28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KNIHA: Pohřbívání svobody s noblesou

Pomalu se blíží podzim, s ním i večery, kdy budeme sedět u krbových kamen nebo aspoň u radiátoru, popíjet a číst něco, na co nebyl čas celý rok. Jestli si už chystáte zásobu knih, doporučuji nevynechat Pohřbívání svobody, zatím poslední knihu Benjamina Kurase.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Aron 14.9.2017 13:10

Pana Kurase mám rád

A s jeho texty souhlasím, ale moc veselé čtení to není.

S. Ševeček 13.9.2017 22:18

Paul Johnson

Už století je význam pojmů (slov) překrucován amnohdy měněn ve svůj protiklad.

K. Křivan 13.9.2017 18:06

Příčiny úpadku civilizace ?

1) Hloupá téze, že všichni lidi, všechny rasy jsou stejné, stejně kvalitní. Dementní rovnostářství.

2) Humanismus vůči cizím rasám.

3) Touha zachraňovat svět, a být tím pádem milován nekvalitní částí lidstva.

4) Duševní nemoc - oikofobie.

J. Kouřil 13.9.2017 17:00

proč?

Povrchnost, hloupost, rezignace na hlubší zkoumání a na úroveň kultury i jazyka jsou atributy vetšiny lidské polupace. Společne s negací přírodního výběru vedou civilizaci k zániku. Domokracie je zhouba, není možné dát těm, kteří se o sebe nedokáží sami postarat, právo rozhodovat, anž by to špatně skončilo. Ale přesně toho jsem svědky v posledních 2 stoletích.

Když k tomu přidáte, že tisíce let rozhodovala rada starších a dnes rada mladých křiklounů, je to v pytli definitivně

J. Jurax 13.9.2017 22:53

Re: proč?

To máte těžké.

Mladý blbý křikloun se během času neúprosně mění v blbého staršího. Rada blbých starších není žádné terno. Zmoudření z blbého na moudrého během toho času není vyloučeno, ale jeho pravděpodobnost se vyjadřuje v jednotkách promile.

B. Rameš 13.9.2017 12:20

Staré dobré časy

mizí, co svět světem stojí, pro každou generaci, jíž se svět nepodařilo přetvořit k obrazu svému (dodal bych: naštěstí). Nezoufejme!

P.S. Od švábů si toho moc neslibujte!

M. Pivoda 13.9.2017 10:11

Šváby do toho nepleťte, inteligence není jen biologická

"... ale nakonec se stejně končí povzdechem, že to s lidmi nejspíš nedopadne dobře a že bude lepší, když necháme šváby, aby se z nich vyvinulo něco inteligentního."

Zde jsou předpovědi, které se plní s 86% pravděpodobností: Late 2010’s: Glasses will beam images directly onto the retina. 10 terabytes of computing power (roughly the same as the brain) will cost about $1,000. •2020’s: Most diseases will go away as nanobots become smarter than current medical technology. Normal human eating can be replaced by nanosystems. The Turing test begins to be passable. Self-driving cars begin to take over the roads, and people won’t be allowed to drive on highways. •2030’s: Virtual reality will begin to feel 100% real. By the end of the decade, we will be able to upload our mind/consciousness. •2040’s: Non-biological intelligence will be a billion times more capable than biological intelligence (aka us). Through nanotech foglets, we’ll be able to make food out of thin air and create any object in physical world at a whim.•2045: We will multiply our intelligence a billionfold by linking wirelessly from our neocortex to synthetic neocortex in the cloud.

Z. Lapil 13.9.2017 12:46

Re: Šváby do toho nepleťte, inteligence není jen biologická

Nejsou švábi ti, kteří s přehledem snášejí všeobecně smrtelné dávky ionizujícího záření? (Zdroj: mladistvá science fiction; nikdy jsem to nezkoušel ověřit v seriózních zdrojích).

Je-li to tak, pak bych na ty šváby vsadil i před umělou inteligencí, protože menší jaderný výbuch s elektronikou docela slušně zamává.

M. Pivoda 13.9.2017 13:42

Co by mělo mít v našem uvažování pritoritu?

Ano, existuje nejistota, co přijde dříve. Zda ten jaderný výbuch (který očekává Z. Lapil), nebo velmi inteligentní umělá inteligence (tzv. superinteligence), o které zde píši já. Toto ale bude rozhodnuto již do roku cca 2045.

Jisté je dnes pouze to, že do té doby (do roku cca 2045) nás osudově ještě neohrozí muslimové, ani globální oteplování. Prostě to nestihnou.

M. Pivoda 13.9.2017 18:59

Z toho ale také vyplývá, že ...

Z toho řečeného ale také vyplývá, že ani sociolog Petr Hampl ani autor-spisovatel Kuras nemohou ze své profese v podstatě nic podstatného říci k tomu, co bude pro lidi první kritickou událostí v budoucnosti. Tou zůstává příchod umělé inteligence - pokud se do té doby lidstvo nezničí atomovou válkou.

Umělá inteligence je technologie. A technologie přicházejí vždy v tomto sledu: stará (původní) technologie - hybridní technologie - nová technologie. Starou technologií inteligence je člověk, hybridní technogií budou kyborgové (lidé s mozkovými implantáty nebo jinak propojeni do cloudu) a novou technologií superinteligence (na nebiologickém základu).

Důchodci na Neviditelném psovi ale nejvášnivěji diskutují právě ty nejméně pravděpodobné směry budoucího vývoje.

J. Jurax 13.9.2017 22:54

Re: Z toho ale také vyplývá, že ...

Ehm - a Vy jste taky zřejmě důchodce, že ano ...

P. Aron 14.9.2017 13:06

Re: Šváby do toho nepleťte, inteligence není jen biologická

Kdysi dávno v dobách hluboké totality při studiu na technické VŠ jsme měli seminář marxismu leninismu a probíralo se jaké jsou ty ideály komunismu ( Když to zestručním) : Lidé nebudou muset moc pracovat a budou se mít dobře, každému podle jeho potřeb. Nedalo mi to a pokusil jsem se o shrnutí. Nejprve jsem tedy pravil, že komunismus má za cíl naplnit lidem pokud možno bez námahy žlaby a řekl jsem, že to je dle mého soudu idea stáda prasat. Jenže ono to v širším měřítku platí na celou současnou západní civilizaci. Býval jsem nadšeným stoupencem technického pokroku.

Už nejsem. Děsím se ho.

P. Aron 14.9.2017 13:16

Re: Šváby do toho nepleťte, inteligence není jen biologická

Nebo ještě jinak : Je to jako s ohněm. Dobrý sluha, zlý pán.

M. Bílý 13.9.2017 9:22

Souhlasím s autorem článku, že jsou u nás dva lidé, ....

.... kteří coby vzdělaní, kultivovaní a všímaví se dovedou vyjadřovat ke složité problematice a to Benjamin Kuras a Václav Klaus st. Přiřadil bych k nim ještě Cyrila Höschla. Jejich články čtu jak v časopisech, tak na internetu vždy jako první (na př. v Reflexu nebo na Neviditelném psu).

L. Severa 13.9.2017 10:03

Re: Souhlasím s autorem článku, že jsou u nás dva lidé, ....

Zdravím Vás, pane Bílý. Naprosto s Vámi souhlasím. Bohužel jmenovaní stojí mimo politiku. Po čase jsem se znovu začetl do Čapkových "Hovorů s T.G.M.". Bohužel dnešní politici, asi ani ti světoví, nemají ani zdaleka Masarykovo vzdělání, morální zásady a odvahu.

M. Bílý 13.9.2017 10:49

Re: I já Vás zdravím, pane Severo! (10:03) S těmi Hovory ...

.... s TGM máte plnou pravdu. Na téma vzdělanosti politiků, s odvoláním na Hovory, jsem poukazoval zde na Psu již několikrát, ale ani jednou to nevzbudilo ohlas. K mému argumentu, že řídit letadlo může jen dokonale vyškolená posádka, zatím co stát (coby systém neskonale složitější) si troufá řídit kdekdo, se nikdy nikdo nepřidal. Převládá zřejmě mínění, že stačí jen dobrá vůle (v nejlepším případě).

T.G.M. v Hovorech už v létech třicátých uvádí (na str. 307 dole) že politika je a bude čím dál víc vědou a otázku vzdělávání v ní rozvíjí.

Z. Lapil 13.9.2017 12:40

Re: I já Vás zdravím, pane Severo! (10:03) S těmi Hovory ...

Nejsem si jist.

Ve Francii mají, pokud je mi známo, jakousi školu úřednicko - politickou, a významné množství "věrchušky" ji absolvovalo. Přesto bych neřekl, že Francie je vedena lépe, než Česká republika. Že je z podobné líhně Pol Pot, to je skutečnost přímo legendární, nemluvě o tom, že "politické vzdělání" poskytovalo i socialistické Československo; jednak na VUMLu, jednak každý vysokoškolák měl státnici z marxismu-leninismu. Kteréžto skutečnosti spíše naznačují, že by odborné (=politické) vzdělání politiků mohlo být pro "prostej lid" spíše na škodu.

V knížkách a seriálech Ano, pane ministře a Ano, pane premiére je zase pěkně ukázáno, že politik až tak zásadní vliv nemá.

Takže bych uvažování namířil spíš tímto směrem: politici se snaží - v lepším případě demokraticky - rozhodnout, na který pedál šlápnout a za kterou páku zatáhnout, a skutečnost, že by měli stát na můstku a zjišťovat, kudy prokličkovat mezi útesy, mají za zbytečné intelektuálství. A co horšího - ti, co na tom můstku opravdu stojí, dnes v osobách zelených a "sluníčkářů", absolutně netuší, že se loď neřídí telepatií.

M. Bílý 13.9.2017 14:23

Re: Dobrý den, pane Lapile! (12:40) Vaše přirovnání ....

.... k loďnímu můstku (v poslední větě Vašeho příspěvku) a činnosti zelených a "sluníčkářů" na něm sedí, je vtipné i vystihující a docela se shoduje s mým názorem. V předchozím se trochu rozcházíme,ale nemám teď (bohužel) čas na vysvětlování. Hezký den!

S. Netzer 13.9.2017 14:58

Re: I já Vás zdravím, pane Severo! (10:03) S těmi Hovory ...

Pol Pot, který byl exmatrikulován, protože se vůbec o studium nezajímal, měl vystudovat ("je ze stejné líhně") Ecole nationale d ́administration?!

To myslíte vážně?

Z. Lapil 13.9.2017 15:20

Re: I já Vás zdravím, pane Severo! (10:03) S těmi Hovory ...

Prosím, netvařte se, že mi nerozumíte. Nebo vážně myslíte, že slovem "podobný" jsem myslel "stejný"?

L. Severa 13.9.2017 15:02

Re: I já Vás zdravím, pane Severo! (10:03) S těmi Hovory ...

Také Vás zdravím, pane Lapile! Nazmiňujete se o tom, zda jste uvedené v poslední době četl. Z nich je totiž jasné Masarykovo nesmírně rozsáhlé vzdělání. Nějaké úřednicko-politické vdělání je proti tomu nicotné. Však také Masaryk se znal a stýkal s významnými lidmi po celé Evropě i USA. Bez toho by se ani nemohl bojovat o naši samostatnost. Nebál se postavit (vražda v Polné , rukopisy) ani vlastnímu národu. Když jsem, ještě za Tita, projížděl Zagrebem, překvapila mne název ulice nazvané jeho jménem. V Jugostávii mu nikdy nezapomněli jak se za Habsburků ujal obhajoby jejich krajanů. Nikdy nic nedělal od "zeleného stolu", jako vždy se i zde tehdy pustil do téměř detektivní práce. (Dnešní politici něco plácnou a pak se vykrucují.) Když navštívil naše legionáře v Rusku, zrovna se v všude střílelo, což ho neodradilo, i když málem přišel o život. Vaše poznámka k marxáku, jak jsme tehdy říkali (Mimochodem, na vysoké škole jsme absolvovali jen zkoušky, tedy ne státnice.), jde poněkud mimo, protože se domnívám, že ti pohláváři tuto pavědu tenkrát moc prostudovánu neměli. Fráze, jak ten novinář v Čapkových povídkách. Bohužel je slyšíme i dnes.

D. Polanský 13.9.2017 14:08

Přece v politice byli vždy ti, co

si neumějí na život v blahobytu vydělat jinak. T. G. Masaryk nebyl výjimkou. Není jí ani V. Klaus čí další. A oni to dobře ví.

M. Bílý 13.9.2017 17:33

Re: Dobré odpoledne, pane Polanský! (14:08) S Vaším ....

.... tvrzením, že T.G. Masaryk musel být politikem, protože si neuměl jinak vydělat nemohu souhlasit. Byl přeci vysokoškolským profesorem. Nemluvě o tom, že si vydělával i svou činností publicistickou. Teprve v politice na tom nebyl finančně dobře a musel si půjčovat od tchána. Prezidentský příjem to už bylo něco jiného. Patřil mu za zásluhy které měl a při nichž mu šlo několikrát o život. A Václav Klaus než šel do politiky měl též slušně placené zaměstnání.

L. Severa 13.9.2017 18:22

Re: Dobré odpoledne, pane Polanský! (14:08) S Vaším ....

Díky pane Bílý, že jste odpověděl za mne. Nemíním diskutovat s někým kdo nemá ani okrajové informace, proto jsem na repliku pana Polanského nereagoval. Je všeobecně známo, že jestli Masaryka něco nezajímalo, tak to byl život v blahobytu. Když začal svoji činnost proti Habsburkům byl si vědom, že, v případě vítězství RU a spol., se nemůže nikdy vrátit do Čech, a že z toho vyplývá nejistá existence. Jeho doménou byla věda, knihy, přednášky, diskuse. Spíš asketa-nekuřák, abstinent.

M. Valenta 13.9.2017 11:50

Re: Souhlasím s autorem článku, že jsou u nás dva lidé, ....

Asi před měsícem jsem četl Klausův článek, kde se mimo jiné opatrně přesto zjevně naváží i do Masaryka, který mu zřejmě nepříjemně připomíná Havla, což je správný postřeh.

A co by dnes řekl novinář Čapek Klausovi a hlavně o Zemanovi? Co myslíte?

L. Severa 13.9.2017 15:25

Re: Souhlasím s autorem článku, že jsou u nás dva lidé, ....

Klausův článek jsem nečetl, takže se nemohu vyjádřit. Pokud se skutečně do Masaryka naváží, jak uvádíte, pak je to divné, protože zde nedávno obhajoval Beneše, nejbližšího Masarykova přítele. Mimochodem Beneš odboj v prvních fázích financoval ze svého. Že mu Masaryk připomíná Havla, snad naopak, aspoň se o to Havel snažil. Vymyslel nové za Masarykovo "Pravda vítězí", snažil se také jezdit na koni, což Masaryk již ovládal v mladších létech. Havel měl jistě velké zásluhy, to mu nelze upřít, ale měl jsem dojem jako by chtěl být jakýmsi Masarykovým nástupcem. Pane Valento, co by řekl Čapek o těch dvou, je těžké odpovědět, stejně tak jako co by řekl Hus o Babišovi.

M. Bílý 13.9.2017 19:10

Re: Napsal jste to vynikajícně, pane Severo! Hus

M. Bílý 13.9.2017 19:13

Re: Napsal jste to vynikajícně, pane Severo! (15:25) ....

.... Hus a Babiš mě rozesmáli.

M. Koutný 13.9.2017 16:26

Re: Souhlasím s autorem článku, že jsou u nás dva lidé, ....

Troufám si přidat několik dalších: Karel Steigerwald, Václav Cílek, Bohumil Pečinka, Jefim Fištejn, Ota Ulč... Možná by se našli i další, ale pořád jich není dost...

M. Valenta 13.9.2017 9:07

Knihu jsem nečetl,

ale jsem si celkem jist, že na tu hlavní příčinu p. Kuras zapomněl. A tou je přelidnění (za posledních 100 let ca nárůst o ca 500%) a s ní spojená devastace planety.

Ovšem i těch jeho jedenáct příčin ( s tou první nutně spojených) - úpadek skutečného vzdělání... povrchnost, hloupost, rezignace na hlubší zkoumání atd. má značný vliv a umožňují např. volbu odpudivých a pokleslých figur do čela států.