KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál
Hrátky kolem odvolání a vypsání výběrového řízení na nového generálního ředitele České televize. Současný generální ředitel Jiří Janeček totiž oznámil, že odchází ze zdravotních důvodů z ČT k 31. srpnu, ale to je zatím vše: Nepodal totiž oficiální rezignaci, a proto Rada ČT zřejmě nemůže vypsat nové výběrové řízení. Navíc se zdá být logické, že by výběrové řízení měla vypsat až Rada v novém složení, což se asi stane, protože té minulé skončil mandát včera, posledním červnem a o vypsání výběrového řízení nebyla zveřejněna žádná zpráva.
Obavy radních ale vyplývají i z toho, že kdyby se vypsalo výběrové řízení bez oficiální výpovědi Jiřího Janečka, mohli by být ve funkci ředitelé dva, jako se to stalo před dvěma lety v ČTK. Někteří zaměstnanci České televize spekulují i o tom, že jde o politickou hru: kdyby se některým politikům vítěz z výběrového řízení nelíbil, oznámili by, že výběrové řízení je neplatné, protože Jiří Janeček je ještě ve funkci.
Na připomínky radních Jiří Janeček reagoval jen rozhořčenými slovy, ale řádný rezignační dopis, pokud je mi známo, zatím nepodal, jen oznámil, že od 30. června do konce srpna zastavuje podepisování smluv na nákladné projekty České televize.
A co si o tom myslíte vy, jako analytik médií?
Snad si můžeme dovolit říci, že je to taková typická česká mlha: takhle vypadá zřejmě vypisování i ostatních tendrů: vždy jsou u nás trochu nejasná pravidla, aby tam byla otevřená zadní vrátka pro manipulaci. Ve hře je ještě odměna pro odstupujícího ředitele pana Janečka, který má dle smlouvy nárok na bonus ve výši dvaceti průměrných platů v ČT, za předpokladu, že hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Na vyrovnaném rozpočtu se nemohli staří radní domluvit. Jedna část Rady ČR tvrdila na posledním zasedání, že ředitel dosahoval vyrovnaného rozpočtu jen proto, že čerpal peníze z rezervních fondů. Oponenti zase hovořili o tom, že peníze dobře investoval. To se ale nedá bez forenzního auditu posoudit. Možná, že na výsledek jednání Rady o bonusu čeká pan Janeček i s oficiálním podáním rezignace.
A jak, podle vás, tato situace ovlivňuje chod televize?
Rozhodně ne pozitivně, protože nepodepisování smluv do konce srpna brzdí kupování nových scénářů na programy i výstavbu nového studia například v Brně, což vždy snižuje výkonnost instituce. A uchazeči na místo ředitele z řad České televize se maximálně snaží vycházet vstříc politikům, což je vidět nejlépe na tom, že se snaží zlikvidovat pořad Nory Fridrichové 168 hodin, který je v neděli večer jedním z nejsledovanějších pořadů České televize. Vedení televize ho překládá na dobu, kdy na Nově jdou zprávy, což jistě sníží sledovanost tohoto pořadu, a to pak následně bude snadný důvod k jeho zrušení. Opět jde o nečistou hru a neodvahu zodpovědných zaměstnanců České televize se přiznat k tomu, že ustupují politickým tlakům.
Autor je novinář a spisovatel