4.12.2023 | Svátek má Barbora


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

9.5.2009

Co vás, pane Hvížďalo, tento týden zaujalo v médiích?

Zpráva v grátis novinách E 15 z pondělka tohoto týdne o tom, že sdružení Dělnická mládež, tedy mládežnická odnož ultrapravicové Dělnické strany, začne od letošního června vydávat noviny, které ponesou název neregistrovaného neonacistického hnutí Národní odpor. Název periodika již hnutí zaregistrovalo na ministerstvu kultury. Noviny budou zatím vycházet čtvrtletně, postupně měsíčně a mají být periodikem pro mladé. Média na takovou věc kriticky nereagovala a Mladá fronta Dnes dokonce bez jediného komentáře v sobotním vydání přinesla rozhovor na celou stranu na exkluzivním místě, kde vycházejí rozhovory s Havlem, Topolánkem a Paroubkem, s jedním ze zakladatelů Národního odporu Filipem Vávrou.

Co vás na tom tak překvapuje, popnoviny už dávno přestaly cítit zodpovědnost za svůj obsah a registrace je pouhý formální úkon…

To je sice pravda, ministerstvo asi jinou možnost nemá, jak mi potvrdil advokát Tomáš Sokol, a proto 8. dubna 2009 periodikum Národní odpor zaregistrovalo pod evidenčním číslem E 18918 jako orgán odborů, politických stran, spolků atd. Vydavatel: občanské sdružení Dělnická mládež bylo založeno krátce před registrací 3. března 2009 a má sídlo v Praze 6, Ciolkovského 853. Zarážející na tom je podle mě ale ta okolnost, že si takovéto věci skoro nevšimla ostatní média kromě několika webů, ač vzrůstající aktivity extrémní pravice podněcují čím dál tím více xenofobii a vedou k brutálním útokům zvláště na romskou menšinu. Rozhovor v MF Dnes zvláště tím, že v první třetině se autor nedostatečně vymezoval proti názorům extrémního nacionalisty, mu učinil reklamu.

A vrátím-li se k chystané tiskovině, zajímavé bude sledovat, jak na obsah prvních čísel zareagují státní orgány a staronový ministr pro lidská práva a menšiny Michal Kocáb, který se zatím v těchto věcech angažuje velmi razantně. Doufejme, že obzvláště různá občanská sdružení, která monitorují činnost extrémistů a dokáží jejich aktivity nejpřesněji zdokumentovat, podají - bude-li to třeba – v co nejkratší lhůtě trestní oznámení a že státní zastupitelství začnou konat. Proto i dohled médií na průběh vyšetřování podobných trestných činů bude velmi důležitý, zvlášť za situace, kdy podle ministra Kocába má extrémní pravice zastánce i v řadách policie.

On již název Národní odpor je velmi podezřelý…

Ten název sám o sobě snad ani ne, protože může znamenat třeba i národní odpor proti extrémní neofašistické či nacionální pravici. Podezřelý je tento název jen kvůli české konotaci. Organizace Národní odpor, o které se mezi lidmi hovoří jako o neonacistické organizaci, sama se nazývá nacionalistickou organizací s militantní odnoží Anti-Antifa a je složena z místních organizací v jednotlivých městech, nemá žádnou formální strukturu, ani není registrována. Vlastně funguje podobně jako al-Kájda po reorganizaci, aby její struktury nebylo možné tak snadno odhalit: jednotlivé skupiny v různých městech a státech pracují dnes zcela samostatně. Už tato okolnost by měla u nás vzbudit zvýšenou pozornost. Navíc předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu tvrdil že jeho strana Národní odpor nezná. Kdyby tomu tak bylo, asi by nemohla po této organizaci jejich mládežnická odnož pojmenovat své periodikum. Ondřej Cakl, který monitoruje neonacistické organizace, právě Národní odpor považuje za nejnebezpečnější organizaci.

Z názvu je taky možné usuzovat na to, že pod banální hlavičkou Dělnické strany se mají ukrýt mnohem militantnější uskupení. Počet jejich členů se odhaduje na necelých devět set. Zatím toto sdružení nemá vůdce, ale jen mluvčího, kterým je Petr Kalinovský. K různým akcím Národního odporu, kromě koncertů, patří demonstrace a účast na pietních aktech na hřbitovech německých vojáků, ale i u hrobu Anežky Hrůzové, po jejíž vraždě v roce 1899 vypukla protižidovská aféra - Hilsneriáda. Tím se evidentně přiznávají i k antisemitismu. Na internetu se hlásí k myšlenkám nacionálního socialismu. Podle advokáta Tomáše Sokola ale pouhé hlášení se k něčemu na trestní stíhání nejspíš nestačí. Přesto nový ministr vnitra Martin Pecina řekl, že nechá znovu zpracovat řádně podklady, aby mohla být tato strana zakázaná. Měli bychom si to pamatovat.

Autor je novinář a spisovatel