomíná vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného, který právě „Tečku“ – očkování – takto propagoval. Nyní se ukazuje, že očkovaní lidé se mohou nejen nakazit, ale mohou i skončit na JIP, pokud jsou ve věku kolem 70+ a mají další zdravotní potíže.

Já osobně jsem s očkováním spojil zcela jiné a rovněž plané naděje. Přál jsem si, aby se naše společnost zachovala podobně jako Velká Británie a všechna omezující nařízení byla zrušena. To se bohužel nestalo. Místo toho jsme byli i v létě masmédii - mezi nimiž hrála prim ČT - neustále strašeni růstem infekce, když se „oproti minulému týdnu zjistil nárůst pozitivních výsledků ze 100 na 120“. Dnes máme už dokonce 27 000 pozitivních za den, takže ony letní hodnoty byly nejen směšné a nestály za řeč, kdyby ovšem vedly k poznání, že už tu virus s námi zůstane a že musíme na podzim počítat s další vlnou nákazy.

Velká Británie, jejíž „experiment“ velmi detailně sleduji na ourworldindata.org, vykazuje od poloviny července neustále pozitivitu mezi 40 až 50 tisíci za den, denně tam od září umírá s covidem kolem 100 osob, v současnosti asi 150 osob. Po přepočtu na Česko to odpovídá denním výsledkům pozitivity kolem 8500 a dennímu počtu zemřelých asi 20-30 osob. I tam umírají zejména neočkovaní, zdravotnictví situaci zvládá a společnost není segregována na „očko“ a „neočko“. U nás sice v létě byla úmrtí velmi nízká, dnes ale opět denně umírá až 100 osob, a rychle tak v počtu úmrtí Británii doháníme. Právě příklad Británie je cestou, jak se fakticky s covidem naučit žít, každý ví, že se může nechat očkovat a je na něm, zda to udělá či ne. O žádné povinné vakcinaci se tam nemluví. Platí tam totiž premisa, že každý je odpovědný za své zdraví především sám sobě. V Británii tak zřejmě probíhá bez jakýchkoliv omezovacích opatření stále proces přenášení viru a to, co nyní pozorujeme v Česku či Německu a Rakousku jako obrovskou vlnu, tam už probíhá čtyři měsíce, a je to tedy rozprostřeno do mnohem delšího časového období. Tak zvaná „kolektivní imunita“, kterou se na jaře tak často argumentovalo, se skutečně ukazuje jako chiméra.

A ještě jedna věc mi velmi vadí. Nemoc covid-19 se prakticky neléčí. Společnost Pfizer vyvinula nový preparát proti covidu. Do výzkumu zapojila přes 700 nakažených pacientů patřících mezi rizikové skupiny. U nich se po měsíci užívání léku snížil počet hospitalizací a úmrtí o 89 %. Sdělil to web AP News. Podle statistik méně než jedno procento pacientů muselo být hospitalizováno a nikdo nezemřel. Pacienti studie byli neočkovaní, s mírným až středně závažným průběhem nemoci. Patřili do rizikové skupiny kvůli zdravotním problémům, jako jsou obezita, cukrovka nebo srdeční onemocnění. Po projevení příznaků trvala léčba zhruba pět dní. Pfizer studii přerušil díky velké účinnosti léků a má v plánu předložit informace o úspěšnosti americkým regulačním orgánům. Tato zpráva oběhla média na počátku letošního listopadu.

V současnosti se v Česku lidem s covidem nabízí Ibalgin, některým, jako prezidentu Miloši Zemanovi (mimochodem očkovanému), se dostane preparátu monoklonálních látek. Použití antivirotik v současnosti dostupných na trhu není doporučováno, použití antiparazitika Ivermectine bylo vyzkoušeno na Slovensku, ale odborná veřejnost před jeho užíváním stále varuje. Pokud bude lék Pfizeru uveden na trh, bude to pro řadu lidí odmítajících vakcinaci možnost, jak covid léčit. Pak už nevidím pro povinnou vakcinaci vůbec žádný důvod ani u profesních skupin.

Současná opatření, která jsou jen předzvěstí tvrdého lockdownu, po kterém přesvědčení zavírači volají už dva měsíce, považuji za ekonomickou sebevraždu nejen české, ale obecně západní společnosti. Měl možná opodstatnění na počátku epidemie až do jara letošního roku, dnes už ale ničemu nepomůže a jen společnost dále umrtví. Přeji si, podobně jako pan Holásek, návrat k normálu, ale na rozdíl od něho nevidím žádnou potřebu prosazovat povinnou vakcinaci jako spásné a jediné řešení.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz