1.10.2023 | Svátek má Igor


Když se virus spojí s hloupostí a sobeckostí

19.3.2021

Stále dokola se média a diskutující na sociálních sítí motají v bludném kruhu a otázka je jen, jestli může vláda za současné vysoké počty úmrtí a těžce nemocných zcela, nebo převážně. Do toho think tank Evropské hodnoty, což je jeden povedených spolků ideologicky zaslepených výtečníků, které EU potřebuje k obhajobě své chátrající existence, vypouští údaje o vlivu fake news na rozhodování vlády. Ta podle EH nadvakrát těmto fámám ohledně koronaviru podlehla. Tak to bychom měli.

Ale problém je daleko komplexnější. Je to mix chyb vlády, její snaze se zalíbit za každých okolností i tváří v tvář blížícímu se průšvihu, je to opozice, která tlačila na rozvolňování jak na konci jara a na konci léta se hrozila utahování šroubů a dokonce i tak jednoduchých opatření, jako nošení roušek. Klobouk dolů, že to uznal Vít Rakušan a připustil, že i opozice může za současný tristní stav. Někdy najdete hlas rozumu tam, kde byste ho nikdy nehledali.

Ale ruku na srdce, jsme to my, obyvatelé této země, kteří jsme tím hlavním činitelem, faktorem a chcete-li, tak i viníkem. Je mnoho těch, co dodržují všechno a to i když s tím nejsou srozuměni anebo s tím i nesouhlasí, ale jsou také mnozí a jsou to vysoké desítky procent, kteří nevěří jak na ta nejjednodušší opatření (roušky a rozestupy), tak na neblahý vliv komunitního přenosu při setkávání, a to i venku při vysoké koncentraci lidí, tak dokonce i nevěří existenci v koronaviru či jeho specifické nebezpečnosti. Nevěřím, že tato skupina jsou lidé do 55 let bez vyššího vzdělání, jak se nám leckdo snaží namluvit. Já osobně znám vícero vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří i ten virus popírají a ostatně president Václav Klaus přece není nevzdělaný prosťáček a roušku považuje za zločin. Právě naopak, je to velmi vzdělaný neprosťáček. A pak je tu ještě hromada fachidiotů. Takže jinak, vysokoškolské vzdělání před zabedněností či absolutní hloupostí nechrání ba naopak, v těchto případech je výsledek a dopad jednání těchto lidí ještě mnohem horší.

Specifickou kvalitu vykazují výkřiky lidí před sochou sv. Václava v Praze, kde si dovedete představit jen zřízence z Bohnic a svěrací kazajky.

A tak máme vedle disciplinované části, která věří, že klidným přístupem s skřípáním zubů nakonec přispěje spolu s ochotou se nechat očkovat k ukončení našeho kolektivního trápení, také část, která se každodenní trpělivou činností a mimořádným úsilím zasloužila o nebývalá relativní, ale nakonec i absolutní čísla marodů a mrtvých. Čísla statistiky v komparaci prostě nelžou.

Takže dík vám, hrdinům koronavirového odboje za vaši nehynoucí tvrdou práci k ochraně individuálních práv a svobod, která ovšem vede nezadržitelně k omezení mých osobních práv a svobod a těch dalších, kteří zákazy a omezení dodržujeme. Tady se hloupost a sobeckost spojila s covidem. A tak se těším, jak budete stát v první linii a volat po postihu viníků a mámat transparenty s oprátkami a mřížemi. Ale ani náhodou nedoufám, že byste připustili, že jste se celý rok chovali buď iracionálně, anebo přímo jako často i velmi vzdělaní idioti.

A takhle my tady žijeme.