Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KAUZA NOVOTNÝ: Odpuštění pro zlého muže

diskuse (29)

Už se zdálo, že patnáctkrát vyždímaný hadry je suchý a ejhle, Karel Havlíček z něho dostal ještě jednu kapku a šup s ní na Twitter. Pane Petře Fialo, vy si nedokážete udělat pořádek ani v Řeporyjích a snažíte se nám sdělit, že máte pod kontrolou hybridní hrozby z Ruska? Nezasvěcený by se podivil, co ten Havlíček plete jakési Řeporyje a hybridní hrozby z Ruska, kde vlastně jsou ty Řeporyje? Ten nezasvěcený by asi patři mezi ohroženou menšinu v české společnosti, která nikdy neslyšela o Pavlu Novotném, starostovi obce přilehlé k západnímu kraji Prahy. Aféra kolem hulvátského výroku proslulého provokatéra zabouřila politickou scénou, vyslovil se k ní každý, kdo má nozdry v nose a dolehla až do nejvyšších pater ODS, jíž je Novotný členem. Počátkem června se předsednictvo strany usneslo, že Novotného výroky jsou lidsky nepřijatelné a neslučitelné se členstvím v ODS. Dlouho to nevydrželo a šéf sněmovní frakce ODS Marek Benda oznámil, že návrh na Novotného vyloučení nakonec širšímu vedení strany nepodá. Odezvu to mělo nevelikou a poslední se zmínil Havlíček.

Vysmívá se Petru Fialovi, že si nedovede udělat ve straně pořádek. To jeho šéf Andrej Babiš je jinej metr: ten dovede postavit do latě i své dva nejvěrnější panoše za dohodu u prezidenta o penzích. Ale to není jediná absurdita spojená s touto aférkou.

Koště jako názor
Není totiž pravda, jak se případ interpretuje, že totiž Novotný měl mít ostré výroky na adresu Aničky Slováčkové, která bojuje s rakovinou. Řeporyjský starosta se opřel o jejího otce, muzikanta Felixe Slováčka za jeho poskakování v kroužku Kateřiny Konečné a jejích společníků, všichni v rudém triku, o Aničce se zmínil jen v té souvislosti, že by byl na Slováčka ostřejší, nebýt toho, že Anička atd., jak bylo řečeno. Což bylo hloupé a netaktní, protože když někdo bojuje s rakovinou, je mediální humbuk to poslední, co si přeje a co mu pomůže. Jenže každý, kdo o tom psal v souvislosti s nemocnou, včetně teď mě, dělal a dělá v podstatě totéž co sám Novotný. Dupe kolem lůžka těžce nemocného a to je hloupé a netaktní. Naštěstí zájem opadá a na případ se zapomene.

Na řeporyjského starostu nikoli, o to se postará on sám. Je to muž, který se pohybuje po městě za volantem multikáry a na rozšířené vysílání audio – video podcastu Kecy a politika Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose se dostavil nahý. On se s tím nemaže. Na radnici v Řeporyjích vyvěsil ukrajinskou vlajku, tu izraelskou sundal, prý na žádost izraelské strany. Nemá rád komunisty v jakékoli jejich podobě. Je to provokativní právě v době, kdy slyšíme potlesk – víc zprava než zleva – pro Kateřinu Konečnou, která úspěšně křísí z mrtvých stranu Klementa Gottwalda až po Gustava Husáka a Milouše Jakeše. Kde kdo je natěšený z příchodu mladé, dynamické radikálně levicové strany. Novotný by na ni a její obdivovatele nejraději vzal koště.

Poutat se nesmí
Tentokrát ho tedy nevyhodili, příležitost se najde. Partaje nemají rády osobnosti, které poutají pozornost mimo rámec posledního usnesení širšího nebo užšího nebo jakékoli vedení. Ať to bylo, jak to bylo, faktem je, že z ODS musel vypadnout Václav Klaus mladší. Pokud jde o TOP 09, zase – ať to bylo, jak to bylo, je fakt, že Miroslav Kalousek, naprosto výjimečná osobnost, vypadla ze hry a teď už jen zpovzdálí udílí hraběcí rady na téma, jak se správně dělá politika a jak se řídí ekonomika státu. Lidovci si zametli pod koberec Jiřího Čunka. Mají pro to tisíc a jeden dobrý důvod. Jisté ale je, že ho zná každý, kdo se aspoň trochu zajímá o politiku. Až Fialova vláda skončí, lidovecký předseda Marian Jurečka se pravděpodobně odebere na svůj statek v Rokytnici u Přerova a bude tam pěstovat pro Babiše řepku na ničení benzínu. V politice obstojí jen způsobní chlapci a hodné dívky. Proto tolik dráždí Jana Černochová: ministryně obrany a ona, považte, nakupuje zbraně a co horšího, navrhuje vystoupení z OSN! Což je nápad hodný Pavla Novotného a jsme zase u jádra věci: kdo udeří hřebík na hlavičku, musí u nás jít přes svůj vlastní palec. Bolí to.

Povoleny jsou jen nové výstřední figury, ale musí splnit základní podmínku. Je to úspěch u voličů a vedoucí místo ve vlastní formace. Vždyť i Andrej Babiše je exot a jeho výroky si nehorázností mnohdy s Pavlem Novotným nezadají. Jenže on je šéf a smí, kdežto Karlu Havlíčkovi je vyhrazen úkol ždímat hadry. Novinkou na scéně je Filip Turek. Ten před volbami zazářil tak silně, že dokonce i Danuše Nerudová přispěchala, aby se u něho přiživila na popularitě, jenže až moc důsledně se držela své zásady zkazit, na co sáhne, takže Turkovi pomohla. Jeho fenomén teď zkoumají povolanější než jsem já. Nedivil bych se ale, kdyby se ukázalo, že jeho hajlování a pokroucený hakenkrajc na motohelmě mu víc pomohly než uškodily. Nehoráznost přitahuje a pomáhá.

Nehorázný ale nesmí nad sebou mít způsobné chlapce a hodné dívky. Ti ho vyhodí a když si netroufnou, zametou pod koberec.

Psáno pro Lidové noviny, 14.6.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Stanislav Kučera
19. 7. 2024

Jde o ohromující čísla. 16 milionů fandů na místě, čtyři miliardy diváků u televize. Slavnostnímu...

Jindřich Göth
19. 7. 2024

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Jeden člověk přišel o život a čtyři další utrpěli zranění v noci na dnešek při silné explozi v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz