Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

HR

Málokdo ví, že městečko Sulzbach-Rosenberg v Horní Falci , ležící na t.zv. Zlaté stezce mezi Prahou a Norimberkem, bylo kdysi hlavním městem Nových Čech. Na námestí dodnes kašna s českým lvem a jeden z domů, postaven na základě středověkých domečků, byl kdysi hostinec. Ještě donedávna nesl na přední zdi u vchodu tabulku s nápisem, že tu kdysi přenocoval Jan Hus na své cestě do Kostnice.

Film neznám ale že kostnické zákežitosti kolem Jana Husa byly spletité a že koneckonců vše ztroskotalo na tvrdošíjnosti kněze jsou historická fakta.

VM

Horní Falc

patřila mezi země Koruny české.

Foto

Ano. Jsem starší než Vy, pane Fencle, a také jsem to tak jako Vy kdysi vnímala. Díky režisérovi panu Otakaru Vávrovi i za další části filmové trilogie, ale i díky všem našim výborným hercům, kteří filmu vdechli duši. a národu hrdost za to, že jsme měli v historii hrdé a statečné muže. A také díky učitelům ve škole, kteří nám o historii dovedli poutavě povídat. Dnes víme, že film byl pojat poněkud poněkud pateticky a romanticky, ale tehdy se v tomto duchu filmy točily, a nejen u nás v Evropě, ale i v zámoří. A hlavní protagonista, herec Zdeněk Štěpánek, vložil do role maximum možného. Tragický konec M.J. Husa se mě tenkrát hluboce dotkl. Děkuji Vám, pane Fencle, za Váš vzpomínkový článek k 609. výročí potupnému upálení Mistra Jana Husa v Kostnici. R^

Foto

Je vidět, že film podporovaný komunisty u našich jednoduchých lidí zapůsobil i do dnešní dnů. Film stále považují za zjevenou pravdu i když v tom filmu je pravdy jenom to, co se vejde za nehet.

PB

P60e48t41e 45B93r81i78c98h

6. 7. 2024 12:39

Husův kámen v Kostnici připomíná jeho upálení r. 1415.

kostnice, pamětní místo upálení - Hledat Obrázky (bing.com)

Z druhé strany tohoto kamene je připomínka, že o rok později tam byl upálen Jeroným Pražský, učenec možná větší než Jan Hus. Připomínka, že před 600 lety tam byli upáleni dva čeští kacíři.

Když jsem opouštěl Kostnici pěšky po mostě přes Rýn, nostalgicky jsem se ohlédl a co nevidím. Mešita i s minaretem nad Kostnicí ...!!

Tomu se říká pokrok!!;-€EU;-O

VM

JO,

Mistr Jan Hus mnohde překáží i dnes -

mešita však ne !

Foto

Když jsem si ten kousek pustil, až mi husí kůže naskočila, jak se mi ty časy připomněly. A nemyslím 1415.

PA

Stejně pořádně nevím, jak upálení Jana Husa v tom filmu na ty kluky zapůsobilo.

FN

Vávrův film byly dobová propaganda. Kdyby se dnes točil film o upálení Mistra Jana Husa, byl by Hus černá lesbická žena, která se stala obětí globálního oteplování.

VM

K tomu by se v ČR zajisté, nějaký režisér našel.

VD

Kvalitní výpravu, obsazení a režii trilogie bohužel umenšilo převládající ideologické zkreslení historie. Filmy ovlivnily nejméně dvě generace a dosud si s touto variantou husitství a dějin vůbec vystačí velká část národa.

Foto

A co ta menší část, s čím si vystačí? Neboli dnes se filmy ideologicky nezkreslují?

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz