5.4.2020 | Svátek má Miroslava


JUSTICE: Ištvan ke kárnému řízení?

21.6.2016

Zahájit kárné řízení s olomouckými státními zástupci navrhuje poslanec za ODS Marek Benda. Reaguje tím na skutečnost, že v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství byli osvobozeni všichni aktéři této kauzy včetně Jany Nečasové, dříve Nagyové.

Pokud by bezdůvodně obžalovali jakéhokoli člověka a potvrdil by to pravomocný verdikt soudu, měli by se z této kriminalizace zodpovídat.

Problém je v tom, že v případě údajného zneužití Vojenského zpravodajství není spor zdaleka u konce. Odvolací soud už jednou osvobozující verdikt zrušil, protože soudkyně podle něj nevyhodnotila správně důkazy. Kauza je tudíž z pohledu žen a mužů v taláru nejednoznačná.

Rovněž není známo, že by státní zástupci závažným způsobem porušili nějaké zákony či předpisy, proto k zahájení kárného řízení neexistuje racionální důvod. Kritika na aktivitu státních zástupců nesměřuje pouze z úst Marka Bendy.

Ve veřejném prostoru se šíří i varování před tím, že budují čtvrtou moc ve státě. Přitom státní zastupitelství je i nadále součástí moci výkonné. Jeho nejvyšší šéf může být na návrh ministra spravedlnosti vládou poměrně jednoduše odvolán. Nejde tudíž o nějakou inkviziční jednotku, která se vymkla kontrole a může si dělat, co ji napadne.

Přesto státní zástupci přispívají k rozjitřené atmosféře provázející vyšetřování a případně i soudní líčení v kauzách spojených se zákrokem na Úřadu vlády před třemi lety. Tehdy poněkud spektakulární zásah vyvolal dojem, že se jim podařilo rozbít organizovanou skupinu, která měla své lidi v politice, státní správě, justici či policii.

Jejich prostřednictvím měli zasahovat do chodu země a odsávat z veřejných rozpočtů peníze. Vypadalo to, že v horizontu několika týdnů budou padat konkrétní obvinění, v řádu měsíců se tito lidé objeví před soudy a po pravomocných verdiktech zamíří do vězení.

Tato očekávání se nenaplnila. Možná také kvůli tomu, že zmapovat vazby mezi zákulisními hráči, politiky a státními úředníky ještě neznamená shromáždit dostatek důkazů potřebných pro pravomocný odsuzující verdikt. Státní zástupci si mohli počínat obezřetněji.

Také proto, že se jejich práce dotýkala a dotýká nejvyšších pater politiky. Neznamená to, že v odůvodněných případech by se jim měli vyhýbat. Měli by však zvažovat, zda mají v rukou nezpochybnitelné důkazy či pouhé indicie, že došlo ke spáchání trestných činů.

Někdy si v touze uplatnit spravedlnost počínají jako pověstní sloni v porcelánu, kteří se ženou bezhlavě dopředu a rozbíjejí tím svoje vlastní dílo.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusMáte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.