Neviditelný pes

KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

To, jakým způsobem televize Prima a posléze i Nova informovala o policejní noční kontrole řidičů z pátku na sobotu u Mníšku pod Brdy, kde byl perlustrován i herec Pavel Landovský, u něhož policie naměřila v krvi 0,22 promile alkoholu, což je přibližně množství alkoholu, které při jeho váze odpovídá malému pivu, nebo velkému pivu po dvou hodinách. Ve většině evropských států se toleruje alkohol do 0,4 promile.

Televize v přítomnosti policistů pana Landovského natočila přesto, že žádal, aby novináři vypnuli kameru i zvuk. Když tak neučinili, byl na ně hrubý a i to televize natáčela. Nakonec reportéra Primy Martina Kropáče pan Landovský napadl ve snaze donutit ho, aby natáčení bylo přerušeno.

Co vás na tomto případu tak zaujalo, televize podobné záběry vysílala mnohokrát?

Zvlášť to, jak televize Nova se zpravodajským příspěvkem zacházela: Pavel Landovský byl v příspěvku znevážen prostřihy ze starých filmů, v nichž se vztekal podobně jako při kontrole: nešlo o zpravodajství, ale o nedovolenou účelovou manipulaci se záběry poškozující důstojnost člověka, kvůli tomu by nejspíš mohl herec Landovský uplatňovat náhradu v civilněprávním sporu.

Jenže pan Landovský patří mezi takzvané osoby veřejného zájmu a jejich práva jsou v naší civilizaci trochu menší…

Ano a v tom je ten problém, jinak podle obč. zák. č. 40/1964 Sbírky zákonů, § 12, odstavce 3 se podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby, jakým je právě ochrana důstojnosti v tomto případě herce Landovského. Jenže to už je při dnešní praxi asi příliš subtilní problém jak pro soudy, tak pro policii. V rovině základních lidských práv jde o střet práva na informace na jedné straně a cti, důstojnosti, dobrého jména, pověsti soukromí fyzické osoby na druhé straně. Advokát Tomáš Sokol mi k tomu řekl, že – pokud ví – proti podobným záběrům nikdy neprotestovala ani Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ani Úřad na ochranu osobních údajů. V případě montáže v televizi Nova by ale – dle mého soudu – Rada zasáhnout měla.

Autor je novinář a spisovatel

zpět na článek