17.9.2019 | Svátek má Naděžda


KNIHA: 1989 - Pád železné opony / Sametová revoluce

23.7.2019

Je obdivuhodné, kolik vášní dokáže vzbudit jedna jediná výstava.

Jmenuje se 1989: Pád železné opony, koná se až do letošního listopadu v Letohrádku královny Anny v Praze, a tady, zdá se, je ten zakopaný čert. Letohrádek patří k Pražskému hradu, výstavu tudíž podporuje i kancelář presidenta republiky a to je některým proti srsti.

1989

Snad jim nebude proti srsti kniha, která vyšla u příležitosti té výstavy. Ta kniha je poměrně veliká, je hodně těžká a je krásná. I přesto, že co její vydavatel je podepsána Správa Pražského hradu, ať se některým líbí nebo ne.

Myšlenkoví tvůrci té výstavy, Daniela Mrázková, Jaroslav Kučera a Dušan Veselý, si nedali za úkol jakkoliv hodnotit, co se to tenkrát, před těmi třemi desítkami let, vlastně odehrálo. Dali si za úkol to ukázat a to je mnohem těžší než komentovat.

Uvědomili si také, že události těch dnů a týdnů a měsíců zaznamenalo mnohem víc lidí, než byli jenom ti, z jejichž obrázků se staly málem úřední dokumenty, a že se spousta neméně důležitých věcí udála i mimo Prahu. A že vlastně celý ten rok byl zajímavý také tím, že se podobné věci děly ve všech zemích bývalého tzv. socialistického tábora. Proto tvůrci vyzvali lidi nejen z celého bývalého Československa, ale také z okolních zemí, aby si prošli své archívy a přispěli.

Ozvaly se jich spousty. Pomohlo to jak výstavě, tak knize.

Tu uvádí dosti rozsáhlý pokus o vzpomínajíci rozbor z pera Jiřího Suka. Autor píše (velice čtivě) o nejrůznějších úvahách, jak vlastně došlo k událostem, kterým se dnes říká nejrozmanitějšími jmény. Od Sametové revoluce, přes pád vlády jedné strany, až ke všelikým zkratkám, které někdy hraničí až s určitou dávkou znechucení. Čtení je to hodně zajímavé, přitom nikoliv zbytečně dlouhé, a netřeba s ním v krátké recenzi vyjadřovat souhlas nebo nesouhlas. Přinejmenším proto ne, že čtenáře nutí k zamyšlení, a o tom to všechno je.

Jiří Suk sepsal díla jako například Labyrintem revoluce, či Politika jako absurdní drama, nebo Veřejné záchodky ze zlata: Konflikt mezi komunistickým utopismem a ekonomickou racionalitou v předsrpnovém Československu (skvělý titulek, mimochodem) a řadu dalších děl z oboru politického dějepisu. Je zřejmé, že ví, o čem píše.

Těm slavným událostem bude zanedlouho třicet let. Sice není úplně zřejmé, proč má k ohlédnutí vést právě tzv. kulaté výročí, ale nešť. Důležité je zamyšlení samo, ne nějaká výročí.

Jak řečeno, autoři pozvali desítky fotografů z celého bývalého Československa i z jeho okolí. Co autoři obrázků se zde sešli fotografové jmen zvučných, ba slavných, s fotografy, jejichž jména až dosud znávalo pouze jejich nejbližší okolí. Všichni měli jeden cíl: zachytit události, které otočily dění v srdci Evropy vzhůru nohama.

A to se jim povedlo.

Knihu graficky upravil Sergej Sekurov, a je vidět na první pohled, že ve shodě s autory Kučerou a Veselým: první jmenovaný je vynikající fotograf, druhý jmenovaný je zkušený obrazový redaktor a všichni tři pracovali ve zřejmém souhlasu o poslání celého díla.

Znamenitým nápadem navíc bylo, že se na posledních dvou stránkách objevily dobové portréty přispívajících fotografů.

Kniha je, jak řečeno, těžká: tištěna na dobrém papíře, v pevném obalu. Obrázky se nekrčí, jak bývá často laciným zvykem, jako Popelky velikosti levných pohlednic. Naopak, jsou, jak se říká v řeči fotografů, rozpáleny tak, aby byly zajímavé nejen jako celky, ale také každou svou podrobností.

Ty, kteří knihu potěžkají, a přesto si ji pořídí, čeká cesta do dob velice nedávno minulých. Bez jediného slova jakéhokoliv poučování se každému čtenáři dostane nevyřčené výzvy: inu, člověče, přemýšlej. Nejen o tom, co se stalo, ale, a to hlavně, o tom, co se děje a co se může a nemusí dít za rok, za dva, za dalších pár desetiletí.Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.