30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Jezerov 2.10.2020 10:54

Zdá se, že zásadní v západní Evropě je to, že se díky vidině "všezahrnujícího" multikulturalismu umožňuje eroze řádného, původního právního řádu a tolerují se importované cizí praktiky (šaría).

Jinak k islámu/prorokovi napsal např. H.G.Wells: Stručné dějiny světa ... " Diktoval Koran, knihu svých nařízení a výkladů, kterou jak prohlásil mu zjevil Bůh. Hledíme-li na Koran jako na literární nebo filosofické dílo, je jistě nehoden svého domnělého božského původu. " ....

Což ovšem neznamená, že se ten systém (za současné bezradnosti/nečinnosti byrokracie) nedá využít/zneužít k politické propagandě.

A multikulturalismus si asi jinak představuje/představoval původní Evropan a jinak muslim.

J. Kraus 1.10.2020 22:57

Článek zkopírován do adresáře "Podracký", ale vracet se k němu nebudu. Knížku si koupím, jako všechny Kurasovy knihy, ale číst ji nebudu. Nemám už na to nervy. To mladí progresivisté rádi vidí. Dělá jim dobře vidět takřka už zoufalého starce a takříkajíc si to užívají. Kromě toho takovým myšlením sám sebe poškozuju. Po tisící pětisté: Ze současného stavu přímá cesta zpět není a obraťme radši pozornost k budoucnosti. I malé dítě vidí, že USA se nezadržitelně hroutí a dolar se zhroutí s nimi. Jejich vojensko-průmyslový komplex to dovoluje, ne-li podporuje, ale pohledem z vyšší úrovně to může mít hlubší smysl. Současnou Ameriku zřejmě odepsali i oni. Až se stane hegemonem Čína se svým jüanem a z dolarů budou bezcenné papírky, nastane hodina pravdy. Ti, kteří zbydou, se pak vrátí k životaschopným přirozeným hodnotám - k ničemu jinému se vrátit nelze. A ve chvíli skutečné nouze se jim jistě dostane i vyšší pomoci.

F. Žůrek 1.10.2020 19:59

Řešením je pouze toto: udržet lidský řád. Ne-řád znamená chaos.

Pane Podracký, Vy se o to snažíte. Takže: Byl tady nějaký lidský řád? Kde ho objevíme? Je zapotřebí tedy ho nalézt, zmocnit se ho a teď se ho držet a prosazovat.

Nejsem politilog, ale více se mně zamlouvá třeba V. Putin než Evropská unie. Ale zase!: V Putin má v rukou jen příšerné poničené Rusko. Takže:

Jedinou správnou cestu nám ukazuje pravděpodobně papež František. Ale komu se to zase zamlouvá? Asi málokomu. Takže jsme stejně asi v koncích... Zdař Bůh!

V. Podracký 1.10.2020 20:11

Jak píši ve své knize Konzervatismus pro třetí tisíciletí, je tzv. přirozený řád, který tu byl odjakživa (stvořen Bohem) a přirozené principy jsou součástí tohoto řádu. Člověk si vymýšlí svoje pravidla život, které podléhají vývoji a buď se osvědčí nebo ne. Když se osvědčí, stanou se součástí řádu.

V. Petr 1.10.2020 20:14

Papež František Blbý ukazuje cestu akorát do pr***

M. Jezerov 1.10.2020 18:13

K uvedenému by bylo možno jen připomenout zavádějící roli pojmu/politiky ... "multikulturalismu" ... - ismu bez hranic ... a jeho následky na západní společnosti.

M. Pivoda 1.10.2020 16:58

Zpráva o stavu civilizace: Stále je čemu se učit.

Teprve dnes jsem se například dozvěděl, že dráždivé označení Kapitalismus s lidskou tváří (Capitalism with a Human Face), které prý ve svém nedávném projevu při vytýčování budoucnosti EU vyslovila Ursula Gertrud von der Leyen, vzniklo již před čtvrt stoletím. (https://www.foreignaffairs.com/reviews/capsule-review/1995-07-01/capitalism-human-face).

Marietje Schaake, někdejší dlouholetá členka Evropského parlamentu za Holandsko, v současné době (tj. v září 2020 v MIT technology Review), velmi opožděně navrhuje, jak by politici koordinovaně měli převzít narůstající moc technologických firem (nad politikou). Je jasné, že politici vůbec nejsou prozíraví a nerozumí kritickému technologickému vývoji (jako je umělá inteligence). Politici se derou o moc, až když se "průjem" projeví, až když je demokracie vážně ohrožena.

Závěr článku Marietje Schaakeu : "... Without a system of clear legitimacy for those who govern—without checks, balances, and mechanisms for independent oversight—it’s impossible to hold technology companies accountable. Only by building a global coalition for technology governance can democratic governments once again put democracy first."

D. Polanský 1.10.2020 16:00

Hodně lidí má pocit, že žijeme stále ve větším chaosu. Asi to nebude náhoda a zdá se, že je zde kolerace mezi počtem všech žijících lidí na světě a mírou chaosu. Přesto mnozí, říkají si konzervativci, touží po starých dobrých časech, kdy panoval ve světě jakýs takýs řád. Jenomže je tu jeden veliký problém, lidí je stále víc a víc a přírodní zdroje jsou omezené.

M. Pivoda 1.10.2020 16:16

Metaforicky řečeno, do budoucnosti jedeme po hrblolaté cestě. Není to hladký. lineární postup.

Počet lidí na Planetě Zemi se sice v dohledné době několika málo desetiletí zastaví, ale současně se na této Zemi prodlouží lidský život. Díky novým technologiím.

Zdroje v oblasti technologických inovací jsou neomezené, Tam žádný limitní strop neexistuje.

Přetrvávající problémy jsou pouze lidské. Například nezáleží vůbec na tom, kdy člověk vystudoval univerzitu. Vysokoškolský diplom absolventa univerzity zavazuje, že bude po celou dobu svého života udržovat své znalosti na úrovni poznání (up-to-date).

Jenže čeští Pepíci si myslí, že získaný diplom je jejich celoživotní poukázka na jejich moudrost - a že zde proto mohou žvanit a žvanit. Nejhorší jsou tzv. ekonomové, kteří rádi sčítají hrušky s jablkama.

R. Veselá 1.10.2020 12:53

Pane Valento, vynechání Ruska je legitimní. Porovnejte si počet vojenských základen na cizím území USA a Ruska!

M. Valenta 1.10.2020 13:38

Kdyby jich měli jako USA nebo více, tak pán Pán s námi paní Veselá.

R. Veselá 1.10.2020 12:50

p.Lukáš: jenže křesťanství s heslem miluj bližního svého miluje i ty muslimy ..a vo tom to je:-)

V. Petr 1.10.2020 15:04

To je pochybný výklad křesťanství. Správně by měl papež vyhlásit islámu křížovou válku. Oni už nám válku vyhlásili, ale slunížkáři to nechtějí vidět!

D. Polanský 1.10.2020 15:56

Oko za oko, zub za zub, i to stále platí, viz NZ.

V. Církva 1.10.2020 20:53

No podobné téma jsem tu už rozebíral. To je právě to vytržení části Křesťanství, bez přidání toho ostatního a podstatnějšího. Používám příklad bývalého švagra co si z Křesťanství vzal (ne až tak fundamentární) nepoužívání kondomu, ale zapomněl že fundamentální je věrnost partnerce.

Pokud si sluníčkáři vezmou z křesťanství miluj bližního, a myslí tím apatii, nechají si a nám kadit na hlavu, není to Křesťantví. Je to ale ještě horší, nutí nás do nebrátit vnějším násilím (mazání odmítavých příspěvků, ostrakizace členů AfD). Křesťantví je o vnitřním rozhodnutí.

Základ křesťanství je ale miluj otce všemohoucího a u toho miluj bližního je JAKO SEBE SAMA. A jsme u té oikofobie, nevážení si sebe a u toho že miluj bližního je i součástí evangelizace, bez níž nefunguje. Kristus se nenechal zabít abychom se tupě nechali pobýt. Dal tím víru v Boha.

Křesťanství sice jde až po on kamenem, já chlebem, jenže tam je to silné charisma známé i od budhistických mnichů. trénují bojové umění, ale nepoužijí ho k útoku! Křesťanství pak předpokládá že svým příkladem a duchovní silou lásky zlo taky odpudí. Praxe je samozřejmě taková že Satan je agresívní a aktivní, ale Křesťanství je o lásce k člověku, ne ke zlu. Předpokládá, že se protivník polepší či zastydí. I když ne, není psáno, že ho nemůže zastavit ale ne nenávidět. Křesťantví není lenost a pasivita, je to síla víry. Svatý Bože, svatý SILNÝ, svatý nesmrtelný říká modlitba pro tyto dny.

R. Veselá 1.10.2020 12:49

To přednáším i dětem na základce, že Asie !jede!, protože je kolektivistická.

B. Lukáš 1.10.2020 12:45

Evropskou západní civilizaci téměř 2000 let utvářelo a stmelovalo křesťanství, které bylo po 1. sv. válce postupně vytlačováno na bezvýznamnou společenskou pozici. Vladaři zemí Islámu si svou náboženskou ideologii přísně střeží a dále šíří , evropské náboženské vakuum je pro ně příležitostí. Navíc sedí na bohatých zdrojích ropy, na kterých je západní evropský kontinent závislý a jejich penězi snadno korumpovatelný. Současný negativní vývojový trend evropské civilizace mohou změnit pouze odvážní, charakterní a moudří politici, kterých je však málo a pokud jsou, tak do současné zkorumpované politické arény odmítají vstoupit

B. Lukáš 1.10.2020 12:48

Dodávám : Autorovi dík za hodnotné čtení, ale smutné vyhlídky.

M. Pivoda 1.10.2020 10:47

Existují lidští jedinci, kteří uvažují o lidské civilizaci v mnohem delším časovém horizontu (než psavec Kuras). Připomenu názory inovátora Elona Muska níže citací z včerejšího článku na seznam.cz:

Čím déle trvá přechod na udržitelnou energii, tím větší riziko podstupujeme,“ varuje Musk.

Díky projektu Starship se jeho plán na záchranu lidstva, jenž se má stát meziplanetárním druhem, může proměnit ve skutečnost. Alespoň Musk to vidí jako první krok. Nejdřív ale plavidlo čekají ostré testy, podle všeho vzlétne do vesmíru příští rok v srpnu. Zatím bez posádky. „Myslím, že to bude pro lidi bezpečné za dva, ale určitě za tři roky,“ dodává optimisticky.

P. Lenc 1.10.2020 11:26

Napsal "nepsavec" Pivoda...;-D

M. Pivoda 1.10.2020 11:32

Nepsavec Pivoda jen ocitoval z uvedeného informačního zdroje.

Svět je prostě větší, než jen česká kotlina.

V. Podracký 1.10.2020 11:50

Fantazie, nevěřím tomu. Ne snad, že by to nebylo možné, ale člověk je nedokonalý tvor a použije toho všeho jen k vlastní záhubě.

M. Pivoda 1.10.2020 12:08

Nebudu zde vyvracet "náboženskou" víru V. Podrackého.

Připomenu ale, že i čeští političtí tlachavci v Česku se dnes přesvědčili, že i virus Covid-19 se může šířit exponenciálním tempem. Nejen vývoj IT odvětví.

L. Písařík 1.10.2020 15:52

Mohl by někdo popsat, jak Čína nebo Indie přistupuje k ekologické energii? A co Rusko? EU produkuje cca 10 % CO2. Co se stane, když uspoří 5%? Bude to jako prdnutí do moře.

P. Jaroš 2.10.2020 11:40

Pane Pivodo, vy už jste přešel na "udržitelnou energii"?

M. Pivoda 2.10.2020 12:09

Pro P. Jaroše

Zde diskutujeme pod článkem s názvem "Zpráva o stavu civilizace", nikoliv "Životní příběh Miroslava Pivody".

Já jsem u mého sdělení řádně označil informační zdroj, tj. Elona Muska.

M. Valenta 1.10.2020 8:46

Vynechat Rusko a ekologii - typický Kuras. Co se týče přemnožení populace - souhlas. Ale když se občas někdo pokusí omezit spotřebu cukru, tak Kuras bude první kdo proti tomu vystoupí. Takže tlustí (beze mne) a příšerně rozmazlení zůstaneme ještě dlouho.

M. Pivoda 1.10.2020 10:16

Charakteristika knihy i článku: Lidská sebestřednost.

Kuras vynechal nejen Rusko a ekologii, ale hlavně nezmínil technologický pokrok 21. století. O tom pokroku evidentně nic neví. A autor článku, Vlastimil Podracký, ač je původem také technik, na tu destabilizující technologii zapomněl. Nedovzdělal se v ní na úroveň technologického pokroku 21. století. A přitom tato technologie postupuje zatím nejrychlejším tempem, oproti jiným faktorům, které zde vůbec nepopírám. Jde ale o priority. Napřed A a potom B.

V. Petr 1.10.2020 10:45

Připomínáte mi soudruha Marxe. Ten mluvil roku 1850 o "nebývalém růstu produktivity práce." a přitom měl na mysli jen textilní průmysl. kde opravdu tehdy vzrostla produktivita práce na mnohonásobek. Většina lidí přitom stále pracovala v tradičním zemědělství.

Vy máte zase fakticky na mysli jen výpočetní techniku. Jak třeba vzrostla od roku 1950, produktivita práce řidiče autobusu? Mě napadá jen to, že autobusy jsou oněco větší.

M. Pivoda 1.10.2020 10:54

Pro Petra Vaňuru:

Při mé povinné výuce Marxismu Leninismu, někdy v 80. letech (při mém studiu vědecké aspirantury), jsem upřesňoval našemu vyučujícím Marxistovi, nejprve citací z knihy Norberta Wienera, a pak také na základě své předchozí vlastní práce ve funci systémového analytika u počítače IBM 370/145 (v 70. letech):

Průmyslová revoluce v podstatě nahrazovala práci lidských svalů, dnešní revoluce IT a umělé inteligence již nahrazuje práci lidského mozku.