21.10.2021 | Svátek má Brigita


KORONAVIRUS: Bartoška doufá v návrat k normálu

1.9.2021

Sledoval jsem závěr MFF v Karlových Varech a jednoznačně podporuji výzvu jeho prezidenta Jiřího Bartošky k návratu do normálu. Zatím v normálu nejsme ani omylem.

Závěr festivalu byl přenášen Českou televizí a v hledišti byla řada celebrit, povětšině s respirátory. Na pódiu již vystupovali tanečníci a oceňovaní účastníci MFF včetně členů poroty a moderátora Marka Ebena bez roušek. V závěrečném slovu prezident MFF v Karlových Varech Jiří Bartoška zmínil nejen obrovskou nejistotu, s níž se pořadatelé museli vypořádat, když v březnu rozhodli o konání letošního ročníku na konci srpna, ale zejména i to, že uspořádání festivalu je krokem k normálu. Rád bych, aby se jeho přání stalo realitou, nicméně současní dozorci a strážci epidemiologických pravidel si evidentně myslí něco zcela jiného. Jen tak je možné, aby jakási viroložka tvrdila, že proti covidu platí jenom respirátor, a jiní epidemiologové vyhrožují, že budeme nosit respirátory do konce roku. Jako by se neočkovalo a jako by v nemocnicích leželi pacienti v množství stejném jako na jaře letošního roku.

Jsou státy jako Francie a nyní i Itálie, které už uvažují o povinnosti nechat se očkovat proti covidu a brání jim v tom zřejmě jenom strach z protestů lidí. Ve Francii se konala řada manifestací proti tak zvaným covidpasům , povolujícím vstup do uzavřených prostor. Organizátoři protestů tvrdí, že vytrvají podobně jako tak zvané žluté vesty, jejichž demonstrace donutily francouzskou vládu zrušit zdražení motorových paliv pod záminkou boje proti klimatickým změnám.

Vybral jsem proto z dat na serveru ourworldindata údaje pro Spojené království (UK), Francii, Itálii, Německo, Švédsko a Česko za srpen 2021. Uvádím údaj o počtu potvrzených infekcí/ počet zemřelých s covidem na milion osob. Počty obyvatel jsou převzaty z wikipedie, jsou v milionech osob v závorce u názvu státu.

ourworldindata

Z tabulky plyne, že máme naprosto stejnou, ne-li lepší situaci jako Švédsko, které už žádná omezení nařízená státem nepraktikuje a vlastně ani v minulosti nepraktikovalo, a o řád lepší situaci než Spojené království, které veškeré restrikce zrušilo 19.7.2021. Francie i Itálie jsou na tom podobně a blízko situaci Spojeného království, zatímco Německo je na tom z hlediska počtu případů i úmrtí shodně se Švédskem. Připomínám, jak se experti předháněli v odhadech počtu infikovaných po rozvolnění ve Spojeném království a k jejich překvapení se žádný boom infekcí nekonal.

Lze tedy konstatovat, že podle statistik je na tom Evropa tak, že by mohla veškerá opatření a restrikce zrušit. Místo toho se vlády předhánějí v „opatrnosti“ a provokují své vlastní občany k protestům proti restrikcím. Ukazuje se, že tak zvané covidpasy vůbec nebyly plánovány jako prostředek usnadnění cestování mezi státy, ale některé státy je začínají „tvořivě“ aplikovat uvnitř svého území a vážou na ně podmínky ke vstupu do uzavřených prostor.

Bartoškovo přání o návratu k normálu tak naráží na neochotu státu a na pokračující strašení covidem. Dnes mají u nás hlavní slovo „zavírači“, kteří nechtějí pustit otěže získané moci nad námi, občany státu, a udržují atmosféru strachu a obav. A do toho zatahujeme i děti školou povinné a děláme na nich zkušební testování, které za téměř sto milionů korun přinese téměř nulový výsledek.

Hlavním důvodem je neochota držitelů moci přiznat, že covid tu už s námi zůstane „na věky věků“. Tak to přiznali epidemiologové ve Spojeném království a návrat k normálu vyžaduje, aby to přiznali i ti naši. A smutné je i to, že nikdo z vedení tří politických seskupení na špici, tj. ANO, SPOLU a PiSTAN nebouchne do stolu a neřekne dost. Tak to asi zůstane na nás - voličích.

Faktická poznámka na závěr - opatření proti covidu se dnes už dodržují maximálně v OC typu Kaufland. JInak nikde. Proto platí, že opatření z hlediska šíření infekce nefungují a ne že fungují. JInak řečeno - žádná opatření nejsou potřeba.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.