Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Velké výpravy k pólům

diskuse (0)
Jak je to dávno, kdy jsem poprvé četl Vzpomínky Roalda Amundsena (1872-1928), nebo Trosečníky na kře ledové od našeho fyzika, radiologa a polárního badatele Františka Běhounka (1899-1973), o mnoha mořeplavcích, cestovatelích a objevitelích. Z doby, kdy jsem obdržel prvotinu Bílá pevnina od svého přítele a kolegy Stanislava Bártla (1927 - 2011), pochází již mé trvalé zaujetí pro všechny výzkumné a jiné výpravy do Antarktidy i Arktidy. Právě v těchto dnech Stanislav Bártl skonal (Za polárníkem Bártlem, NP 18.7.2011) a já dostal onu smutnou zprávu ve chvíli, kdy jsem měl rozepsán tento článek. Náhoda?

Navštívil jsem i muzeum norského mořeplavce a dobrodruha Thona Heyerdahla (1914-2002) a některé další expozice. Ve své paměti mám uloženu i báseňTitul knihy Velké výpravy Františka Halase (1901-1949) ze sbírky Kohout plaší smrt, kterou jsem si kupoval v třicátých letech jako začínající básnící student. Byla o železné růži Amundsenova hydroplánu, sepsaná dva roky poté, kdy hrdina obou pólů zahynul s dalšími pěti lidmi na palubě při pátrací a záchranné akci po ztracené vzducholodi Umberta Nobileho (1885-1978). Ten byl zachráněn, ale o Amundsenovi přinesla norská vláda tehdy oficiální oznámení o ztrátě všech nadějí a tisk celého světa přinášel nekrology.

To již cituji z knižní novinky „Velké polární výpravy“, kterou napsal Miloslav Martínek. Rovněž autor se nejprve vyznává ze svého vztahu k odvážným plavbám na lodích i vzduchem či se psím spřežením na saních například k nejjižnějšímu bodu naší modré planety. Jde o literaturu nabitou poutavou faktografií s chronologickou přesností.

Začíná dobrodružným a odvážným hledáním cesty spojující po severních mořích Atlantický a Tichý oceán, kdy slavná, ale poškozená loď Gjöa skončila v říjnu 1906 v San Franciscu. Odtud se vrátila až v roce 1972 do Norska, dočkala se rozsáhlých oprav a kotví u poloostrova Bygdoy. Nejobsáhlejší kapitolu s názvem Magnetová hora na severu tvoří příběhy mnohačetných výprav, dobývající severní pól.

Právě již vzpomenutý Stanislav Bártl, který procestoval obě polární oblasti naší planety a sepsal nejméně patnáct knížek, v poslední z nich z roku 2009 „Záhada dobývání severního pólu“ (o níž se také Martínek zmiňuje) uvádí jméno prvního Čecha, který vlastní silou došel na 90. rovnoběžku. Byl jím Miroslav Jakeš (*1951) a stalo se tak 10. května 1993, kdy byl členem mezinárodní expedice North Pole Light. A ještě jednu zajímavost odhaluje Bártl po mnoha letech. Na severním pólu přistála v rámci utajovaného projektu Sever 2 sovětská oceánografická expedice 27. dubna 1951. Víceméně „náhodou“ (jak jinak).

Miloslavu Martínkovi se zdařilo toto malé téměř encyklopedické dílo, k němuž měl dozajista dosti pramenů a literatury. Vždyť sám je spoluautorem knihy Čeští cestovatelé a geografové (1998) a Světoví cestovatelé a mořeplavci (2003). Přitom se čte s jistým napětím, vždyť ony cesty provázely často mořské bouře, studené vichry, silné mrazy, hlad, kurděje. Přestože se mnohé výpravy ocitly v ledovém zajetí, vydávaly se znovu a znovu do polárních končin.

Miloslav Martínek - Velké polární výpravy. 122 stran, Epocha, Praha 2011

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

bur Vítězslav Bureš, kurl Lenka Kuřilová, ČTK
23. 6. 2025

Česko zasáhly bouřky, jež dorazily z Bavorska a postupně přešly až na Moravu. Hasiči vyjížděli k...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Jednoho mrtvého a tři zraněné, kteří jsou v ohrožení života, si vyžádalo bouřlivé počasí v Berlíně....

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Izraelská armáda v pondělí zaútočila na cíle spojené s íránským režimem a bezpečnostními složkami....

ČTK, jhr Jan Hron
23. 6. 2025

Írán odpálil rakety na americkou vojenskou základnu Al-Udajd v Kataru. Označil to za „mocnou“...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Maďarsko a Slovensko se rozhodly nepodpořit 18. unijní sankční balík proti Rusku. Důvodem je plán...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz