26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KAUZA BARTÁK: Souboj prokurátorů

Od ledna r. 2014 probíhalo u Městského soudu v Praze hlavní líčení v trestní věci proti bývalému 1. náměstkovi ministryně obrany Vlasty Parkanové, později ministrovi obrany a náměstkovi ministra financí Martinu Bartákovi a zbrojaři Michalu Smržovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaníček 16.5.2014 12:25

Za takové figury jako Táborský a další

mohou Havel,Pithart a jejich kumpáni,kteří hájili komunisty,jako první s nimi úzce spolupracovali a ochraňovali je všemi možnými způsoby a zabránili jejich vyčlenění do neznáma,nebo jak se za komančů říkalo,že budou jen v rezervacích. Teď se nám to všem vrací. Písničkář Dědeček měl takový verš:"Nechme samet sametem,pánové a dámy.buďto s nima zametem,nebo oni s námi!"

J. David 16.5.2014 12:11

Z mých středoškolských studií...

Kdo byl blbej na matematiku, šel na práva. Tristní výsledky maturit, 1/4 mturantů nezvládla písemky. A to tam nebyly derivace, integrály a diferenciální rovnice, ze kterých jsem písemně maturoval v roce 1969 na SVVŠ. Asi nebudu lumenem, pouze chvalitebná. V jazyce českém jsem si vybral "Návod", jako slovní útvar popisu opakující se činnosti. Chemická výroba TNT i korditu), mohl bych to pojmout, jako esej, ale chtěl jsem ústně maturovat z chemie, takže pragmaticky jsem volil tuto slohovou formu. Zase chvalitebná (diakritika je mrška podšitá), ale teprve po konzultaci profesorky češtiny s profesorkou chemie, zdali jí netahám "za fusekli", byla má písemka uznána téměř "eminenter" (o fous níže). Podotýkám, v roce 1969 byl výběr v písemkách RJ/Matematika. Pak nastal po "svaťáku" šrumec. Nějak jsem pomotal Mladočechy/Staročechy a Lumírovce/Ruchovce, kdy jsem prohlásil, že to byly party, které se scházely v různých krčmách, a jejich výplody byly poplatné rozervanosti té doby a hladinkou. Výsledná známka dostatečná (nepochopil jsem ideu). Matematika, kdy je funkce spojitá. Má-li limitu zprava i zleva v daném bodě, tedy derivaci. Předseda komise byl ruštinář, o matematice věděl kulový, takže vypnul, chvalitebná. A pak ruština, kouzelný zážitek (o svatáku  jsem se nechal "nalejt" výrazivem rodinné přítelkyně, emigrantky z Ruska po IVW v ČR vyvdané. Dostal jsem Tolstého, "kak bludnica"... Bludnica (něco, jako ruská hraběcí gejša). Hraběcí prostitutka a společnice, starorusky. Já ruštinu matlal, jak mi zobák narostl, předseda prosadil (bludnica), že chvalitebná. Vidíte, nejhorší známku jsem dostal z češtiny, ne kvůli gramatice, ale z neznalosti geneze nějakých opilců, kteří dělali disent již za R-U.

Juknul jsem na zadání maturit z matematiky. Kdo je blbej na matematiku, je blbej na všechno. K čemu jsou nám vzdělávací VŠ k typu "žvaníren"? Vystuduj lesárnu a pak se věnuj "odnoži", byť ekologické. Třeba koroptvím a mandelince. Brr, zapomněl jsem, v řepce se koroptvím nedaří.

J. Chaloupka 16.5.2014 11:05

Máme justici, jak ji tady desetiletí budovaly rukou

společnou a nerozdílnou ODS a ČSSD. S čím kdo zachází, tím také schází. Bartáka sice osvobodili, ale v politice si již neškrtne. Státní zástupci ani soudci nemají žádnou zodpovědnost a co se advokátů týče, ani odsouzení není důvodem k vyškrtnutí z advokátní komory (dle vyjádření mluvčí z min. týdne), tak co se divíme?

P. Papež 16.5.2014 10:32

To, co zde

To, co zde napsal Jemelík, je úplně stejně komediální, jako jeho popisování výstupu Táborského. Mám dojem, že u autora článku došlo k několikanásobnému vyvrcholení. Barták se pohybuje u všech pochybných afér při nákupu zbraní (Pandur, CASA, jiné materiální výbavy armády).jsem zvědav, jak se bude bránit v těchto případech. Tak, že odkáže na zamítnutí odsouzení v případě Tatra? Zase úspěšně vyklouzne další grázlík. A ještě prosím pana Jemelíka, ať se podívá,s jakými pohyby řešil "šalamounské " případy v televizi pan Bok.

M. Moravcová 16.5.2014 15:05

Re: To, co zde

i blbému dojde, že když byl Barták náměstkem ministra, ministrem, že se asi u nějakých nákupů pro armádu vyskytoval. Sice Papež, ale ...

P. Papež 16.5.2014 22:00

Re: To, co zde

Každý blbý ví, že v armádě má nákupy na starosti určitý člověk a určité oddělení. V kompetenci Bartáka to nebylo, přesto se u všeho motal. Navíc je nově rozjetá kauza s Pandury. Sice Moravcová, ale....

J. Matuška 16.5.2014 10:23

Jazyková perla?

Státní zástupce JUDr. Táborský poskytl rozhovor Lidovým novinám. Na otázku redaktora Věříte, že se během odovolání objeví něco nového? odpověděl:

Státní zástupce má právo na procesní taktiku, nemusí trumfy ukázat hned. I proto jsem pozměnil, což vyvolalo veliké rozčílení u obhajoby, svůj závěrečný návrh s ohledem na reálný stav dokazování a OKLEŠTIL jej.

Státní zástupce obohacuje český jazyk, on OKLEŠŤUJE. Takže OKLEŠŤOVÁNÍ znamená, nechat si trumfy v rukávu, nepoložit karty na stůl. Možná, že se tímto slovním obratem stane stejně popuární jako ten, který použil slovo "odklonit".

P. Švejnoch 16.5.2014 11:50

A dál?

Jednak si nemyslím, že slovo "okleštit" je nějakým obohacením českého jazyka - domnívám se, že je to slovo užívané - možná ne úplně denně, leč přece.

Druhak tam máte logickou chybu: Táborský vysvětluje proč omezil (okleštil) svůj původní návrh - z důvodů taktiky. Zatímco Vy tvrdíte, že "oklešťování" znamená tuto taktiku.

Kdybyste napsal, že si v souladu s autorem článku myslíte, že dr. Táborský je vůl, bylo by to údernější, srozumitelnější a nemusel jste se do toho zamotat... ;-)

P. Schuster 16.5.2014 10:20

Bašta

Krajské státní zastupitelství v Ostravě - bašta rudých prokurátorů v republice. Prokurátorka Zlatuše Andělová již zaperlila v kauze Čunek.

V. Kraus 16.5.2014 7:50

Lékaři a státní zástupc

Lékaři občas používají následující bonmot:

"Zdravý člověk neexistuje. Existuje pouze nedokonale vyšetřený pacient."

Zdá se mi, že někteří naši státní zástupci (Istvan, Táborský, ..) si od lékařů tento bonmot vypůjčili a lehce pozměnili na:

"Nevinný člověk neexistuje. Existuje pouze nedokonale vyšetřený podezřelý."

Bohužel, na rozdíl od lékařů to tito státní zástupci myslí skutečně vážně. Souhlasím s tím, že korupce by se měla stíhat, ale že její odhalování a dokazování je obtížné. Poslední dobou se to však zvrhává v cosi obludného - viz stíhání radních v kauze OpenCard v Praze nebo stíhání tří bývalých poslanců ODS za to, že se vzdali svého poslaneckého mandátu. Pokud by to takto mělo pokračovat dále, bude všechna naše státní a komunální správa zcela paralyzována.

P. Švejnoch 16.5.2014 7:53

Re: Lékaři a státní zástupc

"... Pokud by to takto mělo pokračovat dále, bude všechna naše státní a komunální správa zcela paralyzována."

Což by, myslím, bylo vlastně dobře... ;-)

V. Kraus 16.5.2014 8:27

Re: Lékaři a státní zástupc

Opravdu by to bylo dobře? Pokud by to tak mělo pokračovat dále, budou se obecní zastupitelstva bát schválit jakoukoli investici. Příkladem je prodleva ve stavbě tunelu Blanka v Praze. Pražský primátor se bál zaplatit Metrostavu vícepráce, aby za to snad nemohl být trestně stíhán. Proto to šlo celé k soudu, který rozhodl, že Metrostav musí dílo dokončit a Praha mu musí zaplatit vícepráce. Primátor je tak krýtý, musí respektovat rozhodnutí soudu. Celé to ovšem znamenalo několikaměsíční prodlevu stavby a další prodražení o desítky milionů korun. Opravdu toto chceme?

J. Schwarz 16.5.2014 12:48

Re: Lékaři a státní zástupc

A proč ne? Mohli bychom totiž celou státní správu zrušit a všechno rozhodovat rovnou u soudu! Tam by měli  vyhrazené extra prostory a - řekněme - tři hodinky denně na podepisování smluv a ty by už byly sichr v pořádku, když by je "posvětil soud"!

M. Moravcová 16.5.2014 15:02

Re: Lékaři a státní zástupc

a soudci by tak fakticky "řídili" stát? Jste normální?

M. Moravcová 16.5.2014 15:02

Re: Lékaři a státní zástupc

a soudci by tak fakticky "řídili" stát? Jste normální?

J. Kadeřábek 16.5.2014 13:54

Kdo není hloupý

musí vidět, že se naše justice využívá k politickým a mocenským bojům. Začalo to akcí Čuněk.

P. Maleček 16.5.2014 7:14

Zákonnost ano, ne však spravedlnost

Autor má z pohledu zákona samozřejmě pravdu - pro dokázání Bartákova nezákonného jednání nebyly předloženy důkazy. Z pohledu spravedlnosti je to však výsměch.

Už dlouho před dobou kdy Barták náměstkoval, došla degenerace politických stran na politickoekonomické mafie okrádající stát tak daleko, že do takové funkce menohl být vyslán člověk, který by odmítl v prospěch partajních pokladen a partajních exponentů stát okrádat. Takový člověk by se do takové funkce a i do funkcí podstatně nižších vůbec nedostal.

A aby toto okrádání státu bylo co nejvýnosnější a nejbezpečnější tak ty partaje prosadili řadu zákonných úprav, které to umožňovaly.

Takže soudy při svém rozhodování a policie a státní zastupitelství při získávání důkazů jsou vůči tomuto konání zcela bezmocné. A proto zůstane Barták, Parkanová, Dalík i mnozí další zcela nevinní i když za nimi zůstaly mnohamiliardové ztráty ve státní pokladně.

A když se ve své nadutosti dopustí chyb, které jejich stíhání a souzení umožní tak si prezident střihne amnestii. Tomu se v Česku říká spravedlnost. I za podpory spolku Šalamoun.

J. Vyhnalík 16.5.2014 16:26

Re: Zákonnost ano, ne však spravedlnost

Spravedlnost neexistuje existuje pouze právo. Může se nám to nelíbit, můžeme proti tomu protestovat, ale tak to je.

V extrémním případě, když někdo někoho zabije, neexistuje způsob, jak to napravit ani pro oběť, ani pro její blízké. I pokud se nejedná o něco takto extrémního, čas nelze vrátit a škody zcela napravit nikdy.

K. Januška 16.5.2014 4:59

Nechápu pravomoc státního zástupce

V normální společnosti má platit, že úředník nižšího orgánu je podřízeným vyššího orgánu. Státní zástupce věc předložil soudu. Soud rozhodl. Z jakého titulu má státní zástupce pravomoc toto rozhodnutí soudu (stejného stupně) rozporovat. Z čeho plyne jeho pravomoc? Takové rozhodnutí přece jednoznačně náleží jeho nadřízenému. Podle mne státní zastupitel zneužil svou pravomoc. Opravdu existuje odstavec zákona, že "státní zástupce má povinnost rozporovat rozhodnutí soudu stejného stupně"?

J. Vyhnalík 16.5.2014 6:20

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

Státní žalobce je jedna strana sporu obžalovaný druhá. Po vynesení rozsudku mají OBĚ strany sporu právo se v zákonné lhůtě odvolat k vyšší instanci.

R. Gramblička 16.5.2014 9:27

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

docela by mně zajímalo, zda zákon udává, kolikrát se každá strana může odvolat a kdy se rozsudek stává pravomocný. Pokud ne, tak se nelze divit zdejší praxi, kde mnoho sporů se i přes rozsudky táhne do nekonečna

J. Vyhnalík 16.5.2014 16:13

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

V tom je zakopaný pes. Teoreticky by soud vyšší instance měl rozhodnout a v případě odvolání by případ přešel opět k vyšší instanci. Takto by se případy poměrně rychle daly uzavřít. Bohužel v praxi soudy vyšší instance často vracejí kauzy k projednání původnímu soudu.

K. Januška 16.5.2014 10:12

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

Neupírám, otázka, zda by to nemělo být v pravomoci nadřízeného tohoto úředníka, protože jednou neuspěl.

J. Vyhnalík 16.5.2014 16:19

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

Odvolání může podat pouze přímý účastník řízení, přesněji řečeno pouze strana žalovaná, nebo žalující. I kdybychom teoreticky připustili, že by o odvolání rozhodoval nadřízený žalobce, v praxi by to bylo nereálné, protože u složitých případů by neměl ani šanci si v zákonné lhůtě kauzu nastudovat, natož pochopit souvislosti.

P. Švejnoch 16.5.2014 7:51

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

Já mám pocit, že spíš nechápete systém justice. Copak je státní zástupce podřízený soudu? Nebo jak jste to celé vlastně myslel?

K. Januška 16.5.2014 10:06

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

Státní zástupce je podřízený svému nadřízenému státnímu zástupci. Jestliže jednou neuspěl u soudu, kdo mu dal právo se odvolat. Je to úředník a o rozhodnutí odvolání má rozhodnot nadřízený.

J. Krejčí 16.5.2014 10:35

Re: Nechápu pravomoc státního zástupce

Státní zástupce není úředník státní správy. Je to velmi specifická funkce. U soudu vystupuje jako individualita a jako strana sporu. Jeho pravomoci jsou dány přesně zákonem a vaše úvahy jsou zcela mimo.

Nechci hodnotit výkony toho Táborského. Ale je zjevné, že část důkazů svědčila ve prospěch obžaloby a státní zástupce je povinen žalovat i v pochybnostech. To prostě plyne z trestního řádu a autor to zcela pomíjí. A není s tím v rozporu ani to, že soud je povinen v případě pochybnosti zprostit.