24.6.2021 | Svátek má Jan


JUSTICE: Něco tady nehraje

17.3.2009

Když čtu či slyším komentáře z médií, zda by nejvyšší státní zástupkyně Vesecká měla odstoupit, či jak kvalitní byl či nebyl rozsudek pana soudce Cepla mladšího, kladu si otázku, která v tom nepřehledném pletenci možná trochu zapadá. Nechci se pouštět do toho, zda výrok o „justiční mafii“ bývalé nejvyšší státní zástupkyně paní Marie Benešové je pravdivý či není, od toho tu je justice.

Mne zaujalo to samotné konstatování, respektive přiznání paní Benešové, jestliže svůj výrok vyřkla, že něco takového existuje v současném aparátu justice. Předstírat, že její výrok se vztahuje jen na období šéfování Renáty Vesecké, je nejspíš hodně falešná hra. Vazby a vytváření kontaktů nejsou přeci nikde, v žádném oboru záležitostí dní, týdnů či měsíců, jde často o léta střádaných známostí, opatřování kontaktů, osobních setkání, atd. Pokud tedy mluví Marie Benešová o „justiční mafii“ již přibližně druhým rokem, pak vznik takové mafie a vytváření její struktury i posilování musí spadat již do období, kdy ona sama seděla v křesle nejvyšší státní zástupkyně. Mafie nikde a nikdy nevzniká mocná ze dne na den. Potom se ale zákonitě ptám, proč nezatočila s „justiční mafií“ alespoň na státním zastupitelství již v době, kdy stála v jeho čele? Bylo to z důvodu neschopnosti Marie Benešové? Nebo z důvodu, že tehdy jí tyto struktury, které nyní napadá, z nějakého důvodu nevadily? Nechť mi paní Benešová odpustí, ale z neschopnosti ji podezírat opravdu nehodlám. U ní je mé podezření, že účelově zavírala oči před tím, co se možná formovalo a odehrávalo v její instituci, umocněno i tím, jak rychle bývalá „nezávislá“ vrchní státní zástupkyně oblékla po svém odvolání dres sociální demokracie.

Pokud zmizí z veřejné scény Vesecká, měla by se poroučet i její předchůdkyně Benešová. Je-li něco shnilého ve státním zastupitelství či celé justici, pak to zahnívalo za obou dvou dam. V tom případě by magistra Benešová měla laické i odborné veřejnosti nejspíš vysvětlit mnohem víc, než si je ve skutečnosti sama ochotna připustit, a neházet vše jen na Veseckou.

Brandýs nad Orlicí 16. března 2009

Autor je studentem politologie na Universitě Hradec Králové, sociologie na Masarykově universitě Brno a předsedou MS ODS Brandýs nad Orlicí
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.