Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Všecko jsem skoro zapomněl

diskuse (1)
Jenom obrazně se přiznává ruský novinář Leonid Šinkarjov, čerstvý nositel vyznamenání „Legenda žurnalistiky“, k událostem roku 1968 v Československu. Nazval tak svoji knihu, jejíž první vydání loni v prosinci zmizelo rychle z knižních pultů, takže jsem si musel počkat na dotisk. Nelituji, mám k těm událostem ve své knihovně téměř všechno, protože jsem autorem dvou takových knih (Na vlně 490 metrů, 1990, a Události pravdy, zrady a nadějí, 2009) i jako někdejší aktér událostí Pražského jara až do těch osudových prvních dnů sovětské okupace.

Patří k dílům, která byla napsána o jednom historickém dramatu soudobých dějin, a jeho základem jsou svědectví se záznamy autorových besed z letVšecko jsem skoro zapomněl 1968-2007, jež má ve svém archívu na 156 audiokazetách (každá o 90 minutách). Ale její součástí jsou neméně důležitá osobní poznání a přátelství s našimi cestovateli Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem. Projel s nimi v roce 1964 tisíce kilometrů po ruské Sibiři v jejich nezdolné tatrovce, vyměnili si spolu navzájem desítky dopisů v uplynulých více než 40 letech. Byl i čtenářem jejich „Zvláštní zprávy číslo 4“ sepsané na přímý popud Leonida Brežněva, který se v roce 1965 zalekl té kruté pravdy o své zemi, že nesměla vyjít, že se ocitla na několik let v kremelském sejfu. U nás vyšla poprvé až v roce 1968 a potom zase až v roce 1990.

Na samém počátku vpádu sovětských vojsk v srpnu 1968 se vyskytuje i v našich pramenech jméno podplukovníka NKVD Petra I. Kambulova, jehož odlet do Prahy podléhal mimořádnému utajení. Věděl o něm kromě L. I. Brežněva a generála Hlavní výzvědné sekce Generálního štábu ozbrojených sil (GRU) Petra I. Ivašutina ještě sovětský velvyslanec v Československu Stěpan V. Červoněnko. A posléze náš tehdejší prezident Ludvík Svoboda, jemuž Kambulov zachránil svým tělem na Dukle v roce 1944 život. Někdejší mladý čekista a absolvent sovětské výzvědné školy s dobrou znalostí češtiny už dávno předtím soustřeďoval agenty, kteří se teprve po proškolení mohli vrátit konečně domů s přísně tajným posláním. Ale už museli plnit první zvláštní úkoly v samotné čs. jednotce na ruské a ukrajinské frontě. V jeho seznamu bylo 674 čs. vojáků, z toho 507 Čechů, 62 Slováků a 104 Židů. Podle autora knihy „to nebyl žádný hřích těchto lidí, včetně významných politiků Evropy, že v předválečných a válečných letech byli přístupni ke spolupráci se sovětskou rozvědkou…“

Zhruba odtud se odvíjí napínavý příběh knihy o člověku, jemuž L. I. Brežněv před odletem řekl: „Podplukovníku, osud Evropy je ve vašich rukou!“ Pochopil roli, která mu byla souzena. Jeho cestovatelští přátelé patřili do reformního hnutí, jejich otevřeně pravdivá „Zvláštní zpráva číslo 4“ a referáty o ní v čs. tisku „mají nepříznivý charakter ve vztahu k Sovětskému svazu“, střetl se s výjimečně organizovaným systémem (sic!) odporu proti SSSR, nedařilo se zaktivizovat polarizaci sil mezi poslanci Národního shromáždění a členy ÚV KSČ, zorganizovat „pozvání či zvací dopis věrných soudruhů“, bylo nutné ovládnout ministerstvo vnitra, zpacifikovat zdravé jádro strany, rozeštvat občany letáky o „zajordánských Slovanech“ - Židech (Šik je Žid! Ten či onen je Žid!) atd.

Všechny tyto události jsou známé, ale v knize je líčí člověk z druhé strany jako psychologickou skicu „o velkém omylu kremelských hvězd“. V samotném dnešním Rusku byla jeho kniha netrpělivě očekávána, ale ledva vyšla - okamžitě zpochybňována. Vždyť se na světlo světa dostaly poprvé otřesné dokumenty z odtajněných archivů (sic!) a z Brežněvovy zásuvky kremelské pracovny, je v ní zdokumentován postih osobností ruské inteligence, vyvrací lži okupační sovětské propagandy o vraždění vojáků v ČSSR, o tajných zbraních proti SSSR, poskytuje svědectví o nemohoucnosti a nereformovatelnosti byrokratického socialismu ve všech satelitních zemích, nyní především v ČSSR.

Výstižná je charakteristika našich zrádců a kolaborantů – pretendentů příští moci v Československu. Přesto je všechno, co se děje před okupací, před srpnem 1968 a po něm, v rukou sovětské KGB, jediné skutečné moci v okupovaném hlavním městě naší země. S rozechvěním po tolika letech jsem se v knize dočetl, jak jsme proti okupaci bojovali ve všech našich médiích, o dopisu sovětských spisovatelů, který v ruštině přišel k nám do Svobodného vysílače v podniku Tesla Hloubětín, podepsaný číslem 88, což profesionální radisté překládají jako polibek. Ten nám pomohla přeložit redaktorka Marta Macková, která se náhodou vrátila z Moskvy z návštěvy Borise Polevého. Marně jsem po listopadu 1989 psal do SSSR, zda sovětští spisovatelé vědí o tomto dopisu solidarity s českými bojovníky za svobodu a demokracii. Odpovědi jsem se nedočkal, dopis je uložen mezi dokumenty, které jsem předal Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. Z knihy se dozvídám, že otevřený dopis spisovatelské elity tehdy odmítli podepsat L. M. Leonov, A. Tvardovskij, K. M. Simonov „a řada dalších našich velikánů“.

I po rozpadu sovětského impéria autor knihy otálel, zda má všechno sepsat. Silně na něj zapůsobil rozhovor a v něm slova: „Je jasné, jak se Čechům daří zachovat tolik památek. Nikdy se nebránili, hned město vydali. Kdyby uměli bojovat, byla by Praha v rozvalinách jako Stalingrad v roce 1944. Jak se od sebe lišíme? My zničíme kobercovým náletem nejen cizí, ale dokonce i vlastní města, pod troskami budou tisíce lidí, ale nepříteli nedáme ani píď naší země.“

A odpověď: „Nikdy se vzájemně nemůžeme pochopit. Vás je hodně, vy si můžete dovolit být agresivní, jste připraveni bojovat a nelitovat života. Vaši filozofii vám dala historie a geografie. Čecha nesmí ani napadnout něco takového: hledá kompromis, chce zachovat svá města, kulturu, jazyk, svůj národ.“

Češi znovu pozorují, jak mohutní v Rusku znovu kult síly, znovu se bojí možných nepředvídatelných vládních činů. Lepší je učit se naslouchat ostatním, třeba malým, dokonce slabým, počítat s nimi a snažit se s nimi domluvit. Velikost našich zemí je rozdílná, ale přirozená podstata stejná, k nerozeznání. „Mně je tato psychologie bližší“ – uzavírá autor své vyprávění v Moskvě v lednu 2008. Krátce nato v únoru téhož roku píše Miroslavu Zikmundovi z Moskvy do Zlína: „Mlčení bylo pro mne samého mučivé. Cosi mi bránilo, stavělo se na odpor. Ale udolal jsi mne, vzdal jsem se, tady máš, co z toho vyšlo. Je to přesně pět let, co už s námi není Jiří (Hanzelka). Ať je tato kniha mou hrstičkou hlíny na jeho hrobě v Třeboni…“

Také z bohatého poznámkového aparátu knihy lze zjistit, jak hluboké a upřímné bylo přátelství mezi autorem knihy Leonidem Šinkarjovem a našimi slavnými cestovateli, kteří nechtěně vstoupili do dějin našich zemí. Čtenář jistě odpustí autorovi i překladatelům přece jen některé chyby a nepřesnosti…

Vydalo nakladatelství Akropolis, Praha, 448 stran, přeložili ji vynikajícím způsobem Ludmila Dušková a Václav Daněk.

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Lidovky.cz, ČTK
18. 9. 2024

Vlaky mezi Českem a Polskem nebudou kvůli poničení na české straně jezdit nejspíše do úterý 24....

ČTK, Lidovky.cz
18. 9. 2024

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhl vládě, aby za pomoc při povodních mimořádné odměnila...

jol Jolana Vašinová
18. 9. 2024

Kandidát Stačilo! Jan Skalický, který ve videu na Facebooku napadl vládu, že doporučeními na...

ČTK, Lidovky.cz
18. 9. 2024

Povodně v Česku už mají pět obětí, informoval s odvoláním na policejního prezidenta v předvolební...

jol Jolana Vašinová
18. 9. 2024

Stát při povodních selhal v dvoutisícových Troubkách na Přerovsku, myslí si předseda SOCDEM Michal...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz