JIŘÍ LOBKOWITZ: Možnosti, ne omezování
Spojené království se vrhá do autoritářství – zatýkání občanů za příspěvky na sociálních sítích. Je to konec svobody slova na Západě? Jak dlouho ještě budeme tolerovat tuto orwellovskou noční můru?
Zločiny na Facebooku nebo zločiny související s celkovou řečí byly nově definovány politiky v zákonu, který zakazuje „vyvolávání nenávisti“, kriminalizující slova, která jsou považována za urážlivá, i když nezpůsobují žádnou skutečnou škodu. Hlavním problémem však je, že my voliči neočekáváme, že dáme poslancům pravomoc říkat nám, co si máme myslet, nebo že nás uvězní za to, co říkáme. John Stuart Mill, který věřil, že činy, které vedou ke štěstí lidí, jsou správné a ty, které vedou k utrpení, jsou špatné, varoval před „předpokladem neomylnosti“ – protože si byl tak jistý, že má pravdu, že rozhoduje za lidi, „aniž jim to dovolíme slyšet, co lze říci na opačné straně“.
Velká většina Američanů se obává, že jsou lidé příliš pohodlní na to, aby řekli, co si myslí. Lidé ve Spojeném království říkají, že omezili své názory na veřejnosti ze strachu z obtěžování. Nejlepším lékem na předsudky byla vždy debata a diskuse. Nyní je pravda, že echo komora sociálních médií to ztěžuje – úroveň násilí proti Židům, muslimům a transgender lidem online je otřesná.
Určitě by ale bylo lepší odstranit anonymitu z davu na sociálních sítích a vrátit se k tomu, nechat lidi říkat, co si myslí, pokud nejsou násilní nebo přímo podněcují k násilí. Strach nutí lidi chtít ochranu, a to je pochopitelné. Politici by ale měli věci uklidňovat a nenutit nás navzájem se bát.
Kriminalizace řeči vede pouze jedním směrem – k autoritářství. Někteří říkají, že je příliš pozdě, že odpornost sociálních médií a polarizace veřejnosti je nezvratná. Myslím, že ne. Měli bychom pracovat na „vypracování možností, nikoli omezujících právních předpisů“.
Zdroj – autorův Twitter