Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

Co vás, pane Hvížďalo, zaujalo tento týden v médiích?

Zpráva organizace Reportéři bez hranic se sídlem v Paříži, která každoročně na začátku roku zveřejňuje počet zabitých novinářů. Loni bylo zabito o 26 novinářů méně, než v roce 2007. A podle amerického Výboru na ochranu novinářů, který sídlí v New Yorku, to bylo o 23 méně, v roce 2007 bylo zabito 64 novinářů a loni 41, takže číslo je v principu potvrzené.

Jak to, že jsou čísla rozdílná?

Obě organizace si jinak definují profesi novináře: Reportéři bez hranic za novináře považují i technické pracovníky, Američané jen ty, kteří mají bezprostřední vliv na obsah sdělení, tedy jen píšící reportéry, fotografy a kameramany. V novém tisíciletí nejvíc novinářů podle dostupných informací padlo v roce 2003: Tehdy bylo zabito podle Jaromíra Štětiny 124 novinářů a 49 technických pracovníků. Loni 17. června byl v Londýně všem zabitým novinářům generálním tajemníkem OSN panem Ki-munem odhalen památník na střeše věřejnoprávní BBC. Jde o desetimetrový kužel ze skla a oceli, kterým probíhá světelný paprsek. V noci dosahuje až do kilometrové výšky a je tudíž vidět z velké vzdálenosti.

Kde zahyne každoročně nejvíc novinářů?

Tradičně bohužel v Iráku. Američané uvádějí, že v roce 2007 tam bylo zabito 31 reportérů a v roce 2008 11 novinářů. Nižší počet je prý převážně způsoben vyhlášením příměří milicemi šíitského duchovního al-Sadra.

Znepokojivá jsou ale i jiná čísla: Celkově bylo ve světě loni zatčeno 673 novinářů, z toho nejvíce v Číně a na Kubě, 929 novinářů bylo vystaveno násilí a bylo jim vyhrožováno smrtí. 29 novinářů bylo uneseno.

A jaká je situace v Evropě?

O tom vydala organizace Reportéři bez hranic poprvé zprávu loni v květnu. Mezi výstražnými příklady je uveden i útok na bývalého šéfredaktora Respektu a dnes redaktora Hospodářských novin Tomáše Němečka, který byl přepaden v roce 2004 a který – přesto, že jeden z pachatelů byl chycen – dodnes není vyšetřen. Na ten případ bychom měli stále upozorňovat.

Ve zprávě se ale nejvíce hovoří o Francii, Itálii, Španělsku, Dánsku a Severním Irsku. Upozorňuje se na přílišnou nezdravou koncentraci majitelů médií a snahou vynucovat na novinářích prozrazování zdrojů jako je tomu u nás, kdy byla udělena v prosinci pokuta Sabině Slonkové z aktualne.cz za to, že neuvedla, od koho dostala kazetu s nahrávkou schůzky kancléře prezidenta Weigla s lobbyistou Šloufem před prezidentskými volbami.

Ve Francii bylo vyhrožováno filozofovi Robertu Redekerovi, který musí žít pod policejní ochranou od roku 2006, kdy v listu Le Figaro zveřejnil článek o Muhammedovi, a v Dánsku bylo vyhrožováno autorovi karikatur Muhammeda v listu Jyllands Posten v roce 2005. Proti němu se chystal dokonce i atentát, který policie odhalila. V Itálii jsou terčem novináři píšící o mafii a ve Španělsku je rizikovou oblastí Baskicko. V Severním Irsku zase novinářům vyhrožují polovojenské jednotky: Vražda jednoho severoirského investigativního novináře z roku 2001 nebyla dodnes vyšetřena.

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gluško v pátek převzal kopie pověřovacích listin od...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Izraelská armáda v pondělí zasáhla v Teheránu budovu státní televize IRIB, když její moderátorka...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Slovenský vládní speciál dopravil v pondělí z Ammánu do Bratislavy 73 evakuovaných lidí, včetně 14...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Ve věku 92 let zemřel historik a někdejší disident Jan Tesař, kterého komunistický režim opakovaně...

Ondřej Neff
16. 6. 2025

Musel bych být imunní proti ješitnosti hluboko za hranici normálu, kdybych tu nepřipomněl svoje...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz