Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAN HUS: Upálení

diskuse (24)

Ačkoli jsem se narodil teprve před šedesáti roky, už sedmdesát let starý film Jan Hus (1954) mě jako kluka pěkně zdrtil vizuální vahou finální scény. Nejprve mi ji procítěně dovyprávěl a přehrál mladší kamarád. Jmenoval se Eduard Babka a měl tátu námořním kuchařem a věčně tedy v luftě. Edova půvabná maminka doma šila.

Děti si spontánně vyprávějí zážitky, to platí dodnes, a zážitkem i pouze viděné. Televizi jsme ale doma dlouho neměli, zatímco Eda a jeho maminka ano. Jednou jsme se, já a on, jako obvykle setkali na ulici a zamířili do - absolutně zpustlé - zahrady za jejich vysokým bílým domem, kde žili čtyři partaje.

Eda později pěkně vyrostl, ale jako dítě byl prcek a… trochu šikanován. I já se na šikaně zprvu podílel, ba už ve školce jsem se k šikanistům přidal a paní vychovatelka to udala. Máma mě uchopila do parády: „Proč mlátíš Edu Babku?“

„Je malej,“ měl jsem už na jazyku, ale cítil, že to není regulérní důvod, anebo je regulérní leda pro šelmu. Natahoval jsem moldánky a povídám: „Proč? Když von se jmenuje E-du-ard!“

Matka tu odpověď zaznamenala do rodinné kroniky a vždycky se usměju, když to čtu. Už nevím, jak proběhlo následné sblížení s Eduardem, ale školka zůstala tou dobou za námi. Začali jsme se scházet a prchali občas před jeho „zlým“ sousedem panem Hajšmanem a chodili do oné zahrady, anebo budovali „bunkr“ na haldě bedniček, kterými si v domě v sedmdesátých letech topili. Lezli jsme i do strašidelného doupěte plného pavučin pod schodištěm, tam vzadu za bílým domem; anebo seděli - ještě s Irenkou Štětkovou a Pavlem Kubešem – v křoví, zatímco Edáček nám působivě vyprávěl filmové příběhy. O upírech (to jen díky západoněmeckému kanálu ARD, který jeho máti vyladila), o nahaté Angelice i o japonské Gappě (“Ivo, a není ta Gappa, ale ten.“). A - rovnocenně tomu - došlo na story o Husovi.

Rovnocenně, avšak Eda věc podivně, svébytně odbyl: až moc, plně se plně soustředil na finále filmu a hořící hranici v Kostnici; a jako bych fascinovaného vypravěče viděl ještě teď. Oči na vrchu hlavy, a když nám vykládal, jak se nebožák dusil, stal se hercem. Vstal totiž… a vzpřímil se. „Takhle tam stál!“ Vžil se vzrušen do Husova brutálního osudu a popřít se nedá, že to působilo masochisticky. Zpětně jsem si tím jist. On i kus národa to tak vždycky vnímali. A my Edu již nemlátili, nicméně trpěl při vyprávění za Jana. „Jo! A takhle. Plameny ho začaly olizovat. A dejm…“ Nu, bylo to něco. Byl jsem i jen z poslechu tragédie šílený. Unesen. Myslil jsem si: „To musel bejt film. Škoda, že jsem ho neviděl.“

To jsem si říkal jistě rok - a rok je v dětství věk. A tu skončila škola a blížil se 6. červenec. Zřejmě se jednalo o rok 1974 a poprvé jsem film Jan Hus viděl. Vzápětí zbytek trilogie. Jak mně vám bylo líto, že jsou prázdniny a nemohu nazítří o „zážitku“ vykládat ve třídě! Vyměňovat dojmy! A umiňoval jsem si, že na to dojde prvního září; ale dva měsíce zážitek pochopitelně zastřely a ve škole jsem upalování člověka už s nikým - stejně šokovaným -nesdílel.

Již je úplně jiná doba. Stejný film dávno dojem nedělá a naprosto nikdo (s výjimkami) neví ani o dvou zapadlých románech Miloše Václava Kratochvíla, podle kterých Otakar Vávra točil. Jmenují se Pochodeň a Mistr Jan.

Vávra později vyprávěl o natáčení ve svých objemných vzpomínkách a jistěže řekl přesně to, co říct chtěl; můžete si to sami přečíst, ale podstatou věci je umná režie, Trnkovy kostýmy a magický Zdeněk Štěpánek hned ve dvojroli, anžto už tady hraje vedle Husa i Žižku.

Edu uhoření na hranici natolik prostoupilo (ale oba jsme snili, že hoříme), že jím vyprávění o filmu skončil, ale následuje ještě významná scéna z Betlémské kaple, kdy čte Mistr Jakoubek (jehož hraje Ladislav Boháč) poslední Husova slova a (výš zmíněný) jednooký chlapák (ještě bez palcátu) přísahá věrnost Husovu učení.

Exteriéry (skvěle obsazeného) filmu se točily, když jsme u toho, v Branišovicích u Milevska, ve Lštění u Vimperku, v Mrači u Benešova a v Žitenicích u Litoměřic. A navzdory tomu, že snímek vyrašil jen šest let po otřesném Únoru 48, slyšíme tu i nábožné písně Jezu Kriste, štědrý kněže a My jsme rytíři boží. Tu druhou zpívá Eduard Cupák v roli kamenického tovaryše Staška, který má být (a taky je) popraven už před Husem.

Höger hraje Václava IV. Vlasta Matulová královnu. Ladislav Pešek je šaškem těch dvou (jménem Miserere) a Pivec představuje Zikmunda (krále římského a uherského).

Objevují se i Eduard Kohout (Lefl z Lažan), Václav Vydra (kurfirst), František Smolík (papežský legát), František Kreuzmann (papežský komisař), Otomar Krejča (Mistr Štěpán Páleč), Miloš Nedbal (novoměstský purkmistr), Marie Tomášová (služka Johanka), Rudolf Deyl (Mistr Stanislav ze Znojma), Jaroslav Mareš (Husův žák Prokůpek), Josef Kemr (Husův žák Ješek), Miloš Kopecký (kancléř), Václav Voska (Čeněk z Vartenberka), Radovan Lukavský (kaplan), Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský (mladík v Týnském chrámu), František Kovářík, Jiří Steimar, Bohuš Záhorský, Gustav Opočenský atd.

Vávrův film Jan Hus měl být uveden na mezinárodním festivalu v italských Benátkách, ale došlo k zákroku Vatikánu. Ne, papež výslovně nekřičel: „Tak to nebylo!“, to neměl zapotřebí, ale asi nebude sporu, že je film kvalitní částí dobové propagandy.

Není to jediný ohled, ve kterém nebyl nikdy překonán, ale možná hlavní. Má generace už na tohle nezapomene a byli jsme z notné části prostoupeni vědomím, že toho muže upálili „nám“ a poté, co jej do Kostnice vylákali. Zatímco Ježíše jsem, přiznávám, vždycky bral jako mýtus, tohle představovalo ostře se zarývající historickou realitu.

Koneckonců se jí nevysmívám a státní svátek 6. 7. bych nikdy nerušil.

UPÁLENÍ JANA HUSA (youtube.com)

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která, jak doufají, ukončí konfrontace u sporné mělčiny v...

Petr Kamberský
21. 7. 2024

Největší česká strana (ANO), která již roky provádí a hlásá jakousi starosocialistickou politiku s...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz