Sobota 15. března 2025, svátek má Ida
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JALTSKÉ MÝTY: Západ nezradil a o Československu se nejednalo

diskuse (214)

Tak prý nás Západ na Jaltě v únoru 1945 předal Sovětům. Přitom je to absolutní totální nesmysl. SSSR, USA a Velká Británie se dohodly na poválečném osudu Německa a vydaly prohlášení k evropským národům osvobozeným od nacismu.

Sféry vlivu se rozdělily už dříve. V říjnu 1944 přicestoval do Moskvy britský premiér Winston Churchill, který zde, jak uvádí Paul Johnson v knize Dějiny 20. století, uzavřel se Stalinem tzv. „darebnou smlouvu“ a navrhl mu rozdělení sféry vlivu v pěti zemích Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Jugoslávii a Řecku. Churchill byl totiž realista, a věděl, že Stalin bude chtít svůj podíl z kořisti. Nicméně nikde nebylo řečeno, že by tyto země nemohly o sobě samy rozhodovat a o Československu se nemluvilo.

Zajímavé informace přinesl web novinky.cz v rámci projektu Rok osvobození. Mýty o setkání velké trojky, tedy sovětského vůdce Josefa Stalina, amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta a britského premiéra Winstona Churchilla před 80 lety ve dnech 4. - 11. února 1945 v Jaltě na Krymu uvádí na pravou míru historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Tento řekl zcela jasně: „Interpretaci, že se velmoci dohodly a my jsme na to doplatili a kvůli tomu jsme tady měli totalitní režim, lidé rádi poslouchají, byť nemá s realitou vůbec nic společného. Dodal bych, že se o Československu na Jaltské konferenci vůbec nemluvilo. Bylo tam zmíněno v úplně okrajových záležitostech.“ To je možná pro někoho překvapivé, ale pravdivé.

Jak je uvedeno na webu moderni-dejiny.cz, řešila se především budoucnost poraženého hitlerovského Německa a jeho rozdělení na čtyři okupační zóny sovětskou, americkou, britskou a francouzskou. Zároveň byla Německu uložena povinnost nahradit válečné škody. „Uvažovali jsme o problému škod, jež v této válce způsobilo Německo Spojeným národům, a uznali jsme za spravedlivé, aby Německo bylo zavázáno poskytnout věcnou náhradu za tyto škody v míře co největší. Bude zřízena komise pro náhrady škod. Komise bude pověřena zkoumat otázku, v jakém rozsahu a jakými způsoby mají být nahrazeny škody, jež Německo způsobilo spojeneckým zemím. Tato komise bude pracovat v Moskvě.“ Přesná výše reparací nebyla stanovena, Sověti požadovali značné sumy, zatímco Britové nabádali k umírněnosti s poukazem na situaci po I. světové válce, kdy byly Německu stanoveny přehnaně vysoké reparace, což vedlo k nástupu nacismu a dalšímu světovému válečnému konfliktu. Nakonec se ujala spíše britská verze, což se ukázalo jako rozumné řešení.

Hlavním výstupem, který se týkal osudu osvobozených zemí z Jaltské konference, byla tzv. deklarace o osvobozené Evropě, ve které se tři velmoci zavázaly, že umožní osvobozeným národům, aby si samy uspořádaly své věci, uskutečnily svobodné volby a zvolily tak vlády, které chtějí mít. Úkolem velmocí bylo vytvořit jim k tomu prostředky a podmínky, aby se v rámci demokratického vývoje samy rozhodly o svém politickém a hospodářském uspořádání.

Co se týče Polska, tak měla být ustavena prozatímní vláda s širokým pluralitním zastoupením demokratických sil. „Tato polská prozatímní vláda národní jednoty bude povinna provést co nejdříve svobodné a ničím neomezené volby na základě všeobecného hlasovacího práva a tajného hlasování. Právo účastnit se těchto voleb a navrhnout své kandidáty musí mít všechny demokratické a protinacistické strany,“ stojí v závěrečném protokolu z jaltské konference.

Větší pozornost byla věnována i Jugoslávii. Dominantním jugoslávským komunistům v čele s maršálem Josipem Titem bylo doporučeno, aby tamní vláda byla rozšířena o všechny politické síly, které se nezkompromitovaly kolaborací s nepřítelem.

Hlavním problémem však bylo, že Sovětský svaz neměl v úmyslu dohody z Jalty dodržet, což vyšlo najevo krátce po skončení konference. Svobodné volby si Stalin představoval po bolševickém způsobu, že tedy Sověti nadiktují, kdo se jich smí zúčastnit a když ani to nepomohlo, sáhli komunisté k jejich zfalšování nebo otevřeném zastrašování nekomunistických stran, jako například v Maďarsku nebo Polsku.

To se ovšem netýkalo Československa, kde si Češi dosadili komunisty k moci sami. „V květnu 1946 v českých zemích komunisté dostali 40 procent hlasů (v relativně svobodných parlamentních volbách, pozn. Autora) a získali tím vynikající pozici pro svůj další mocenský nástup. Srovnejme to s jinými zeměmi. V Rakousku získali komunisté pět procent a tím pádem, přestože na polovině rakouského území byla Rudá armáda, tak tam byli politicky víceméně ze hry,“ vysvětlil historik Smetana.

Zdroje:

Moderní-Dějiny.cz | Závěry jaltské (krymské) konference tří mocností (11. 2. 1945)

Mýty a fakta Jaltské konference. O osudu Československa se vůbec nejednalo - Novinky

Dějiny 20. století, Paul Johnson, nakladatelství Rozmluvy, Praha 2008

Evropa (dějiny jednoho kontinentu), Norman Davies, nakladatelství Prostor, Praha 2005

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Konzervativní noviny
15. 3. 2025

Demokratický svět jsme si svázali, ale na predátory to nemělo žádný dopad.

Jan Kovanic
15. 3. 2025

Psalo se mi to těžko, u takovýchto textů trpím jako Kassandra.

Hyena Neff
15. 3. 2025

Víkend byl tak jarní, že se před tím nedaly zavírat oči.

Karel Wágner
15. 3. 2025

Trump překotným tempem snižuje finanční podporu vědy na federální úrovni.

Aston Ondřej Neff
12. 3. 2025

Premiér Petr Fiala pozval na čtvrtek předsedy všech parlamentních stran.

Aston Ondřej Neff
13. 3. 2025

Doba nazrává ke zlomové situaci, kdy bude nutné uvažovat o roli hajzlů.

Aston Ondřej Neff
14. 3. 2025

Rychlé ukončení bojů na Ukrajině se nedalo a nedá čekat.

Alexander Tomský
13. 3. 2025

Pro Evropany je Trumpova politika zlá, přestože je v zájmu Ameriky.

David Floryk
13. 3. 2025

Vnitřní aparáty federálního leviatanu začaly válčit už s první Trumpovou administrativou.

Martin Zvěřina
15. 3. 2025

Jihočeský hejtman Martin Kuba si vyšlápl na vedení ODS, když si ve videu rýpnul do premiéra Petra...

Lidovky.cz, ČTK
14. 3. 2025

Senát Spojených států v pátek schválil návrh zákona, který zajišťuje federální vládě financování do...

Lidovky.cz, ČTK
14. 3. 2025

Rakouská policie vyšetřuje případ opakovaného znásilňování a vydírání učitelky skupinou sedmi...

Lidovky.cz, ČTK
14. 3. 2025

Britská policie obvinila ruského kapitána nákladní lodi, která v pondělí narazila do amerického...

Lidovky.cz, ČTK
14. 3. 2025

Tisíce nespokojených lidí, převážně studentů, se v pátek sjely do srbského hlavního města před...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz