8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

JUSTICE: Ombudsmanova kritika (nejen) vedení Nejvyššího soudu

Počátkem tohoto měsíce ombudsman Stanislav Křeček zveřejnil zprávu o šetření ve věci Metodiky k náhradě nemajetkové újmy na zdraví (dále též „Zpráva“ a „Metodika“), které bylo zahájeno ještě za působení ombudsmanky Anny Šabatové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vorlický 30.7.2021 8:45

Soudy jsou povolány především k tomu, aby zákonem stanoveným způsobem poskytovaly ochranu právům (Čl.90 Ústavy). Není mi jasné proč nestačí: Soudy jsou povolány především k tomu, aby poskytovaly ochranu právům, když jsou to soudy kdo vykládá význam zákonů. Nicméně je jistě zřejmé, že povinností soudů je i rozhodnout výši kompenzace pro člověka, který utrpěl zdravotní újmu v důsledku porušení zákona. Pochopitelně, v rámci státu, je třeba soudní rozhodování sjednotit, aby člověk v Plzni za újmu nedostal je 50% toho, co dostává člověk za stejnou újmu třeba v Třinci.

Protože je to povinnost soudů, a protože se jedná o ochranu práv, která, aby byla spravedlivá, musí být jednotná, nutně z toho vyplývá, že sjednocení rozhodování je v dikci jen moci soudní. K tomu, aby se moci zákonodárné, výkonné a soudní mohly navzájem respektovat a uznávat meze svých mocí, je zřejmé, že soudní rozhodnutí musejí být pro dvě další moci, tedy celé společnosti přijatelná, přičemž není nutno, aby se tyto dvě moci na metodice sjednoceného rozhodování podílely. Tak nějak mi není jasné, kam autor míří.

Ale je situace, kdy bývalý prezident Klaus a jeho právník Zdeněk Koudelka mají potřebu občanům ČR sdělit (Klausova žaloba), že: Ministerstvo zdravotnictví dodržování nezákonných nařízení nadále vynucuje a rozsudky soudů ignoruje. Jinými slovy pana Koudelky zde jinde: Moc výkonná na moc soudní kašle; má ji na háku. Nezřídka moc soudní se zdá, že moci výkonné oplácí stejným metrem, zatímco slovy pana Babiše (docela oprávněně) za žvanění moci zákonné. Jediné na čem se aktéři tohoto podvodu na občanech shodnou, je své vydržování (které si zařídili na velmi dobrou úroveň) z peněz občanů ČR. Takže je zřejmé, že řešit je nutno mnohem důležitější věc, než může dojít ke spravedlivé kompenzaci za zdravotní újmy. Konečně, na co by bylo soudní rozhodnutí o spravedlivé kompenzaci, když by ho moc výkonná ignorovala???!

T. Kubín 30.7.2021 6:20

Velmi dobře popsaná podstat problému. Bohužel pro NSS jenom jeden z mnoha fleků na fasádě.

V. Pavelka 30.7.2021 1:38

No, bůh nás natřes jestli Liberální liberálové , zastrčí svoje politické prstíčky do škvírky pootevřených dvířek Justice . Vrchní Rychetský už dvakrát neodolal a nechal se povalit tou děvkou , politické Bruselské náklonosti § ! Jourová nepomůže , je ve svém střetu sama ze sebou ! Ta už patří Bruselské věrchušce !!EU

P. Jirkovský 30.7.2021 7:18

A co s tím má Rychetský?

V. Pavelka 30.7.2021 9:20

Štourání do volebního zákona , před volbama , a jeho urychlení , Když EUprecedent v Německu zařídil podobný zákon až po volbách ! To je ta Aktivistická pachut starého zmateného a pěnícího Rychetského, z Brna je pro něj do Prahy daleko a tak se připoměl na čí straně stojí ?! Zuzanky priatěl , hudou stejnou pjesničku !EUEUEUEUV!!