Neviditelný pes

KORONAVIRUS: ČT hystericky proti hysterii

29.2.2020

Česká televize již několik dnů informuje o nákaze koronavirem COVID-19. Moderátoři kritizují údajnou nečinnost vlády a referování o nákaze se postupně dostává do stadia frašky.

Čínská chřipka má u naprosté většiny postižených lidí velmi lehký průběh. Nebezpečná je zejména pro seniory a zřejmě i pro malé děti. Vzhledem k tomu, že je svět lidí v permanentním pohybu, je doslova iluzorní předpokládat, že epidemii lze úplně zastavit.

Dva měsíce jsme měli možnost sledovat referování o průběhu této nemoci v místě jejího původu, tj. v Číně. Zpravodajka ČT Barbora Šámalová vynaložila velké úsilí, aby šíření této nemoci pojala jako „selhání“ komunistického systému (údajné zatajování) a právě v jejím podání se jevil průběh epidemie v Číně jako selhání komunistické strany a zejména jejího předsedy a prezidenta.

Když jsem pozoroval záběry z čínských nemocnic plných lidí doprovázené komentářem o vině strany a vlády, neuvědomil jsem si, jak rychle se ocitneme tváří tvář této nemoci i v Evropě. I přes masivní informace o šíření koronaviru v Číně se nepodařilo zachytit infikované osoby při jejich návratu a v Itálii se začala nákaza poměrně rychle šířit. Zcela jasně se tak ukázalo, že úplné zamezení šíření této nemoci je nereálné. Další zprávou je, že tisíce nakažených lidí v Číně byly a jsou důsledkem tamní vysoké hustoty osídlení a že po doslova drakonických opatřeních izolace milionů lidí se v Číně podařilo průběh epidemie částečně zbrzdit. Jak bude v tomto směru úspěšná Itálie, zatím nevíme. Nicméně jen velmi těžko si lze prakticky představit, že v celé Evropě ustane jak pohyb obyvatel, tak pohyb zboží, a můžeme tedy s velkou pravděpodobností očekávat rozšíření nemoci do všech států Evropy.

Jako zpráva z „jiného světa“ však bylo vyjádření epidemiologa z jisté nemocnice – rovněž na ČT –, který upozornil, že vytvářet hysterii a paniku ze šíření nemoci je absolutně mimo realitu. Naprostá většina osob nakažených koronavirem má lehký průběh nemoci a jen asi 20 % onemocnění je doprovázeno většími zdravotními potížemi, zejména právě u starších osob.

Moderátor ČT Martin Řezníček v Událostech 26.2.2020 doslova zaútočil na premiéra Andreje Babiše a obvinil ho, že česká vláda podcenila situaci. Babiš se vůči tomu sice ohradil, nicméně Řezníček dále pokračoval tím, proč vláda nevyhlásila celou Itálii jako stát, kam nedoporučuje jezdit, aby lidé nepřišli o peníze za již zaplacené zájezdy. Babiš odpověděl tak, že vláda označila pouze dva italské regiony za místa, kam nedoporučuje cestovat, a vše ostatní je na osobním rozhodnutí každého jednotlivce. Současně apeloval na poskytovatele zájezdů, aby vzali současnou situaci do úvahy a nevybírali storno poplatky od lidí, kteří se nakonec rozhodnou nikam necestovat.

Česká televize se tak jednoznačně postavila na stranu hysterického vnímání celé současné situace. Je ostatně velmi „podnětné“ uvažovat o totální izolaci států a uzavírání hranic kvůli čínské chřipce, což by ekonomice všech evropských států způsobilo obrovské škody. Z tohoto soudku tak bylo opatření rakouské vlády, která na několik hodin zablokovala dálnici mezi Rakouskem a Itálií. Považuji proto apel vlády na dobrovolné omezení cestování v současné nepřehledné situaci za jediné rozumné opatření. Představu, že by mocí úřední měl být absolutně omezen pohyb obyvatel kvůli čínské chřipce, považuji za absurdní. Samozřejmě, pokud by byla úmrtnost kvůli této nemoci vysoká a dosahovala by čísel španělské chřipky, přísnější opatření by stála za úvahu. Pokud je však úmrtnost srovnatelná s každoroční epidemií „obyčejné“ chřipky, byla by taková drakonická opatření v Evropě zřejmě neobhajitelná.

ČT tak svým referováním o situaci kolem čínské chřipky spíše hysterii podněcuje, než mírní. A pokud dává prostor některým opozičním poslancům, aby si prostřednictvím koronaviru vyřizovali s vládou účty, je to dvojnásob špatně. Jistý poslanec za TOP 09 kritizoval ministra zdravotnictví i premiéra za to, že použili obrat „věřím, že k velkému rozšíření koronaviru v Česku nedojde“. Jejich víru označil za hodnou duchovního, a ne člena vlády. Na jinou otázku moderátora, zda budou Češi respektovat karanténu, pokud by byla nařízena, odpověděl zajímavě: „Věřím, že budou.“ I on tedy odpověděl jako „duchovní“. Koronavirus je tak na ČT jen „jiná forma politiky“.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek