26.2.2020 | Svátek má Dorota


KNIHA: Kardinální kardinál?

3.1.2012

Snad už nebudeme muset slyšet a číst, že "kardinál je nejvyšším představitelem katolické církve u nás" a podobné nesmysly. Pomoci by měl Slovník církevního práva, který vydalo pražské nakladatelství Grada.

Autoři, vysokoškolští učitelé Jiří Rajmund Tretera a Záboj Horák, prokázali své pedagogické zkušenosti: jednotlivé pojmy objasňují co nejvýstižněji, nejstručněji a díky tomu ke snadnému zapamatování. To vše v elegantní grafické úpravě a na pouhých 147 stranách.

Slovník zaznamenává i pojmy, jejichž obsah odvanul čas, ale s nimiž se můžeme setkat v historických dokumentech nebo v dílech literárních. A naopak; u jiných hesel čteme i jejich obsah aktuální, dovídáme se třeba, jak se dnes staví katolická církev k pohřbu žehem nebo že i zpovědní tajemství má své omezení (viz heslo "zvláštní práva"). Přitom nejde pouze o katolickou církev; slovník si všímá všech církví a náboženských společností. Svá hesla mají rabín i muezzin, kalvinisté i Svědkové Jehovovi, konfirmace i metodisté, presbyterka nebo protojerej apod. A jsou v něm také hesla dotýkající se církevního práva třeba jen okrajově, takže čtenář například zjišťuje, že zcizení je pravým opakem odcizení nebo že superintendant je vlastně superintendent, a to v církevním i policejním významu toho slova. Nemluvě ani o důležitých heslech osvětlujících různé formy vztahu států a církví.

Publikace velice užitečná pro studenty humanitních oborů, překladatele, novináře, pracovníky státní správy na všech úrovních včetně diplomatů i pro přemýšlivé čtenáře nehodlá nikoho přivést "na pravou víru", neobávejte se. Chce pouze být spolehlivým průvodcem v pojmech, kterých se minulý režim stranil jako čert kříže – a proto za ni dík.SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.