25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Důsledky iluze bezpečí

Česká republika čelí další vlně přísných vládních opatření proti covidu-19. Jaký efekt mohou tyto kroky mít? A jaké kroky by bylo správné podniknout?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jirka 28.10.2020 7:12

Zase lžete!

Dokument „Úpravy intenzivní péče v případě nedostatku zdrojů.“ vypracovaný Švýcarskou akademií lékařských věd a Švýcarskou společností intenzivní medicíny je v platnosti od 20. března a dosud nebyl aplikován.

M. Zikmund 28.10.2020 7:23

Slova "nebyl aplikován" nevyvrací slova "přijali opatření". Pokud dobře čtu, tak uvedené opatření má být aplikováno až při určité situaci a ta zřejmě od 20.března ještě nenastala. Takže se slovem "lžete" raději šetřete.

K. Wágner 28.10.2020 15:54

Je uvedeno "v případě nedostatku míst na JIP".

Sám píšete "je v platnosti od 20. března." Pokud je něco v platnosti, tak to platí. A platí to v případě nedostatku míst na JIP.

P. Zinga 28.10.2020 10:21

Racionální opatření.

R. Vacek 28.10.2020 6:15

Lockdown je nutný tehdy, když se ukáže, že stávající opatření nefungují a vir se dostává mimo kontrolu. To bylo u nás na konci prázdnin. A pak je potřeba nastavit systém tak, aby se vir dostal pod kontrolu. Tedy opisovat od Číny, Taiwanu, Nového Zélandu.

Úplně nejhorší přístup je ignorovat vir a nechat ho rozšířit se všude - to máme nyní všude okolo.

A Švédsko? To se liší od svých sousedů - Norska a Dánska akorát v tom, že jeho přístup vygeneroval řádově více mrtvých. Ekonomiku mají postiženou stejně.

P. Čížek 28.10.2020 15:30

Šílíte? Ani pokutovat si nemůžete dovolit, když se blíží volby. A k co nejčastějším volbám dopomáhej Alláh!

J. Svoboda 28.10.2020 4:51

A zase se nějaký ekonom montuje do imunologie.

!!Investoři docházejí, tak je každá reklama dobrá.!!

Pěkný den.

L. Novák 28.10.2020 4:34

O tom, co se děje v Peru, nevíme skoro nic, je tedy těžké srovnávat účinnost opatření typu lock-down proti koronavirové epidemii.

Autor má sice pravdu, že odpovědný člověk si pohlídá, aby zbytečně někde něco nechytl, jenomže jaký podíl v populaci takových odpovědných lidí je? Polovina? Nebo dokonce dvě třetiny? Ten nezodpovědný doplněk do 100% je schopen koronavirovou nákazu šířit bez zábran a s úsměvem na rtech.!!

V létě jsem každý den při cestě do práce viděl v tramvajích a autobusech, jak někteří kýchají, kašlou a prskají zcela bez zábran kolem sebe v uzavřeném a přehřátém prostoru. A taky jsem v červenci spolu s dalšími kolegy ve firmě prodělal blíže neidentifikovanou "virózu" s rýmou a teplotami během víkendu, takže jsme si v pondělí jenom navzájem s údivem potvrdili, že jsme se asi od někoho kolem nás nakazili všichni. V srpnu zase všichni v MHD kašlali a posmrkávali v době nízkých nočních teplot a velkých teplotních skoků den/noc, pokašlával jsem i já. A tak je to každým rokem pořád dokola. Jenomže tohle nejsou události, které by plnily nemocnice pacienty s těžkými příznaky nad jejich běžné kapacitní možnosti. Koronavirová pandemie takovou událostí je a vyžaduje proto i mimořádná opatření.

Ekonomovi by snad mělo být jasné, že pokud se nákaza začne nekontrolovaně šířit uvnitř firem (což se v omezeném množství děje, lidé musí zůstávat doma přinejmenším kvůli karanténě, vidím to i ve firmě, kde pracuji, a už několik nemocných/nakažených a jejich okolí v karanténě nebo na lůžku začíná být pro výrobní firmu problémem), tak nedostatek pracovníků omezí chod firem a výrobních podniků tak jako tak, ať už lock-down nařízen bude nebo ne.

J. Jirát 28.10.2020 8:13

velmi dobře, pane Nováku!