KORONAVIRUS: Česká televize, přestaň už strašit!
Česká televize se opět převedla v plné parádě a nedělní zprávy se nesly v duchu covidového strašení. Oslovila též politiky z demokratického bloku. Ti znovu prokázali, že jsou ještě horší než bázlivý Adam Vojtěch.
Česká televize věnovala v neděli 11.července ve večerních zprávách opět největší pozornost covidu. Adam Vojtěch, opět ministr zdravotnictví, do kamery ČT vykládal, jak bychom měli být disciplinovaní. Premiér Andrej Babiš se „zlobil“ na mladé lidi, mezi nimiž nyní podle ČT prudce roste infekce, aby se nechali očkovat. V generaci kolem dvaceti let ale s očkováním počítá asi třetina oslovených, a je to tak dobře. Výborný, ironicky řečeno, byl i expert TOP 09 a lékař v jedné osobě, který se podivoval, že vláda nemá plán. Pirátský poslanec zase přišel s kritikou, že vláda nemá novelu pandemického zákona. ČT tvrdila, že při zhoršení epidemiologické situace se opět sníží povolené počty osob na hromadných akcí. V situaci, kdy leží v nemocnicích s covidem 25 osob, z toho tři ve vážném stavu.
Velká Británie počítá s uvolněním všech restrikcí 19. července, třebaže i tady roste počet infikovaných o desetitisíce za den. Připouští, že počty nově infikovaných mohou stoupnout až ke sto tisícům za den. To po přepočtu na Česko dělá asi 15 000 denně, což u nás bylo v časech druhé či třetí vlny, kdy bylo v nemocnicích až 2000 osob a umíralo až 200 osob denně. Britská populace je asi ze dvou třetin očkovaná a počítá se s tím, že i přes vysoký počet nově infikovaných osob počty nemocných v nemocnicích přibývat nebudou. Následující obrázky jsou převzaty z webu Our world in data.
Vývoj počtu infikovaných od března 2020 do 10.7.2021 ve Velké Británii:
Vývoj počtu zemřelých od března 2020 do 10.7.2021 ve Velké Británii:
Na horním obrázku je závislost počtu nově zjištěných infekcí (10.7.2021 se tento údaj pohyboval na 30 000), na dolním obrázku je vývoj počtu zemřelých. Je zřejmé, že na jaře 2020 i při relativně malém počtu infikovaných byla mortalita na covid na úrovni v maximu kolem 930 zemřelých za den v dubnu 2020. Podzimní a zimní vlna z přelomu 2020/21 zvýšila počty infikovaných až ke 100 000 za den a v maximu umíralo v Británii v polovině února až 1200 osob denně. Nízký počet zjištěného počtu infikovaných na jaře 2020 byl zřejmě způsoben nízkým počtem testovaných.
Zásadní a pozitivní je ale výsledek od dubna do současnosti. Počty zemřelých se nyní v Británií mírně zvyšují k hodnotám kolem 25 osob denně, i když počty nově infikovaných stouply na 30 000 osob denně. V podzimní a zimní vlně za tohoto počtu zjištěných nových případů infekce umíralo v Británii asi 600 osob denně. Británie počítá s tím, že při současném stupni proočkovanosti se žádné drama v nemocnicích konat nebude i v případech, kdy budou počty prokázaných nových infekcí stoupat až ke sto tisům denně. Zafunguje vliv očkování, který zásadním způsobem sníží počty těžkých případů infekce a tím i počty zemřelých. I u nás, kde máme alespoň jednou dávkou naočkováno přes 50 % populace a u bezmála 40 % je vakcinace dokončena, budou mít křivky mortality a počtu nových infekcí covidu podobný trend.
Za této situace je nutné zásadně změnit nejen rétoriku, ale zejména praktickou politiku. Pokud Vojtěch argumentuje zkušenostmi z loňského léta, ty jsou úplně k ničemu. Tehdy jsme měli jen přibližnou představu o tom, co to covid je, nebyla k dispozici vakcinace a nebyla ověřená a funkční léčiva. Dnes už lékaři mají zkušenosti s nasazením léčiv u těžkých případů covidu, a i proto bude stále větší pravděpodobnost vyléčení pacientů i s těžkým průběhem nemoci.
Je nejvyšší čas začít jednat tak, jak plánují státy jako Singapur či Británie. Je nutné vzít na vědomí skutečnost, že covid tu už zůstane, a je nutné se k němu začít chovat podobně jako ke chřipce. Podle vládních zdrojů (britská vláda - pozn. autora) budou restrikce ukončeny, i kdyby byl počet nově nakažených dvojnásobný. „Potřebujeme uplatnit myšlenku zacházení s covidem jako se chřipkou,“ řekl zdroj z kabinetu, „až nastane 19. červenec, bude nových případů velmi mnoho, možná až 30 nebo 40 tisíc za den, ale to není důvod nepokračovat vpřed, když počty hospitalizovaných a mrtvých zůstávají na relativně nízkých úrovních.“ Česká televize ale zatím zůstává na pozicích strašení covidem tu v Rusku, tu ve Vietnamu, tu v Japonsku. Japonsko dokonce zakázalo diváky na olympiádě, očkování populace je tam na pár procentech, což mě zejména v případě tak pečlivých Japonců překvapuje.
V každém případě ale musí skončit diskriminace neočkovaných a formuláře typu cest do Chorvatska, ale i náš formulář při příjezdu. V současné situaci už jsou k nepotřebě a jen otravují atmosféru ve společnosti. Dnes už totiž existuje volba mezi možností nechat se očkovat a zůstat neočkován s rizikem těžkého průběhu infekce v případě zejména starších lidí. Je to svoboda volby. Jedinou správnou motivací k očkování je vlastní rozhodnutí. Covid na krátký čas změnil pořadí v příčinách úmrtí, ale dnes už opět dominují ty klasické - srdeční problémy, rakovina, cukrovka. Je nesmyslné utrácet za další a další testování stamiliony či miliardy ze státního rozpočtu či ze zdravotnictví. Pokud by ale chtěli politici dál tlouct na buben strašení covidem, je jim potřeba vystavit stopku ve volbách. Strašením totiž cesta k normálnímu životu fakt nevede.
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz