KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál
Z mediálního hlediska mě zaujalo, že americký prezident Barack Obama před návštěvou Ruska, která se uskutečnila tento týden, dal rozhovor Novoj gazete. Z toho, že vrcholní západní politici buď před návštěvou, nebo přímo v Moskvě navštěvují redakci tohoto nezávislého prestižního ruského média – před ním redakci navštívil mimo jiné německý ministr zahraničí Franz – Walter Steinmeier a dal listu rovněž rozhovor –, je evidentní, jakou důležitost přikládají v demokratické společnosti svobodným médiím. Tuto skutečnost naši politici ze všech politických stran dosud nerespektují a nikdo z našich vrcholných politiků taky tuto redakci nenavštívil.
Můžete ty noviny trochu více našim posluchačům přiblížit a vysvětlit, proč jsou tak důležité?
Členkou redakce Novaja gazeta byla zavražděná novinářka Anna Politkovskaja a podobně jako ona byli zabiti i další tři jejich redaktoři a jeden jejich advokát, a to kvůli kauzám, na kterých pracovali. Tyto noviny vycházejí třikrát týdně a prodávají 270 000 výtisků, což na 140milionové Rusko sice není mnoho, ale prestiž tohoto listu je velká, protože se jejich redaktoři nebojí. Trochu mi připomíná německý Der Spigel na začátku padesátých let. List patří ruskému miliardáři Alexandru Lebeděvovi, který žije v Londýně a noviny dotuje – jen když byla redaktorka Politkovskaja v roce 2006 zavražděna, dal k dispozici na vypátrání jejího vraha 700 000 eur. Dalším financiérem je Michail Gorbačov. Šéfredaktorem je Dimitrij Muratov. Když mladí nacionalisté sdružení v organizaci Naši protestovali proti tomuto listu, ruský prezident Medvěděv dal hned pár dní na to šéfredaktoru Muratovovi obsáhlý rozhovor. To mohl být i jeden z důvodů, proč americký prezident Obama poukázal na rozdílné postoje mezi premiérem Putinem a prezidentem Medvědevěm. Organizaci Naši podporuje právě premiér Putin.
Jakými kauzami tento list provokuje mocenské elity v Rusku?
Například když se potopila ruská jaderná ponorka Kursk v roce 2000 a když tehdy Rusové nedovolili cizím odborníkům, kteří se nabízeli, že posádku zachrání, aby se pustili do práce, redaktorka Novoj gazety Milašina se pustila do vyšetřování. Vyzpovídala 53 námořníků, důstojníků a expertů a došla s nimi k závěru, že část posádky, která měla 118 lidí, po výbuchu na dně moře v hloubce 108 metrů nežila jen pár hodin, jak tvrdila oficiální propaganda, ale s největší pravděpodobností ještě tři až čtyři dny, a že tudíž ruská vláda je za jejich smrt odpovědná.
A v roce roce 2004, když čečenští teroristé obsadili školu s dětmi v Beslanu a zabarikádovali se v ní spolu s výbušninami, které pak vybuchly a zabily 334 dětí i dospělých a 31 teroristů, oficiální úřední místa i ruská média tvrdila, že výbušniny odpálili teroristé. Redakci se podařilo prokázat, že naopak výbuch zavinilo speciální ruské komando, které mělo děti osvobodit.
V poslední době zase Novaja gazeta upozornila na propojení firem, které staví pro prominenty v chráněném území za Moskvou vily, na mafii a nějaké příbuzné premiéra Putina a tak bychom mohli pokračovat.
Dodejme, že něco takového, jako si mohla dovolit redaktorka Milašina, aby se jedné reportáži věnovala čtvrt roku, si v Česku nemůže z finačních důvodů dovolit ani jeden deník a ani jeden časopis.
Jak výjimečná je Novaja gazeta v celé ruské mediální krajině?
Výjimečná je hlavně profesionalitou a kritičností, i když podobných titulů je v Rusku už více. Vláda má zcela pod kontrolou televizi, ale noviny a internet je proti třeba Číně zcela svobodný. Problém, koneckonců jako u nás, je v něčem jiném, a sice že i při odhalení největších skandálů se potom nic neděje. Za prezidenta Jelcina musela ruská prokuratura podle tehdy platných zákonů po zveřejnění nějakého skandálu začít vyšetřovat kauzu do deseti dnů. Po nástupu Putina byl tento zákon zrušen a korupce se jako za carského Ruska zase začala tolerovat. Kdysi totiž neměli úředníci v Rusku žádné platy a žili jen z korupce. Dnes mají platy a ještě se jim toleruje zlodějna. Přesně charakterizuje postavení listu tento vtip: V redakci na nástěnce visel pozdrav jejich šéfredaktora s textem: Plavu vedle žraloků! Kdosi pod něj připsal: Chudáci žraloci!
Autor je novinář a spisovatel