2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


KOMENTÁŘ: Karel Hvížďala pro Radiožurnál

6.9.2008

Co vás tento týden, pane Hvížďalo, zaujalo v médiích?

Zpráva, že finančník a spolumajitel dolů OKD Zdeněk Bakala koupil vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny, Ekonoma, provozuje internetový server iHNed.cz a ještě k tomu vydává 18 odborných časopisů jako například Marketing a média, Bankovnictví, Stavitel, Právní poradce atd. Zdeněk Bakala, který je už většinovým vlastníkem společnosti Respekt Publishing a.s., se tak stal většinovým vlastníkem tohoto prestižního vydavatelství. Patří mu nyní 88,36 procentního podílu, který koupil od německého vydavatelství Verlagsgruppe Handelsblatt. Cena transakce nebyla zveřejněna, jen se spekuluje o ceně kolem 90 až 100 milionů eur, tedy asi o dvou miliardách korun.

Je tato zpráva příznivá pro naší mediální krajinu?

V principu ano, je vidět že i Česká republika opakuje starý model: do médií vstupují tuzemští podnikatelé až naposled, protože k takovému podnikání, které představuje dlouhodobou návratnost, jsou potřeba miliardy a ne miliony. Zpráva skrývá jen jedno nebezpečí, na které ukázal nedávný konflikt v Euru, mezi vedením vydavatelství Euronews a redakcí, kvůli kterému dal výpověď šéfredaktor István Léko, protože nejspíš redakce měla zakázáno psát o aktivitách majitele Petra Kellnera. Nakonec došlo k dohodě a k uzavření smlouvy o větší nezávislosti redakce a šéfredaktor se vrátil. Po tomto konfliktu by měla jistě podobnou smlouvu, která nezávislost redakce garantuje fakticky a ne jen nějakou obecnou preambulí, uzavřít i Economia s panem Bakalou. Ten ovšem již oznámil, že striktní pravidla o oddělení vydavatelství a inzerce od redakce budou vypracována a navíc redakce dostanou podle něj nový etický kodex.

Co by se podle vás mělo ve vydavatelství změnit?

Pokud se nebude do Hospodářských novin víc investovat, to znamená pokud nebude moci mít redakce více zaměstnanců, profil listu a tudíž i jeho prestiž se nemůže nikdy moc změnit: S asi devadesáti novináři se dají těžko dělat prestižní noviny. Ve stare Evropě takové noviny zaměstnávají tři sta a vice lidí, v USA kolem jednoho tisíce a ještě k tomu mají velká rešeršní oddělení i po úsporných opatřeních. V současné době například jen německý zpravodajský časopis Der Spiegel má v rešeršním oddělení 56 lidí, což je víc než u nás mají celé redakce srovnatelných týdeníků jako je právě Respekt, Ekonom či Euro.

Jenže, jak se proslýchá, Petr Kellner za této situace – o Economii se také zajímal a nedostal ji - se v nejbližší době pokusí rozšířit svou mediální divizi o nový newsmagazín, a tím vznikne printovým aktivitám Zdeňka Bakaly nová kunkurence, na kterou bude muset vydavatelství reagovat přesnějším vyprofilováním svých tiskovin, což by mělo poprvé po dvaceti letech vést u nás ke zvýšení kvality českých zpravodajských a ekonomických týdeníků. Na takovou změnu bude muset zvýšením kvality nutně reagovat i časopis Týden podnikatele Sebastiana Pawlowského.