Čtvrtek 12. prosince 2024, svátek má Simona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Protože jsem tento týden na dovolené, tak to byla knížka, kterou jsem si vzal sebou a která pojednává o Josefu Jostenovi, vlastním jménem Steinovi, velmi pracovitém českém exilovém novináři, který pracoval od roku 1948 v Londýně, kde také zemřel ve 72 letech v roce 1985. Knihu, která je spíš vědeckou prací než literaturou faktu, napsala historička Milada Polišenská a jmenuje se Zapomenutý „nepřítel“ Josef Josten. Nepřítel je samozřejmě v úvozovkách. Po třicet sedm let pan Josten bojoval urputně proti totalitě a totalitním systému hlavně v Československu a byl trnem v oku komunistického režimu, který připravil plán na jeho likvidaci. Josef Frolík, který byl kromě jiného v šedesátých letech na něj nasazen jako agent komunistické rozvědky, prý tehdy své ženě řekl: Vidíš toho muže, o něm jednou budeš číst v učebnicích dějepisu.

Co je na něm tak výjimečného, že o něm vyšla 750stránková kniha?

Jeho vize, od samého počátku prosazoval společenství národů Evropy, které by – jak napsal jeho syn Martin Josten – zaručovalo život prožívaný v osvobození od strachu a nouze, kde by neměla šanci žádná totalita. Vlastně předjímal vznik Evropské unie. Celý život bojoval za demokratické Československo, vycházel z ideálů Tomáše Garrigue Masaryka a připomínal jeho výrok: Pravda zvítězí a dodával, když jí dáme šanci. Sám se nepovažoval za emigranta, byl to typický exulant, jak o něm řekl profesor Otto Pick: pevně věřil, že doba totality pomine a že se z exilu vrátí domů. Celou dobu ostře pranýřoval porušování lidských práv a občanských práv a svobod. Byl pro novináře jedním z mála autentických zdrojů informací o tom, co se ve střední Evropě děje, i když jeho informace někdy nebyly moc přesné: převážně vycházel hlavně z toho, co se psalo v Rudém právu. V posledních letech svého života soustředěně bojoval proti porušování lidských práv v zemích sovětského bloku.

Bez jeho konzultací, článků, přednášek, pěti knih a řady tiskových konferencí a výstav, které organizoval, by toho západní Evropa věděla mnohem méně či informace by byly ještě povrchnější.

Můžete posluchačům říci, co konkrétně dělal?

Josef Josten založil v Londýně, hned 24. dubna 1948, tzv. Free Czechoslovakia Information Service, který měl zkratku FCI, jehož úkolem bylo vytvořit komplexnější zpravodajské pokrytí toho, co se dělo v Československu a dostávat o tom informace do západních sdělovacích prostředků: tehdy hlavně do rozhlasu a do novin v Británii, Francii a Spojených státech. K založení takového servisu, jak sám zdůrazňoval, došlo původně z pověření exilové reprezentace: Zakládací schůze byli účastní pánové: Ingr, Vilím, Krajina, Tigrid, Holub, Kodíček, Firt, Leiss, Böhm a Bělohlávek, ale pak se stala tato agentura jeho privátní záležitostí a exilové organizace jako Rada svobodného Československa se od ní distancovaly. Jak z knihy vyplývá, jeho povaha byla složitá a těžko vycházel s lidmi: byl to spíše solitér. Kromě různých drobných příspěvků tuto agenturu, než ji nedlouho před svou smrtí prodal, po celou dobu de facto financovala jeho anglická manželka z nemovitostí, s kterými umně obchodovala, či z pronájmů. Písmena FCI v hlavičce zůstávala, ale v průběhu let se různě měnila, pak Josef Josten vydával po celý svůj život každý týden informační bulletin s názvem Features and News a vykonával další činnosti, třeba organizoval pomoc uprchlíkům.

Podle Jostena měl bulletin 600 předplatitelů ve 42 zemích, ale z celé knihy vyplývá, že autor někdy přeháněl, aby dodal své činnosti větší váhu, což mu zřejmě hlavně v očích akurátních Britů ubližovalo.

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Petr Kolman
12. 12. 2024

Lidověji napsáno - příště již žádné skrčky, bodyčky a přílepky.

Milan Smutný
12. 12. 2024

Vývoj v Německu odhaluje zničující dopad nových emisních daní.

Stanislav Ulčák
12. 12. 2024

Petr Anderele je člověk, který si zaslouží být připomenut a nebýt zapomenut.

Jaroslav Zamazal
12. 12. 2024

V obsazeném území má Rusko velký náskok.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Aston Ondřej Neff
12. 12. 2024

Námětů pro divení se nám svět nabízí požehnaně. Někdy jde až rozum stranou.

Aston Ondřej Neff
11. 12. 2024

S obvyklým zpožděním začala poslanecká sněmovna projednávat novelu o poplatcích.

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Ruský vojenský soud ve čtvrtek vynesl rozsudek nad prvními dvěma ukrajinskými vojáky, kteří se...

Lidovky.cz, ČTK
12. 12. 2024

Od startu druhého poločasu senzačně vedli zásluhou Matěje Vydry, plzeňští fotbalisté se věhlasnému...

Jiří Čihák
12. 12. 2024

Po třech porážkách potřebují fotbalisté Slavie zabrat, aby se mohli zase přiblížit postupovým...

Karel Oliva
12. 12. 2024

Kalendář dnes ukazuje 12. prosinec. Je proto namístě si z historické paměti oživit pohádku O...

jla Jiří Lacina
12. 12. 2024

Elon Musk se stal prvním člověkem v historii, jehož čisté jmění přesáhlo hranici 400 miliard...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz