26.9.2022 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

KNIHA: Náš současný úděl

Žijeme v době, kdy se člověk stává svým působením globální sílou, jež je s to nepříznivě působit na veškeré živé systémy světa a ohrožovat je. A právě na vztah člověka a životního prostředí se zaměřuje knížka dvou českých environmentálních filosofů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 11.8.2021 15:11

To považujete za ideální? A v čem to bude pro lidskou civilizaci lepší než současné klima? Jsem zvědav na vaše argumenty.

V. Klepetko 11.8.2021 16:03

Netvrdím, že současné klima není dobré, konec konců, lidstvo se na něj dobře adaptovalo. Jen říkám, že v tom složitém systému může být více jak jeden optimální bod, a že jeden z nich se může nacházet o 5-10 stupňů výše, pokud jde o průměrné globální teploty... Ptáte se na možné výhody pro lidstvo?

1. V období PETMu byla plocha suché země sice menší, ale život na tomto menším prostoru vzlétal. Přečtěte si odborné studie o tomto období - připomíná to Edem, rajskou zahradu...

2. Například pan Rada vkládá velké naděje v evuční potenciál člověka, píše o tom i v tomto vlákně. No a PETM byl obrovským motorem pozitivní evoluce: právě v tomto ráji vidíme vzestup a rozkvět savců, vznik primátů.. Sudokopytníci, lichokopytníci - i ti mají původ v tom zázračném PETMu! Představte si, že jedním z východisek pro lidstvo by byla minituarizace - směr člověk z Flores a ještě mnohem dále... Dokáže si představit příhodnějši poměry pro evoluci, než v PETMu?

3. Existuje celkem zajímavá hypotéza, že během PETM byla na Zemi první, nehumánní civilizace. Během 20 000 let se tehdy do atmosféry uvolnilo tolik uhlíku kolik by člověk, nespoutaný Zeleným Údělem, dokázal za jeden tisíc let. Bohužel se ale fosilní paliva vyčerpají mnohem dříve, takže cesta do Edemu je zatím skryta za mlhami Avalonu :-(((

V. Klepetko 11.8.2021 16:05

"život na tomto menším prostoru vzkvétal"

V. Klepetko 11.8.2021 16:20

... a "evoluční potenciál"...

Mimochodem, pokud jde o reálné environmentální hrozby - celý ten humbuk kolem údajně škodlivé klimatické změny potlačuje diskuzi a o hrozbách reálných, a odčerpává zdroje od jejich prevence:

- mikroplasty v odpadu, umělé nanočástice a hormony všude kolem nás,

- hrozba (dočasného) přepólování magnetických pólů Země

- špatně směrovaný gamma záblesk z kosmu.

- Výbuch supervulkánu pod Yelowstounským národním parkem. Vítézství Pirátů v parlamentních volbách. A tak podobně :-)

J. Pokoutný 11.8.2021 9:11

Vysmrď už do té Zimbabwe Weissi, a uvidíme, jak se ti tam bude při kázání dařit. Nejdřív by to ale chtělo zvládnout svahili, alespoň na úrovni tvé práce s ekofašo-Wiki.

P. Brich 11.8.2021 13:44

Pane Klepetko, teror nerovná se pouze kalašnikov. Jde to i pomocí podobných olšovských svatých knih a uzákoněním např. vnuceného obchodu s odpustky ve formě emisních povolenek a uvrháním do klatby tu CO2, tu spalovacích motorů, tu uchošťouchů, ...;-€EU;-O

V. Klepetko 11.8.2021 18:17

Já se na to ale nedívám ideologicky... Budete se divit, ale když je to možné, snažím se jakýkoliv útok na integritu svých názorů podrobit vždy několika testům:

1. Nejdříve věc zkoumám z pohledu karteziánského rozumu a vědeckého poznání, jaké momentálně máme, a s ohledem na to, zda jsem to schopen kvůli míře svého (ne)vzdělání vůbec posoudit. Většinou zjistím, že na to nemám. Výjimečně svým znalostem můžu přičíst nějakou váhu: třeba v oblasti matematického modelování egrodických systémů, protkaných nelineárními zpětnými vazbami, v biochemii, lingvistice, psychologii nebo grafomanii :-)

2. Následně podrobím věc testu zdravého rozumu ve stylu zdejšího pana Haška...

3. Na závěr si zjistím, co o věci soudí nějaká autorita, které věřím.

4. Z toho všeho vypadne nějaký názor! Pokud se mi nelíbí, tak ho změním:-P

E. Tkadlec 11.8.2021 8:23

Podle této recenze je kniha postavena na morálních argumentech, asi jako v náboženství. To je na dnešní dobu málo. Nemalou část potenciálních čtenářů to určitě odpudí.

P. Brich 11.8.2021 13:48

Kalkuluje se však s tím, že pro nemalou část čtenářů to bude zvěstováním příchodu Proroka!!;-€EU;-O

J. Nevrkla 11.8.2021 7:43

Když tak projíždím českou krajinou, pustošení země nevidím, snad kromě kůrovce. Vzduch i řeky jsou za posledních sto let nejčistší. Něco vážného přehlížím? Co?

J. Jaroš 11.8.2021 8:27

Pane Nevrkla, naprosto souhlasím. Všem doporučuji obhlédnout dříve tak tragickou pánevní oblast třeba od Měděnce. To co zem hyzdí jsou zanedbané areály JZD, některých průmyslových areálů a také některá sídla menšinců. Kůrovec ten zázračný lékař lesa jde na vrub ochránců přírody. Připoutávači zůstávají v anonimitě, zřejmě o slávu nestojí.

P. Rada 11.8.2021 8:59

"Naprosto" souhlasíte ane bo stejně jak Nevrkla "naprosto" přehlížíte? (viz dále)

P. Rada 11.8.2021 8:58

Typuji, že projíždíte komfortním klimatizovaným vozidlem po pěkném asfaltu a svižným tempem a mimo oblastí živelných pohrom kterých sice přibývá ale zatím s menší četností než které by jste si pro neprůjezdnost musel všimnout. S pohledu idylického cestovatele pak opravdu není zdaleka vše vidět. Jedete přitom nejspíše příznačně na narůstající fosilní dluh který v ovzduší zrakem lidským vidět není.

Zmínil jste jen kůrovce na smrku a to možná proto, že při Vaší rychlosti už nerozlišujete smrky od borovic, jilmů, kaštanů ... a nevidíte na dopady faktu, že lesnictví s praktickou ztrátou nejlukrativnější dřeviny za kterou nemá a nejspíše nebude mít nikdy už náhradu - upadlo ze ziskovosti 10miliard ročně do nevratných ztrát dlouhodobě dotovaného oboru. S čeho to hradit? Inflace také a sauta vidět není - že?

Zemědělstí sice optickou zelení letos zdánlivě vzkvétá ale na půdě která stále více ztrácí bonitu. Půda pod pokryvem zeleně ale pochopitelně automobilistovi zcela zmizí.

Zřejmě také projíždíte opodál řek - které však mají pravidelněni bud vyschlá koryta nebo barvu hnědou právě od výše zmíněné bývalé živitelky půdy, kterou splavují s této krajiny do nenávratna. Ze silnice přitom pravidelně není vidět na množství hnojiv a agrochemie - bez které by se česká země obyvatelstvu propadla do hluboké potravinové závislosti.

Už vůbec pak nejsou vidět rezidua pesticidů která zamořují stále více i rezervoáry pitné vody hluboko v podzemí. V eventuelně málo kalné vodě rybníků, potoků až řek také nejsou vidět residua ibalginú, antikoncepcí, antibiotik, drog .... které novodobě způsobují, že např ryby v řekách sice ještě rostou - ale už se nedokáží množit.

Je Vám je tento výčet málo pane jaksi bezohledný řidiči Nevrklo?

J. Nevrkla 11.8.2021 9:24

Vy nemáte rád civilizaci. Možná tak Křováky, kteří nic nebudují, živoří a brzy umírají. Zkuste se do toho ráje přestěhovat, ale dlouho si ho neuzijete, tam nebudete mít náš komfort. Jehož vytvoření dalo dost práce a přemýšlení mnoha generacím.

J. Uzel 11.8.2021 14:33

No u pumpy je inflace z auta vidět docela dobře...

J. Jaroš 11.8.2021 21:53

No vidíte co máme problémů ale bojuje se s CO2. Na ostatní pak nezbývá čas ani peníze.

P. Milan 11.8.2021 0:08

Prostě návod, jak si ze vztahu k Zemi udělat dojnou krávu.

P. Jirkovský 11.8.2021 1:33

To jste si z toho krátkýho textu vydedukoval? No pane jo. Zkrátka, co filozof, to těžkej zazobanec, dojící ubohý pracující.

V. Petr 11.8.2021 7:39

Filosofy bych poslal kopat Bělobaltkanal. Alespoň by z nich byl nějaký užitek!

P. Rada 11.8.2021 9:07

Mocichtivým primitivům zas zřejmě chybí otroci. Předcházející totalita to řešila pracovní povinností a po té se panu V.P. zřejmě zas stýská.

J. Pokoutný 11.8.2021 9:15

"Kdo nepracuje, ať nejí" je jednou z mála rozumných zásad, se kterou rudí kdysi přišli. Současní zezelenalí rudoši už to bohužel "vylepšili" na "Sežerte co můžete, on to pro vás někdo (zdarma) vypěstuje. Ale nesmíte prdět a říhat."

M. Sedláček 11.8.2021 11:49

Rudí s tím sice možná přišli, ale sami se tím neřídili ;-D