Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Když se virus spojí s hloupostí a sobeckostí

Stále dokola se média a diskutující na sociálních sítí motají v bludném kruhu a otázka je jen, jestli může vláda za současné vysoké počty úmrtí a těžce nemocných zcela, nebo převážně. Do toho think tank Evropské hodnoty, což je jeden povedených spolků ideologicky zaslepených výtečníků, které EU potřebuje k obhajobě své chátrající existence, vypouští údaje o vlivu fake news na rozhodování vlády. Ta podle EH nadvakrát těmto fámám ohledně koronaviru podlehla. Tak to bychom měli.

Ale problém je daleko komplexnější. Je to mix chyb vlády, její snaze se zalíbit za každých okolností i tváří v tvář blížícímu se průšvihu, je to opozice, která tlačila na rozvolňování jak na konci jara a na konci léta se hrozila utahování šroubů a dokonce i tak jednoduchých opatření, jako nošení roušek. Klobouk dolů, že to uznal Vít Rakušan a připustil, že i opozice může za současný tristní stav. Někdy najdete hlas rozumu tam, kde byste ho nikdy nehledali.

Ale ruku na srdce, jsme to my, obyvatelé této země, kteří jsme tím hlavním činitelem, faktorem a chcete-li, tak i viníkem. Je mnoho těch, co dodržují všechno a to i když s tím nejsou srozuměni anebo s tím i nesouhlasí, ale jsou také mnozí a jsou to vysoké desítky procent, kteří nevěří jak na ta nejjednodušší opatření (roušky a rozestupy), tak na neblahý vliv komunitního přenosu při setkávání, a to i venku při vysoké koncentraci lidí, tak dokonce i nevěří existenci v koronaviru či jeho specifické nebezpečnosti. Nevěřím, že tato skupina jsou lidé do 55 let bez vyššího vzdělání, jak se nám leckdo snaží namluvit. Já osobně znám vícero vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří i ten virus popírají a ostatně president Václav Klaus přece není nevzdělaný prosťáček a roušku považuje za zločin. Právě naopak, je to velmi vzdělaný neprosťáček. A pak je tu ještě hromada fachidiotů. Takže jinak, vysokoškolské vzdělání před zabedněností či absolutní hloupostí nechrání ba naopak, v těchto případech je výsledek a dopad jednání těchto lidí ještě mnohem horší.

Specifickou kvalitu vykazují výkřiky lidí před sochou sv. Václava v Praze, kde si dovedete představit jen zřízence z Bohnic a svěrací kazajky.

A tak máme vedle disciplinované části, která věří, že klidným přístupem s skřípáním zubů nakonec přispěje spolu s ochotou se nechat očkovat k ukončení našeho kolektivního trápení, také část, která se každodenní trpělivou činností a mimořádným úsilím zasloužila o nebývalá relativní, ale nakonec i absolutní čísla marodů a mrtvých. Čísla statistiky v komparaci prostě nelžou.

Takže dík vám, hrdinům koronavirového odboje za vaši nehynoucí tvrdou práci k ochraně individuálních práv a svobod, která ovšem vede nezadržitelně k omezení mých osobních práv a svobod a těch dalších, kteří zákazy a omezení dodržujeme. Tady se hloupost a sobeckost spojila s covidem. A tak se těším, jak budete stát v první linii a volat po postihu viníků a mámat transparenty s oprátkami a mřížemi. Ale ani náhodou nedoufám, že byste připustili, že jste se celý rok chovali buď iracionálně, anebo přímo jako často i velmi vzdělaní idioti.

A takhle my tady žijeme.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz