Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: „Disidenti“ křtili novodobý „samizdat“

diskuse (9)

Byl to trochu zvláštní křest nové knížky. Vychází druhý díl, ale vydává ho někdo jiný, než vydal díl první. Ten, kdo by onu knížku podle povinností stanovených v zákoně vydat měl, ji nevydává, zatímco ten, kdo ji vydává, tím možná tak trochu zákon porušuje. Kupodivu ten, co vydává, se na případný právní spor nesmírně těší. Kniha má kolektiv spoluautorů, ale ti raději zůstávají v utajení. Všechny osobnosti, které knihu přišly pokřtít, trochu v nadsázce, avšak zároveň docela vážně hovoří o novém samizdatu a hořce žertují o novém disentu. Nepíše se rok 1989 či nějaký předchozí. Od sametové revoluce uběhlo necelé čtvrtstoletí. Vítejte v současnosti!

Ve čtvrtek 14. listopadu 2013 se v pražské Jungmannově ulici v prostorách CEVRO Institutu křtila kniha Pavla Žáčka Vypovídat pravdu a nic nezamlčet. V roli kmotrů nové knihy vystupují bývalý předseda vlády Mirek Topolánek, bývalý ministr vnitra Ivan Langer, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimu a současný poslanec Daniel Herman a advokát, někdejší federální poslanec a člen vyšetřovací komise k 17. listopadu, Petr Toman. Řečníci jsou vesměs vtipní, ale zároveň při jejich slovech trochu mrazí.

Na webových stránkách CEVRO Institutu se o knížce dočteme toto:

Jarní změny ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů zastavily vydání druhého dílu publikace přinášející protokoly parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989. CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie považuje uveřejnění dokumentů za důležitý veřejný zájem, proto je vydává ve své režii.

"V podstatě od roku 1989 se v české společnosti vede spor o právo na pravdivý a objektivní pohled na naši minulost. Bohužel, stále ještě mají v našem veřejném životě velký vliv politici, úředníci, ale i historici ochotní podporovat svého druhu českou "osvětimskou lež", bagatelizující a relativizující zločinnou praxi komunistického režimu. Pokud se takto nepřijatelně začíná chovat i Ústav pro studium totalitních režimů, jehož zákonné úkoly jsou v této oblasti stanovené právě naopak, nezbývá než zpozornět a podat pomocnou ruku," říká o důvodech vydání publikace předseda správní rady CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie Ivan Langer.

Vypovídat pravdu a nic nezamlčet 2

Druhý díl publikace Vypovídat pravdu a nic nezamlčet editora Pavla Žáčka přináší zbývajících 178 protokolů i dalších písemností soustředěných parlamentní vyšetřovací komisí Federálního shromáždění ČSFR pro objasnění událostí 17. listopadu 1989. Mezi těmito až dosud veřejnosti nepřístupnými dokumenty z let 1990-1991 se nacházejí výslechy vybraných nomenklaturních funkcionářů Komunistické strany Československa, předlistopadového vedení federálního ministerstva vnitra včetně generálporučíka Alojze Lorence, cca 100 výslechů bývalých příslušníků komunistické politické policie Státní bezpečnosti v čele s náčelníkem centrální Hlavní správy kontrarozvědky SNB plukovníkem Karlem Vykypělem a dalších představitelů totalitního mocenského aparátu i dalších organizací. Součástí publikace je DVD, obsahující kopie několika poznámkových sešitů vedoucích funkcionářů Státní bezpečnosti, záznam o radiovém provozu některých útvarů SNB zasahujících na Národní třídě dne 17. listopadu 1989 nebo např. zachované části videozáznamů operativního průzkumu II. a IV. správy SNB přímo z dění během klíčové demonstrace našich moderních dějin.

www.petrstepanek.cz

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz