18.6.2021 | Svátek má Milan


KNIHA: Děda legionář se taky nebál

4.10.2012

To říká Saša Vondra v rozhovorech, jež s ním vedla Jolana Matějková.

Nejde o žádné tajemství, že náš současný ministr obrany má tzv. "modrou knížku". Jen pro méně zasvěcené: tento dokument obdrželi branci, kteří nebyli způsobilí pro výkon dvouleté základní vojenské služby, pokud byla u nás uzákoněna. Obdrželi ji pouze ti, kteří na základě lékařského vysvědčení nebyli zcela zdrávi. Je všeobecně známo, že tuto modrou knížku v 70. a 80. letech minulého století dostávali jen silně postižení lidé, kteří mj. nesměli řídit ani automobil. Ale termín je znám již z třicátých let, kdy byl v našem školství vytvořen organizační a učební plán – tzv. Modrá knížka a podle ní začaly vyučovat některé průkopnické školy. Dnes toto označení nese též Bankovní institut – vysoká škola v Praze.

Na autogramiádě knihy Jolany Matějkové Děda se taky nebál (vydala Paseka Praha), která je rozhovorem s Alexandrem Vondrou, na položenou otázku s úsměvem odpověděl, že se nehodlal zúčastnit na tajně plánovaném tažení proti Němcům kamsi k Rýnu, že dělal vše pro to, aby se mu podařilo tuto modrou knížku získat, vystudovat přírodní vědy (geografii) na Univerzitě Karlově v letech 1979-1984, kde byl povinným předmětem vojenská výchova.

"A umíte zacházet se zbraní, umíte vůbec střílet?!" I tady se nedal zaskočit, protože při několika svých návštěvách vojenských výcvikových táborů (mj. na Libavé) se mu podařilo vzít zbraň do ruky a střílet do terčů…

Loni náš protagonista oslavil padesátiny (*1961) a letos poprvé v knize rekapituluje svůj život:. Od svého dětství, přes divoké mládí, disent, tiskového mluvčího Charty 77 a spolupráci s Václavem Havlem, až po práci na ministerstvu a v Senátu Parlamentu ČR. Proč není příliš brzy nad podobným zamýšlením? Jeho vlastní otec zemřel v 51 letech. Předloni mu skonala maminka.

"U její postele jsme se několik týdnů s bráchou a se sestrou střídali. Vve chvílích, kdy jí bylo lépe, jsem ji naposledy vzal i do Litoměřic, kde strávila část dětství. Vyprávěla mi o našich kořenech a příhodách, o nichž jsem dosud neměl ani tušení. Měl jsem potřebu si jedinečné vzpomínky uchovat," přiznává ministr a vzápětí zmiňuje i druhý důvod, který již souvisí s dráhou politika. "Bylo o mně dost napsáno, z toho hodně lží jen proto, že jsem se snažil vykydat hnůj na Ministerstvu obrany, což mnohým vlivným nebylo po chuti. Kdyby bylo pravdou jen procento toho, co o mně někteří šíří, musel bych emigrovat. Ale já zůstávám a jsem připraven dál se rvát za region, v němž jsem senátorem."

Vzorem jsou jeho dědové. "Jeden bojoval za republiku v legiích, druhý v protinacistickém odboji. Mám odvážné předky, na které mohu být hrdý," vysvětluje název knižního rozhovoru.

Slouží mu ke cti, že jako málokterý v současné době, stihl zpracovat rodinný rodokmen, vypátrat své předky. Jak dědeček, tak jeho bratr byli legionáři. Alois Pleiner-Petrovický se zúčastnil bitvy u Zborova, prodělal tarnopolský ústup a v bojích s bolševiky u Simbirska byl těžce raněn. Za první republiky pracoval na ministerstvu obrany, dotáhl to až na podplukovníka a za nacistické okupace působil v odboji – v Obraně národa. Po tzv. vítězném únoru byl komunisty degradován.

Naproti tomu děda Vladimír absolvoval jako legionář onu dlouhou sibiřskou anabázi až do Vladivostoku, odtud lodí přes Singapur, Cejlon a Suez do Prahy. Na Sibiři byl kapitánem u dopravní roty a dokonce měl převážet Kolčakovo zlato – carský poklad střežili právě čeští legionáři. O jeho osudu dnes stejně nikdo neví. V Irkutsku se jeho dědeček – ovšem mladý voják – oženil se zchudlou rusko-francouzskou šlechtičnou. Po návratu a pobytu v Praze zemřela při porodu druhého dítěte. Zůstal po ní strýc Radomír Pleiner, v mládí skaut, který začínal v legendární Dvojce Jaroslava Foglara. Stal se archeologem a odborníkem na kulturu Keltů a dobu železnou v naší zemi.

Otázka stíhá otázku, kniha se čte jedním dechem, rozčleněná do kapitol, jejichž stručné názvy přesto prozrazují obsah: Četl jsem kovbojky, S fízly a patách, Legendární blondýna, Sametové tsunami, Indiánská dýmka míru pro Gorbačova, Na výsluní života, Knihy a summit NATO, Eurotřaskaviny, Odposlouchávání české politiky a V bouři – vesluj dál!

Vystihující a pozoruhodné jsou vsuvky, kterými do knihy přispěli přátelé: František Čuňas Stárek, Jáchym Topol, manželka Martina, Krystyna Krauze, polská disidentka, Michal Žantovský, Madlen Albrightová, Dana Němcová, Cyril Höschl, Marek Benda a Tomáš Töpfer. Dojemné je též úplné znění projevu na zádušní mši za disidentkou Markétou Fialkovou.

Rozhovor vedla zkušená novinářka (*1967, autorka několika biografií osobností, natočila též množství dokumentů). Tentokrát hovořila s člověkem – politikem, který se dosud ve svém životě pohyboval na tenkém ledě. Přesto v politice vydržel už déle než dvě desetiletí. S paní Martinou mají tři děti a všechny si je získala dramatická "máchovská" krajina mezi Litoměřicemi a Českou Lípou, od roku 2006 zastupuje Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko jako senátor.

Žádné otázce se nevyhýbal, odpovídal bezprostředně po několik volných dnů a půldnů. Vznikla zdařilá knížka s ilustracemi - rád ji doporučuji pro čtenáře všech generací.Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.