24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mgr. Milda 13.5.2009 7:37

Dělníci, rolníci a živnostníci, spojte se!

To bylo heslo KSČ v prvních poválečných volbách. Dále bylo slavnostně vyhlašováno, kdo je kulak nebo kapitalista. Podniky s více, než 50 zaměstnanci, hospodářství s více než 50 hektary měly být znárodněny, ty ostatní však nikoliv. Nehledě na naprostou nesmyslnost tohoto počínání, byla i tato velmi nízká hranice odstraněna a kdokoli chtěl hospodařit samostatně, bez dozoru KSČ, byl zlikvidován. Nejenom zemědělci, ale i živnostníci. Byly jim odebrány potravinové příděly, ve stáří neměli nárok na důchod.

Dnes je známo, že čtyřčlenná rodina samostatného zemědělce potřebuje v Evropě ke své obživě nejméně 150 ha. U nás tak byly takové malé soukromé farmy už dávno blokovány, došlo k industrializaci zemědělství s jeho následky- nadměrné užívání umělých hnojiv a chemických postřiků. V monokulturách to však jinak nejde. V řemesle se teprve začíná samostatná činnost obnovovat, krejčích, pekařů, řezníků nebo obuvníků je však u nás ve srovnání s původní EU velmi málo. Obrovský nárůst máme u advokátů a umělců.

Svatopluk 12.5.2009 19:58

Protože sebevědomá střední třída je VŠUDE a VŽDY překážkou moci

skončící zemědělec 12.5.2009 18:13

hezky jste to napsal pane

ale zapoměl jste na B.Náklady na zem. výrobujsou nastaveny tak, že sotva vyjdete. prodejní ceny jsou uměle snižovány prodejními řetězci. Ti tzv, západní zemědělci dostávají dotace. Ano my též, ale na úrovni 50 %. Nejvyšší dotace dostávají přitom největší soukromí vlastníci půdy za to, že ji neobdělávají. Až nebudete mít drobné na jídlo, zde se nevyrobí a budete muset draho dovážet vysoce /ne/ kvlaitní potraviny, vzpomenete na keci,a rádoby rozumy, které tu dáváte?

chk 12.5.2009 16:21

Pro PPP - soukromé podnikání v socialistickém bloku

V r. 1988 jsem měl vzácnou příležitost navštívit v Drážďanech špičkovou soukromou technologickou laboratoř (nevím, jak to přesně nazvat) o zhruba 50 zaměstnancích. Myslím, že majitel byl onen pověstný předválečný vynálezce obrazovky, takže to trochu dostal za zásluhy. Ale v NDR jsem strávil dost času a tak vím, že soukromý sektor tam byl překvapivě veliký. Vynechám několik rarit typu PIKO - soukromý vyýrobce vláčků, které přinášely socialistickému státu tak potřebné devizy. Ale byli tam soukromí pekaři, řezníci, uzenáři, majitelé restaurací (kamarád mého dědečka měl velkou soukromou restauraci u Baltu na Usedomu).

V Maďarsku soukromý sektor také existoval, po událostech v r. 1956 došlo dokonce k malému uvolnění. Drobné podnikání existovalo, ale nemám o něm takové informace jako o tom východoněmeckém.

V Polsku vím jen o těch zemědělcích, při několika návštěvách jsem jich tam hodně viděl, prodávali na trzích. Polsko však bylo vždycky trochu zaostalaá země a i na tom zemědělském stavu to bylo vidět.

To jenom u nás komunisté zarytě drželi linii, jaká nebyla snad ani v Sovětském svazu. Dokonce ani po osmašedesátém nedošlo k žádnému uvolnění. Teprve na přelomu let 1988 - 89 začali první soukromníci ve stravování, ale to už naštěstí komunismus šel..... tak kam vždycky patřil :-)

hafusak2 12.5.2009 16:23

Re: Pro PPP - soukromé podnikání v socialistickém bloku

Drobnější oprava - živnosti byly povoleny od r. 1982.

chk 12.5.2009 16:42

Re: Pro PPP - soukromé podnikání v socialistickém bloku

To mi je tedy jmenujte :-)

hafusak2 12.5.2009 17:32

Re: Pro PPP - soukromé podnikání v socialistickém bloku

Přímo se to jmenovalo: Zákon o poskytování drobných služeb obyvatelstvu na základě povolení Národních výborů. Jeho platnost byla od 1.1.1982. Jinak ještě šlo soukromničit jako "přidružená výroba" některého JZD a to i před tímto datem. Znal jsem několik takových lidí /truhlář, autolakýrník, rodinná stavební firma/ - po r. 1990 se jenom rozjeli dál bez problémů, které měli ti, kteří teprve tehdy začínali.

Pepan 12.5.2009 18:32

Re: Pro PPP - soukromé podnikání v socialistickém bloku

Jo! Bylo to dobré. Pouze si nesměli moc vydělat. Když jejich daň. přiznání přelézalo 6 tis. měsíčně, byl problém. Pouze kolotočáři a poskytovatelé atrakcí to měli nějak snažší. Asi to bylo tím, že pořád měnili působiště. Pracoval pro nás jeden soukromník, kovoobráběč, dohazoval jsem mu zakázky, takže vím o čem je řeč. Věděli jak to pohlídat.

hafusak2 12.5.2009 14:07

Jak je na NP dobrým zvykem,

nejvíce o hrůzách 50-tých let píší dvacetiletí a o problematice venkova zemědělství ti, co mají za oknem panelákového bytu ve městě dva květináče. Já v těch 50-tých letech na vesnici vyrůstal a teď jsem se tam opět vrátil, řadu těch starých sedláků jsem osobně znal i jejich osudy, takže s klidným svědomím mohu říci, že celý tenhle článek je jeden velký blábol, navíc ještě tendenčně zaměřený. Např. nikde se v něm nepíše, že největším propagátorem družstev byl A. Švehla /tou dobou však již zesnulý/, dlouholetý předseda agrární strany. Nikde se nepíše o až neskutečném zadlužení statků, o jejich výnosech z hektaru, o platech zaměstnanců a jejich pracovních podmínkách, o tom, kolik statků bylo "prochlastáno" a prohráno v kartách z primitivního sedláckého furiantství a kolik sedláků proto končilo sebevraždou, že ty "nevyhovující podmínky" pro bydlení" se předtím nazývaly čeledníky a bydlelo v nich za vlastnictví sedláků i několik rodin, že teprve za války musela čeleď spát v místnosti a ne na slámě ve stodole, jak bylo zvykem před tím, že dodávky byly přesně plněny pro Říši a ještě zbylo na šmelinu, kdežto po válce najednou je nebylo možno splnit, že řada sedláků při sklizni nejdříve sklidila pro sebe, pak se "hodili marod" a zbytek úrody na dodávky musely jezdit sklidit brigádníci atd. Řada bývalých sedláků později uznávalo přínos JZD a když v r. 68 přijeli studentíci agitovat proti JZD a vrácení statků, jejich největšími odpůrci byli právě ti nejstarší sedláci, protože nejlíp věděli o co jde po všech stránkách. Dnes za sedláky mluví jejich vnuci a pravnuci, kteří už o vesnici nic nevědí a o hospodaření už vůbec. Co se Polska týče, jejich "kravičkářské" hospodaření je EU proti srsti, pro jeho zaostalost, nevýnosnost, ale obrovskou potřebu dotací. Vždy sice měli "hrdé sedláky", ale pomalu se nedokázali sami uživit.

j 12.5.2009 15:01

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Je úžasné jak máte starost nad tím jak sedlát prochlastal svůj grunt. Jenže aby jste přišli k nějakému majetku tak ho musíte úkrást a těď nás budete krmit kecy jak jste tím všichny zachránili.Tak jak to dělají Číňané s Tibetem, den obsazení Tibetu se bude slavit jako konec feudalismu a osvobození prostého Tibeťana. Když máš ale zaplatit 30Kč za své zdraví tak zase vymýšlíš koho okrást či zdanit aby tvoje prebenty zaplatil někdo jiný.

hafusak2 12.5.2009 15:25

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Ty lidi, co dokázali propít statek jsem znal, dnes už ale nikdo z nich není na živu. Také jsem mimo jiné v příspěvku nezmínil, že setrvání tehdejšího stavu nemělo šanci stát uživit.. Dopadli bychom jako poláci. Družstva existovala už r. 1870 - nebyla tedy výmyslem komunistů, ale reálně uvažujících sedláků /spojením práce a kapitálu vzniká družstvo, které už si nemusí nechat diktovat ceny různými zlodějskými překupníky, ale pokud svůj zisk nadále využije k ustavení družstev cukrovarnických, mlékařských a sýrařských i jiných, samo ceny diktuje, zvyšuje zisk svých bohatších členů a chrání před úpadkem své málomajetné členy - A. Švehla 1923/. A nemluvte o Tibetu - jeho dějiny neznáte vůbec.

chk 12.5.2009 15:58

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Docela obyčejně lžete, Hafusáku druhý. Nejvíce v té pasáži o dodávkách. Ty totiž byly stanoveny tak, aby nešly splnit. A to přitom soukromí zemědělci měli několikanásobnou produktivitu oproti nově vznikajícím družstvům, která však, kupodivu, nic takového plnit nemusela. A když sedlák tyto nesmyslné dodávky nesplnil, tak ho prostě zavřeli za sabotáž a majetek zabavili.

Mé informace v tomto směru jsou poměrně přesné, pocházejí od mých předků živících se v té době zemědělstvím a patřičně v oboru i vzdělaných.

hafusak2 12.5.2009 16:21

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Uznávám, že splnitelnost dodávek často záviselo od toho, kdo někde zdaleka bez znalostí místních podmínek přikázal něco pěstovat, co místně nemělo podmínky. Ve většině to splnit šlo. Navíc - já mluvím z pozice člověka, který v tu dobu žil a viděl to. Vyprávění jiných bývá  často přes několik generací zaujaté, ať už tím nebo jiným směrem.

chk 12.5.2009 16:39

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Napsal bych Vám, že se mýlíte, ale nemohu se zbavit dojmu, že zase bezostyšně lžete.

Dodávky byly stanoveny s velmi přesnými znalostmi o místních podmínkách. A to právě proto, aby nemohly být splněny. A nebylo odvolání, nedalo se nikde rozporovat, že jsou nesmyslné. Byla to záminka, jak ze soukromého zemědělce udělat záškodníka, posléze ho ve vykonstruovaném procesu odsoudit a zabavit mu majetek.

A mé informace zaručeně nejsou přes několik generací zaujaté. Možná by stačilo říci, že tento můj předek (stále aktivní, i když už v jiném oboru) nastoupil jako absolvent zemědělské vysoké školy do oboru právě v době počátku kolektivizace a jako odborník tu hrůzu musel sledovat zblízka na vlastní oči. Jinak zaměstnání to bylo tenkrát na umístěnku, jistě víte, o co se jednalo. Tyto informace se navíc shodují s informacemi historiků z tohoto období. Vaše informace naopak nesou znaky komunistických dezinformací.

YESIR 12.5.2009 21:48

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Přesně tak pán nám tady dělá trochu propagandy na zlé kulaky. Mám doma rozsudky nad praprarodiči a tam je přesně popsáno jak jim tři roky po sobě v násobcích zvedaly povinné dodávky, aby už je skutečně splnit nemohly. Za to pak byl trestný čin Zanedbání vyživovací povinnosti republiky. Je fakt, že družstva měla plány výrazně nižší a když je nesplnila o nic nešlo. Zdivočelá země sice byla limonáda, ale v zásadě tam byl nastíněn rozdílný přístup soudruhů k soudruhům zemědělcům a soudruhů vůči vykořisťovatelům - kulakům, jejichž jediným prohřeškem bylo, že X generací před nimi budovalo statek a oni ho kupodivu nechtěli odevzdat do rukou často politicky aktivních, ale hajzlíků.

Eva D. 13.5.2009 0:03

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

chk, R^R^R^VV

CHA 12.5.2009 16:42

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Kolektivizace zemědělství byl  proces, který lze rozdělit na několik etap, v průběhu kterých se neustále stupňoval tlak na její úspěšné dokončení. Od dubna 1949 započala masivní kampaň vyzývající zemědělce k zakládání JZD, jež se však nesetkala s takovým ohlasem, jak by si její tvůrci představovali, a tak zemědělci začali být ke vstupu do družstev nuceni různými nevybíravými metodami, včetně násilí. Zhoršení již tak vyhrocené situace nastalo po 3. červnu 1952, kdy bylo vydáno usnesení strany a vlády o dalším rozvoji JZD a vesnice se stala cílem masové kampaně, která měla přivézt lidi do družstev. Významnou překážkou v ovládnutí venkova a jeho „socializace“ byla ekonomicky soběstačná vrstva středních a bohatých sedláků, kteří měli nadmíru pevný vztah k půdě, již v mnoha případech jejich rodiny obdělávaly po několik staletí. Tito lidé si většinou vůči komunistické propagandě uchovávali určitý odstup a v očích komunistů byl každý z nich považován za potenciálního nepřítele socialismu. Dobovou propagandou byli označováni jako vesničtí boháči či kulaci a byli veřejně prohlášeni za nepřátele a škůdce nového společenského a ekonomického zřízení. „Vesničtí boháči“ byli vyháněni ze svých statků, vystěhováváni z vesnic, okresů a krajů a přesidlováni na druhý konec republiky, hlavně do pohraničí. Součástí represe bylo také posílání „kulaků“ do pracovních táborů a na mimořádná, časově neomezená vojenská cvičení do tzv. vojenských technických jednotek. Násilná kolektivizace nenávratným a barbarským způsobem rozvrátila dosavadní společenské a hospodářské vazby na venkově a těžce poškodila zemědělství jako odvětví národního hospodářství. Ještě počátkem druhé poloviny padesátých let minulého století byla úroveň zemědělské produkce hluboko pod úrovní, na jaké se nacházela před druhou světovou válkou.

 

 

chk 12.5.2009 16:44

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Velmi přesné.

hafusak2 12.5.2009 17:45

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

Souhlasím, doba taková byla. Jen k té poslední větě by bylo nutno dodat, že např. v pohraničí nebylo v té době obděláváno tolik ploch jako před válkou, Těžce bylo válkou postiženo Slovensko - tradičně zemědělské, ubyla Podkarpatská Rus, zbyl pouze zlomek použitelných koní proti předválečnému stavu a výroba traktorů se teprve začínala pořádně rozbíhat. Potom opravdu statistika ukazuje nižší produkci než před válkou. Nemíním tady hájit tehdejší politiku KSČ, neboť i naše rodina si užila svoje, jen nesnáším, když se někdo snaží dělat ze mne vola a to, co jsem viděl na vlastní oči, že se dělo úplně jinak.

sep 12.5.2009 22:23

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

  pak jste jistě zaznamenal další skutečnosti, že se zvyšováním dodávek zabírali sedlákům stroje a současně jim zakázali najímat lidi na práci. Strašlivě snadno se pak zavíralo.

H.K. 12.5.2009 17:56

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

....největším propagátorem družstev byl A. Švehla.... To byla jiná družstva. Byla to družsttva obilnářská, vinařská, atd. Píšete o tom v jiném příspěvku. Nemá to s družstvy, které zaklásali komunisté v padesátých letech nic společné, pouze název.

"Kolektivizace" v padesátých letech, způsob "přesvědčování", vystěhování sedláků a malými dětmi mimo okres, zavírání na desítky let do kriminálu nechci psát.

Nelze ospravedlnit to, že lidi byli zbaveni svobody a udělali z nich chudáky a nádeníky, kteří dělali na svém poli mnohokrát víc a za pár korun. To nechci vůbec psát o lidech, kteří měli kolem padesáti let, celý život budovali své hospodářství a nakonec končili sebevraždou.  Má, podle Vašeho názoru, někdo právo sebrat i poslední kousek chleba na stole nebo uhlí připravené na zimu? někdo právu sebrat malým dětem otce a poslat ho na 15 let do kriminálu? někdo právo říkat jestli můžu na svém poli kopat od rána do večer motykou?

Pepan 12.5.2009 18:46

Re: Jak je na NP dobrým zvykem,

O družstevnictví se dá sehnat řada předválečných knih (dokonce učebnic), jak začít. Víte to byla ta doba, kdy u mého dědy pracovali na stavbě silnic pomocníci, kteří roztloukali kameny a podobně. Oslovovali  se pane doktore, pane inženýre. Zlaté předválečné časy. Kopice drobných zemědělců na tom byla mizerně. Válcovali je velcí statkáři. Prostě konexe. Proto jim radili jak přežít formou spojování se do družstev. Byl v tom jeden rozdíl, že jim majetek zůstal stále vlastní. Dělilo se podle vkladu do družstva. Jo a teď mi vrátili pole, lesy a louky. Restituční nároky řeším dodnes, protože z těch JZD se nedá toho moc získat. Prý klepou bídu.

Pytel 12.5.2009 13:01

dřina

Nevím, jestli si autor někdy zkusil tu malosedláckou zemědělskou dřinu, absenci jakéhokoli volného času, dovolených atd. Myslím, že ne.

Technický vývoj zpětně ovlivňuje i zemědělství. Malý farmář si nikdy nebude moci dovolit pokročilou a drahou techniku, už kvůli nedostatečnému rozsahu své farmy. Menší množství obrovských farem je ten stav, do kterého to nevyhnutelně padá a nakonec stejně spadne.

A dokolečka vyzdvihovat těch několik excesů, které se navíc odehrávaly spíše na lidské než politické úrovni (někteří kulaci byli taky pěkné svině, kterým se prostě konkrétní funkcionáři chtěli pomstít), tak to je už trochu mimo mísu. Drtivá většina z nich se po "rozkulačení" měla lépe, než hromada lidí, kteří už tehdy neměli vůbec nic.

honzak 12.5.2009 13:41

Re: dřina

"A dokolečka vyzdvihovat těch několik excesů"

Mohl byste specifikovat číslovku NĚKOLIK????

chk 12.5.2009 16:00

Re: dřina

Několik je u školeného komunisty Pytle asi 80 - 90% všech tehdejších soukromých zemědělců.

Huaskaran 12.5.2009 14:24

Re: dřina

Pro Boha svatého, víte o čem píšete? Jakých několik excesů? Vždyť byl třídně vylikvidován jeden celý stav!

Pepan 12.5.2009 18:51

Re: dřina

V Americe to bylo podobné. Vyhledejte si % statistiku, kolik obyvatel tam v jakém období pracovalo v zemědělství. Existuje o tom řada dokumentů. Ale, tam jim bylo jedno co ten zemědělec půjde dělat. Prostě banka zhabala pro nesplácení úvěrů a bylo hotovo.

j 12.5.2009 15:02

Re: dřina

Ať jsou rádi, že jsme jim to ukradli a poslali je na rekreaci do Jáchymova(Y)

Pablo_CZ 12.5.2009 11:42

dotaz

Kdyby jste si meli vybrat jednu z tech knih na precteni, aby clovek ziskal pokudmozno ucelenou predstavu o situac, ktera by to byla?

Jirkal 12.5.2009 10:23

Bolševici

nastolili konec nejenom selskému stavu ale všem stavům. Ti zkolektivizovali i potřebu vyprazdňování! Větší šílenci snad tento svět neobývali, než bolševici a nacisté!;-(