1.2.2023 | Svátek má Hynek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ing. Jiří P. Pešek 11.3.2009 12:45

DÍKY ZA VÁŠ TEXT !

Vážený pane Koláři,

velmi jste mne potěšil - Váš vynikající text jasně, srozumitelně a nezpochybnitelně analyzuje kořen všech nečestných útoků proti pravdě, právu a spravedlnosti. Bohužel o právní stát (nejen) v naší zemi musíme stále bojovat. Znám to velmi dobře z vlastní zkušenosti - ze čtrnáctiletého zápasu o záchranu jedné z nejcennějších evropských sakrálních památek - chrámu Sv. Michaele Archanděla na Starém Městě pražském, který by měl být nyní přestavěn na čtyřpatrovou tržnici... (chtěl-li byste více informací, napište mi prosím na ecosa@seznam.cz)

Přji Vám vše dobré, hodně vytrvalosti + síly a srdečně Vás zdravím !:-)

Ing. Jiří P. Pešek, ECSSU

11-03-2009 

V 11.3.2009 3:19

Rekl bych

ze cirkev se soudit z prinicpu nema, protoze krestan dostane-li facku, nastavi druhou tvar a vubec soudeni se je jen o mamonu, svetskem k tomu.

Taky jestli kostely patrily samy sobe, pak nevidim zadny rozdil, kdyz se stanou v moderni dobe majetkem statu, anebo kdyby to zustalo v teto puvodni podobe. Ovsem po prakticke strance je lepsi, kdyz kostel nekdo vlastni, je sice usmevne, ze kostel vam neodsouhlasi vyvlastneni, ale take se sam o sebe nepostara, kdyz by mela dobrocinnost vyschnout. Proto je lepsi, kdyz je vlastnikem stat. A nejake odvolavani se na 'prava' jakehokoliv druhu me prijde usmevne, jako kdyby cirkev historicky nejaka prava znala, ve smyslu jak je chapeme dnes, a to je chapeme vesmes i tak velice uboze.

Minutus 10.3.2009 23:06

Katolická církev je totalitní organizace

která demokracii nahrazuje svou jedinou pravdou, jejíž výklad přizpůsobuje dějinné situaci, místu a času.

Ing. Jiří P. Pešek 11.3.2009 12:33

Re: Katolická církev je totalitní organizace - OPRAVDU ??

Momenty štěstí či alespoň jejich záblesky poznal v životě každý. Touhou lidského srdce je prodloužit tyto okamžiky na maximmální možnou délku, nejlépe na "neurčito". A možnost, jak to udělat absolutně, jak "dočasný pobyt" na Zemi promítnouit do nekonečné existence každého jednotlivého člověka v prostředí radosti, pokoje a štěstí bez hranic nám přinesl Bůh v osobě Ježíše Krista, který svěřil potřebné "informační nástroje" svým přátelům (tak vznikla prvotní církev), kteří je odevzdali dalším a ti opět dalším jako štafetu. A všichni, kdo jsou součástí tohoto informačního "přenosu" (v jakékoli roli - profesionálové či laici)  tvoří jediný organismus, bohatý svou rozmanitostí - jakýsi duchovní internet - Církev. A protože z tohoto společenství není nikdo a priori vyloučen - je určeno všem lidem - označuje se řeckým slovem "Katholikos" = všeobecný, universální;  v tomto smyslu je tedy KC opravdu "totální" - otevřená všem lidem dobré vůle, kteří hledají cestu k šťastnému věčnému životu.

Pokud jde o chyby Církve (nejen katolické), je škoda, když se soustředíme více na sluneční skvrny (jakkoli reálně existují) než na slunce samé... Ve většině případů to nevnímám jako zlou vůli, ale jako nedostatek informací.

Přeji Vám i všem čtenářům příjemný den! :-)

Ing. Jiří P. Pešek

11-03-2009

Suchož 11.3.2009 19:37

Re: Katolická církev je totalitní organizace - OPRAVDU ??

církevní dogma o tom, že Ježíš Kristus měl být synem samotného Boha Stvořitele vesmíru a že měl lidstvo vykoupit před jeho hněvem je nesmyslem a znevažováním pojmu samotného Boha. Je pouze vypočítavou záminkou své existence.

Slova o tom, jak měl lidstvu přinést pocity radosti, pokoje a štěstí bez hranic, sám Bůh stvořitel, je rovněž zneužíváním jeho jména pro balamucení lidí, jsou medovými slovy s dýkou za zády. Jako vždy dosud.

Církev a spolu s ní celé křesťanství jsou od začátků až dodnes provázány ne jen zneužíváním pojmu Boha pro své podnikání, ale i všemi zločiny nejhrubšího zrna. V těch si nezadala s komunizmem ani fašizmem, ale ani s dnešním světovým náboženským terorizmem. Můžeme to zde upřesnit, abychom posoudili, zda takové zločinné mafiánství spolu s komunizmem a neofašizmem mají mít v naší společnosti místo.

Kotas 10.3.2009 21:06

Clanek o katedrale

Vytecny clanek pane Kolar. Smekam pred Vami. Je opravdu radostne cist prispevek od nekoho, kdo je vzdelany a slusny. Je to opravdu vyjimka. Dekuji.

Nemo 10.3.2009 21:44

Re: Clanek o katedrale

Skvělý článek; konečně někdo myslí (a slprávně píše). Děkujeme

Nemo 10.3.2009 21:53

Re: Clanek o katedrale

Tak nevím, proč používáte můj nick. Dříve jste přece psal po nickem Tonda Klika.

tich@dohoda 10.3.2009 20:28

A jen na okraj: ministr Dostál (znal jsem jej osobně dlouhá léta) byl militantní atheista. Zajímavý ministr kultury.

viz titulek , soudruh RZ/. Co maji pabickari spolecneho s kulturou ? Snad jen to, ze umeni vzdy zneuzily k oslave svych svatch Cele dejiny cirkvi a to uz hodne davno pred krestany, byly vzdy plne vrazdeni, hrabivosti, kradezi. Krestansti soudruzi to jen dovedli k dokonalosti. Prakticky vsechen majetk, co cirkve vlastnily a vlastni, ten byl ziskan zlociny, podvody,zradou, pohruzkami. Vrcholem drzosti panbickaru jsou cirkevni skoly, vrazi, pedofilove, zlodeji a skola, koneckoncu, proc ne, ze :-). Docela se mi libili ti soudruzi farari, jak kropili/svetili ty kanony do valky.  Cest :-)

RZ 10.3.2009 20:42

Re: A jen na okraj: ministr Dostál (znal jsem jej osobně dlouhá léta) byl militantní atheista. Zajímavý ministr kultury.

Ony totiž církve podléhají ministerstvu kultury, já jsem to nevymyslel. A toho soudruha bych si vyprosil.

Zdenek 10.3.2009 21:13

Re: A jen na okraj: ministr Dostál (znal jsem jej osobně dlouhá léta) byl militantní atheista. Zajímavý ministr kultury.

Clovece, vy musitre mit nejaky problem, znasobeny neopodstatnenou nenavisti. Co takhle napsat stejne plameny prispevek na komunisty a POUZIT STEJNE ARGUMENTY. Nebylo by to vic pravdive a soucasne? Jen ten svuj problem a zast by jste musel smerovat tam, kam ma, tedy proti zlocine komunisticke zvuli.

tich@dohoda 10.3.2009 21:39

Re: A jen na okraj: ministr Dostál (znal jsem jej osobně dlouhá léta) byl militantní atheista. Zajímavý ministr kultury.

soudruhu Zdenku, stran komunistu/bolseviku , vsechny lumparny co komuniste napachali, tak pouze odkoukali od panbickaru, zejmena katolickych soudruhu. Co komunistum neodpusim, ze tak odflakli odstaveni panbickaru. Cest :-)

Marcel 10.3.2009 18:43

Stydím se...

skutečně .zavedení vstupného -  to tedy katol. církev  snad nemusela!;-€ Zbytečně proti sobě popudila národ!:-/

Ale jako  občanka tohot o státu se hluboce stydím za ty  trapné tahanice!:-)

RZ 10.3.2009 20:08

Re: Stydím se...

Víte, ono to bylo trochu jinak: Dokud katedrála patřila státu, platila komplexní vstupenka na všechna atraktivní místa Hradu. Jakmile byla katedrála přisouzena státu, byl (například na rozdíl od Zlaté uličky) vstup do ní volný. Jistě chápete, že to nejde - jen údržba něco stojí.

Návštěvník 10.3.2009 17:26

Zavedení stokorunového vstupného

Na rychlém zavedení stokorunového vstupného není nic "tragického", nýbrž se jedná o nanejvýš přesvědčivý symbol nepoctivých úmyslů katolických hodnostářů ve věci katedrály a především je tento krok dalším z tisíců drobných důkazů odklonu této církve od Krista.

Karel 10.3.2009 17:07

Doporučeni.

Doporučuji diskutujicim si přečist analyzu Univerzity karlovy. Tam je všechno vypsano jak to v te ktere době bylo s majetkem cirkve. Je tam psano že cirkev nikdy neměla majetek s kterym by mohla volně disponovat vždy tam měl rozhodujici slovo panovnik, vždy tam bylo nějake omezeni. To co dnes cirkev požaduje neni navraceni k byvalemu stavu, ale jde o založeni vztahu uplně noveho kde by cirkev rozhodovala o majetku neomezeně.

Olin 10.3.2009 23:05

Re: Doporučeni.

Zjednodušeně řečeno máte co se týče minulosti pravdu. V tom ale není problém. V systému zvaném "odluka církve od státu" sice církve zpravidla disponují majetkem neomezeně, u institucí katolické církve to však platit nemůže. Jsou provázané. Celý spor vůbec není o to, že by tu nějaká konkrétní církevní instituce chtěla do vlastnictví katedrálu, aby s ní mohla volně disponovat. A v tomto konkrétním případě to taky kardinál Vlk za církev jednoznačně a opakovaně potvrdil. Co se týče současnosti tedy pravdu nemáte. Kromě toho jde pražské kapitule o to, aby se vlastnické poměry vrátily před akt komunistického zabrání, tedy jasně do stavu, který tu již byl. Přesto jde  také o založení stavu nového, protože diskuse se vede také o dokončení odluky církve od státu. Tato právní situace má pochopitelně mnoho odpůrců, v současnosti hlavně v levicových stranách, takže k ní možná nedojde. Odpůrce má ovšem i v některých církvích, na to nezapomeňme. 

Jarda 10.3.2009 16:54

"Majetek" církve

V téhle diskusi mě šokokuje množství pomluv na církev. Připadá mi, že většina těchto znalců neviděla církev ani z ponorky. Paní Bobošíková napsala velmi demagogický článek, že "ani kardinál Vlk ani Vatikán nám nemůže poroučet, kdy můžeme navštívit hrobky svých králů". Další se předhánějí v pomluvách, že majetek církve je získáván, ze slibů ráje, že církev jenom kradla a vraždila...

Těžko vyvracet takové nesmysly, jako že Vatikán chce určovat otvírací doby katedrály. Taky těžko vysvětlovat, že se církev skládá z mnoha subjektů, že třeba řádoví kněží jsou nezávislí na biskupovi, že církev je lid a ne Vatikán. Mnozí asi nepochopí, že v době středověké, kdy všichni v davu chodili do kostela (protože pouze tam se četlo, pouze tam byla kvalitní hudba, pouze tam bylo běžnému člověku dostupné umění), tak je strašně laciné pak jakýkoliv hřích té doby hodit na křesťany, potažmo církev.

Ale opravdu pikantní jsou ty řeči o získávání majetku. Jak ty ubohé babičky za slib ráje odevzdávají celoživotní úspory zlému faráři a právoplatní dědici pláčou. Nic nemůže být vzdálenější pravdě než takové pomluvy, ze kterých vyzařuje závist. Víte jak se získává a spravuje dnes církevní majetek? Lidi, co chodí do kostela, tak dělají brigádu na faře. Dělají sbírky na opravu kostela. Zadarmo se o to starají. Církev je totiž lid a ne špičková hierarchie. Na opravu historických památek samozřejmě přispívají i kulturní dotace. Pak jsou v kostele neustálé sbírky, na opravu kostela, na potřeby farnosti, na charitu, chudé tam či onde. Nikdy jsem neviděl, že by mi někdo určoval, kolik mám dát. A nakonec nějaký znalec řekne: "vždyť vy jenom kradete a vraždíte". Vždycky, když jsem se s někým takovým bavil, tak z něj nakonec vypadlo, že vlastně církev nezná, ale učili ho to ve škole nebo to někde četl.

Takže bych chtěl tyhle znalce-neznalce požádat, aby psali co viděli, s čím mají zkušenost. Historii, kterou znáte jen povrchně, nechte odborníkům. Budete pak překvapeni, jak se církev bude jevit jinak. 

Návštěvník 10.3.2009 17:32

Re: "Majetek" církve

Z textu vane duch projevů na adresu Mistra Jana Husa v Kostnici.

RZ 10.3.2009 18:07

Re: "Majetek" církve

Zkuste se podívat na Husa a Husity bez lží Jiráska a Zdeňka Nepoživatelného: Hus .

Nemo 10.3.2009 22:14

Re: "Majetek" církve

Vy asi nebudete katolík. Husovi dělal advokáta Tomáš Halík v pořadu Největší Čech, pod sloganem "Hus nebyl husita".

Halík  popisuje, jak při setkání s papežem Janem Pavlem II. se ho tento zeptal: Co uděláte s tím Husem?

Myslel tím jeho rehabilitaci. Popravdě řečeno, spíš bych očekával, že se na to zeptá Halík papeže.

JJ 10.3.2009 17:33

Re: "Majetek" církve

Katolicka cirkev je predne organizace, ktera ma prisnou hierarchii a vyzaduje poslusnost. Dokonce si i upravila Bibli podle svych mocenskych potreb, aby to ovecky zbytecne "nerozptylovalo". Pohadky si povidejte nekomu jinemu.

RZ 10.3.2009 17:47

Re: "Majetek" církve

Ta úprava Bible mne zajímá, odkud máte informace?

Minutus 10.3.2009 23:03

Re: "Majetek" církve

Celý Biblický příběh je jen souhrnem převzatých historek starších pohanských národů, Egyp´tanů, Sumerů, Řeků ..

Nemo 10.3.2009 23:26

Re: "Majetek" církve

Ježíšův příběh je převzatý od egyptského boha Hóra.

Bůh Hór se narodil 25. prosince, narození zvěstovala ranní hvězda, svědci narození byli tři králové. Měl 12 učedníků, chodil po vodě, uzdravoval nemocné. Byl ukřižován na stromě, po třech dnech vstal z mrtvých.

Podobnost čistě náhodná?

Kresinka 10.3.2009 17:36

Re: "Majetek" církve

mluvíte mi z duše. Bydlím na předměstí, máme tu kapličku a několikrát do roka mše. To se pak my ženské sebereme, uklidíme, nazdobíme,další obstarají el. varhany i s hudebníkem, jiný přiveze pana faráře. A ještě předtím musíme okolo posekat vysokou trávu, atd, mohla bych pokračovat. Já bych jen přála církvi spoustu výdělku ze vstupného, a dovolila bych si doporučit jeden kupodivu taky francouzský zvyk - jednou týdně katedrály, muzea, výstavu zdarma, nebo s výraznou slevou

JJ 10.3.2009 17:45

Re: "Majetek" církve

Pripadne anglicky zvyk - muzea zdarma, katedraly prirozene zdarma pro bohosluzby.

leoš 10.3.2009 20:07

Re: "Majetek" církve

Česká populace je ovlivněna jiráskovsko-bolševickým pojetím dějin. Takže nelze se takovým názorům divit.

Eva 10.3.2009 21:40

Re: "Majetek" církve

Sdelte mi, prosim, v ktere knize Jirasek lhal o Husovi; kde konkretne. Dekuji.

JJ 10.3.2009 16:12

To Olin, jak to nekdy dopada s peci vericich

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Limelight

Ten klub v Londyne byl celkem dobry, skoda, ze jej predelali na bar. Nekdy to dopadne i lepe, znam treba martial arts klub v Birminghamu, ktery je v byvalem kostele (alespon tady maji cviceni pro deti) a jeden obdobny v Londyne.. Nicmene u sv. Vita by se to jaksi nehodilo, nebot jde o symbol ceske statnosti. Reseni, kdy se o to stara stat a cirkev se stara o bohosluzby, mi prijde jako optimalni.