KORONAVIRUS: Další zákeřný faul na Jana Pirka
Existuje záměrné strašení celosvětové populace covidem, které podporují „odborníci“ na slovo vzatí. Uzurpují si právo na názor a neodborníky označují šmahem za lháře.
Proděkan pro vědu a výzkum Jan Trnka z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy to v rozhovoru pro Lidovky.cz vzal z gruntu. Pod titulkem „Kardiochirurg je stejný expert na virus jako biatlonista na basketbal, říká proděkan lékařské fakulty“ tvrdě kritizuje to, že se „neodborníci“ vyjadřují k pandemii covidu.
Vybírám podstatné části jeho názorů:
- Mě osobně překvapuje, že si někdo dovolí veřejně se vyjadřovat k něčemu, o čem nemá dost informací a nerozumí tomu. Jak se může kardiochirurg či psychiatr vyjadřovat k otázkám epidemiologie nebo virologie?
- Pro běžného čtenáře, posluchače nebo diváka je obtížné pochopit, že lékař, který absolvoval lékařskou fakultu, nemá detailní znalosti o epidemiologii. Nebo že jsou to znalosti čtyřicet let staré.
- Mám obrovský problém s tím, že rektor Univerzity Karlovy, který zastupuje největší vzdělávací a vědeckou instituci v zemi, použije prohlášení pohrdavé k vědcům.
- Kombinaci znalostí z virologie, imunologie a epidemiologie dohromady skoro nikdo nemá. Musíme být proto velmi opatrní.
-Vyjadřovat se k tomu, jestli virus unikl z laboratoře a je uměle vytvořený, i když o jeho existenci neměl tušení, specializovaně nestudoval biologii a od absolvování lékařské fakulty uběhlo třicet let, je naprosto nezodpovědné a nepochopitelné.
- Že by Česká lékařská komora kontrolovala, jestli doktoři neříkají nesmysly? To je asi v praxi nemožné. A bylo by těžké dokazovat, že jde o nesmysly. Ale myslím si, že by někdo měl evidovat výroky, které jsou za hranou nejen lékařské, ale i běžné etiky.
- Nikoho jsme nedehonestovali, jen jsme řekli, že by se lékaři neměli vyjadřovat k problémům mimo svoji odbornost, protože to je zavádějící. Na tom trvám.
Jak je patrné z výše uvedeného, Trnkova pozice je naprosto jasná. Ten, kdo není odborníkem, se k situaci nesmí vyjadřovat. Je to stejně „inspirující“ jako tvrzení, že k ekonomickým problémům se může vyjadřovat jenom ekonom, k politickým problémům politolog, k vědeckým problémům vědec atd. Posuňme téma „odbornosti“ na piedestal nekritizovatelnosti, jakéhosi tabu, a dostaneme se do roviny naprosto absurdní. Prakticky nikdo z nás by se nemohl k ničemu vyjadřovat, buď proto, že není „odborníkem“, anebo proto, že nemá dostatek informací.
Rád bych se vrátil k tématu „úniku viru z laboratoře“, konkrétně čínské laboratoře. Toto téma otevřel v politické rovině Donald Trump a jeho názor byl doslova „rozcupován“ politology a americkými médii jako „nevědecký“. Trumpovi bylo vyčítáno, že nemoc označuje termínem „čínská chřipka“ a že toto označení je rasistické.
Po nástupu Joea Bidena do Bílého domu pozorujeme zajímavý obrat. Mnozí „odborníci“ spjatí s novou americkou vládou náhle připouštějí, že virus unikl z čínské laboratoře, a dokonce i představitel WHO tvrdí, že odmítnutí teorie o úniku viru z laboratoře bylo unáhlené. Nicméně, četl jsem vyjádření americké lékařky, která v laboratoři ve Wu-chanu pracovala právě v období roku 2019, a ta možnost úniku viru z této laboratoře vylučuje.
Trnkovy názory jsou naprostým popřením pravidel jakékoliv svobodné diskuse. Jestliže pohrdlivě mluví o kardiochirurgovi (kohopak má na mysli, že by Jana Pirka?) a podsouvá mu znalosti „čtyřicetlet staré“, je to přímo zákeřný faul. I Jan Pirk se zcela jistě vzdělával v medicíně po celou dobu své praxe a má právo se vyjadřovat i k tomu, k čemu nemá atestaci, právě tak jako se může každý z nás vyjadřovat k situaci s pandemií, zákazy, očkováním apod. Je komické, že největší epidemiolog a vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal není právě podle Pirka vystudovaný epidemiolog.
Je navíc příznačné, že česká média většinou straší i tím, že Velká Británie končí s naprostou většinou omezení právě nyní. Straší se „předčasností“ a ukazuje se třeba na Francii, která prezidentským nařízením prosazuje s výhrůžkou ztráty práce povinné očkování zdravotníků a pracovníků sociálních služeb. V Česku, kde máme několik týdnů asi třicet hospitalizovaných a kolem pěti nemocných na JIP, se udržuje strach masivními kontrolami policistů a hygieniků v klubech.
Další pokračování restrikcí považuji v současné situaci za absolutně neopodstatněné a hlavně nesmyslné. I když nejsem odborník, troufám si souhlasit s názorem Singapuru, že se musíme ke covidu chovat v současné situaci jako k chřipce a veškeré testování a trasování nemá smysl.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz