Neviditelný pes

KNIHA: Hrách na zeď

18.11.2008

Každý by se měl občas zastavit, ohlédnout a provést nějaké stručné zhodnocení svých činů a názorů za uplynulé období. Ne všichni k tomu najdeme sílu a chuť, navíc paměť je ošidná, s odstupem času se vzpomínky uhladí, nepříjemnosti zmizí, hezké zážitky se naopak zvýrazní. To platí o osobních prožitcích, mnohem víc však o našem vnímání událostí ve společnosti a ve světě kolem nás. To jsou záležitosti, které se nás většinou nijak hluboce nedotýkají, neprožívali jsme je tolik intenzivně, a tak mnohem snáz zešednou a vytratí se do hlubin zapomnění. Hrách na zeď

Oproti běžnému člověku mají výhodu lidé, kteří své názory zprostředkují ostatním pomocí písemného nebo mluveného projevu. Ti si mohou své zápisky čas od času projít a – je-li zájem – třeba vydat knižně.

Mezi takové publicisty patří bezpochyby i politolog a sociolog Ivan Gabal, jehož články znají mnozí čtenáři i ze stránek Neviditelného psa. Ivan Gabal ale pochopitelně nepublikuje jen v tomto deníku, jeho komentáře vycházejí v denících jako Mladá fronta Dnes, Hospodářské noviny nebo Sme, názory uveřejňuje i na svém blogu na Aktualne.cz a promlouvá i k posluchačům ČRo 6 stejně jako na mnohých přednáškách.

A právě v těchto dnech se Ivan Gabal ohlédl a prošel své texty za uplynulých deset let. Vytřídil je, chronologicky seřadil, rozdělil do několika tematických celků a my si nyní tento soubor můžeme přečíst v knížce nazvané Hrách na zeď.

Po úvodu Změna paradigmatu, který vyšel před třemi lety v MfD pod názvem Konec provincialismu v Čechách, se můžeme pustit do čtení statí v kapitole Terorismus. Za ní následují články a přednášky roztříděné do dalších kapitol (NATO, EU a my; Armáda České republiky; Radar; Vláda a volby). Knihu pak, místo epilogu, uzavírá šest let starý text o tom, jak si tady vůbec žijem a jak přemýšlíme, co s tím NATO a co s tím „Bruxelem“. Fejeton, uveřejněný pod pseudonymem Franta Loket ve Slovenských listech, končí prognózou: “Ale nakonec, Evropa a NATO přeci nejsou všechno. Zvolíme si Klause i Mečiara, uděláme je králema, založíme Těžkoslovensko, kde to všichni umíme, a budeme psát rok 2WC2. Proč vlastně ne.“

Inu, ne všechny fejetony musí končit optimisticky, ale po tom, co jsme pročetli články v předcházejícíh kapitolách, máme dojem, že předpověď Franty Lokte se moc netrefila. Nebo snad ano? Aby se ta slova nenaplnila, s tím by nám mohly a měly pomoci i články Ivana Gabala. A hlavně naše chuť a vůle.

O tom, zda nám s tím pomůže i naše politická elita, si můžeme udělat názor právě v této knížce. Spíš pesimistický názor, lze se obávat.

(Ivan Gabal – Hrách na zeď, Nakladatelství Karolinum, Praha 2008, ISBN 978-80-246-1537-0)



zpět na článek