KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál
Dva články: esej Timothy Gartona Ashe Vítejte v nové politice s podtitulem Twitter a Facebook jako nová zbraň lidových hnutí v Respektu a Facebook a politická revoluce s podtitulem Sociální sítě jako nástroj demokracie ve čtrnáctideníku A2. Oba texty reagují na stejný fenomén, ale každý pracuje s jiným kontextem.
Zatímco autor v časopise A2 Adam Zbiejczuk se zabývá pouze facebookovou skupinou Vejce pro Paroubka v každém městě, která měla asi 56 000 lidí a byla původně pouhou předvolební recesí, která reagovala na aroganci pánů Davida Ratha a Jiřího Paroubka, Timothy Garton Ash uvažuje nad tímto fenoménem jako politickým nástrojem budoucnosti. V minulých dnech totiž vyvolal tzv. zelenou revoluci v Íránu, v níž obyvatelstvo protestovalo proti zfalšovaným volbám prezidenta Ahmadínenžáda. V zahraničních médiích se kontext fenoménů ještě více rozšířil a diskutuje se tam o tom, že internet pomohl vyhrát koncem minulého roku volby ve Spojených státech Baracku Obamovi a bude zřejmě hrát příští rok i významnou roli ve volbách ve Velké Británii. Teprve když si krajinu našeho zkoumání rozšíříme, můžeme zahlédnout podstatu toho nového fenoménu.
Jaká je podle vás nová podstata internetových sociálních sítí?
Sociální sítě, které díky internetu vznikají, umožňují zrození vědomí obrazu síly, který dlouho přetrvává v paměti i těch, kteří se protestů nezúčastnili, a je-li občanská poptávka po změně, vede internet lidi k opakování. Tento efekt funguje ale hlavně tam, kde je velká vzdělanost, ta se právě v Íránu v posledních letech rapidně zvýšila. Důležitou roli tam hraje i fakt, že polovina ze všech studentů jsou ženy, jejichž postavení je v porovnání s křesťansko-židovskou kulturou velmi nízké, s čímž se nechtějí smířit. Další důležitý faktor je to, že dvě třetiny Íránců žijí ve městech. Navíc dva ze tří Íránců jsou mladší třiceti let. A pak nesmíme zapomenout, že to nejsou Arabové, ale hrdí Peršané, a říkají: „S mým hlasem bylo jednáno s opovržením. Musí být respektován.“ Ukazuje se tedy jedno, že platí stará poučka: Kdo chce vyvolat revoluci, musí ovládat média. A internet je médium, které již žádný stát ovládat nemůže.
Proč? Podívejme se třeba na Čínu, tam to jde, ne?
Nejde, protože náklady na cenzuru internetu jsou příliš veliké a čím je větší snaha internet cenzurovat, tím rychleji se po síti šíří návody, jak cenzuru obejít. Zabývají se tím celé týmy na nejlepších západních univerzitách. Jen Global Freedom Consortium rozesílá každý týden 20 milionů e-mailů s návody, jak cenzuru obcházet. Bohužel je třeba konstatovat, že i naše vláda jistou cenzuru internetu v České republice podporuje, byť nepřímo, tím, že sem nevpouští tzv. virtuální operátory, kteří by srazili cenu připojení řádově na třetinu, jako se to stalo před lety ve staré Evropě.
Autor je novinář a spisovatel