1.12.2022 | Svátek má Iva


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Harwey 3.9.2007 12:45

Stupeň

Jaký tedy byl stupeň nebezpečnosti této mimořádné události na stupnici IAEA??

Emp 3.9.2007 16:26

Re: Stupeň

zatím nebyl stanoven...  muj odhad je 2-3

pavel 99 2.9.2007 22:23

Názorná ukázka novinářského diletantismu

Na IDNES  se objevil titulek "..Metro mohla odstavit špatná dávka energie.." (v článku se pak píše o dodávkách "většího proudu") - to by člověk očekával od "psychotronika" a ne od člověka, který se na základní škole měl učit o napětí, proudu a elektrickém obvodu.

Emil XX 31.8.2007 19:53

Nejde jen o bulvár, ale též naše "veřejnoprávní" media

placená z daní ("koncesionářské poplatky"). Pokud ta nebudou informovat kvalitně, bude nejlépe je zprivatizovat. Ač se mi zdá, že se o něco zlepšily.

Nicméně, občan by se z nich měl např. dozvědět, že naše spotřeba elektřiny na hlavu je menší, než v Německu i Rakousku, že ČR dodržuje Kyoto a Rakousko nikoliv atd.

EW 31.8.2007 19:24

Jeste Krümmel.

Zde je ten nazor, ze za pozar mohlo pretizeni trafa.

amiZ .M 31.8.2007 20:57

Že to

nevydržela isolace je jasné od začátku. Otázky jsou: "proč?" a "co se dělo potom?" (včetně s enormními obtížemi zvládnutého přechodu na vlastní spotřebu).

Magor Milda 31.8.2007 22:16

Úder blesku

jak sdělily německé noviny. Takže je třeba vylepšit bleskosvody atd. Stejný problém by zastavil i uhelnou elektrárnu, s atomy to nemá nic společného.

Venkovan 31.8.2007 18:32

Stejnou řečí těžko

dres Vašeho klubu je velmi výrazný.ne každý mu,ale fandí.

I. Laengsfeld 31.8.2007 16:33

Nabídka a poptávka

Novinari a televizaci si  takhle  prikra slova nezaslouzi. Oni pouze  reaguji, svym intelektualnim rozhledem na to, co je po nich vyzadovano. Vetsinovy konzument (ti  rozumnejsi  nemarni cas u televize a nectou denni  tisk, to uz radeji  rozvijeji  u piva ci na internetu vlastni uvahy :-)  si zada  blbe sdelovaci prostredky. Ma je mit, stezujme si spis na stupiditu populace nez na ty, kteri se jejim pozadavkum prizpusobuji.

Snaha "vychovavat" plebs ale  taky k nicemu nevedla, vidime to dnes jakeho  ctenare/divaka bolsevik vychoval.  I kdyz, po pravde receno,  tiskoviny  pred rokem 1989 byly propagandisticke, lzive apod. ale takova  sr..ka   jako leckde dnes to vetsinou nebyla, cenzor by to nepropustil :-P 

Ladislav N. :-))) 31.8.2007 19:40

Re: Nabídka a poptávka

No, ono to je možná trochu jinak. Těch novin a časopisů nevycházelo za komunistické totality ani zdaleka tolik, jako dnes, neexistoval Internet. Stánky PNS byly poloprázdné, ne jako dnes... I titulů, které vycházely, byl nedostatek v počtu výtisků a novinářů omezené množství. Dnes si může časopis nebo noviny vydávat (nebo psát na web) každý, kdo chce. Žádná centrální kontrola/cenzura nezasahuje, každý si může napsat, co ho napadne...

Nemůžete očekávat, že v tomto chaosu a čtenářem prováděném "darwinovském výběru" budou mít ekonomické výsledky nejlepší ty nejkvalitnější. Vítězí bulvár, porno a spol. ;-P

opas 31.8.2007 16:30

Zatím je to dobrý...

Ještě že z elekrárny vytekla jen voda. Počkejte až unikne nebezpečný dihydrogenoxid, ten je přítomen ve většině kontaminovaných lokalit v ČR i ve světě.

Jenik 31.8.2007 17:08

Re: Zatím je to dobrý...

Dihydrogenmonoxid, zkráceně DHMO. V nemalé míře se vyskytuje i v potravinách,   když se dostane do plic může zůsobit smrt (každoročně stovky úmrtí)!

hlava22 31.8.2007 17:45

Re: Re: Zatím je to dobrý...

velmi nebezpečná látka, v některých případech poškozují potraviny ji obsahující nervovou tkáň.

Milan G. 31.8.2007 17:57

Re: Re: Re: Zatím je to dobrý...

A to jeste vlady taji fakt, ze 100% vsech zlocincu, vrahu, zabijaku, podvodniku apod. ma tela primo nacucana velkym mnozstvim toho zakerneho DHMO! 

A pri me amaterske studii jsem zjistil, ze ten DHMO je dostupny ve vetsich mnozstvich i na nasich skolach - jak zakladnich tak i strednich a jinych! Ubohe deti!

Zaver si jiste udela kazdy sam.

hlava22 31.8.2007 16:03

Vážený pane Burkerte,

v tržní společnosti se noviny musí prodat a proto musí obsahovat články které čtenáře zaujmou. Vysvětlovat novináři můžete cokoli ( většinou z důvodu, které uváděl M.Zeman zbytečně), on stejně zveřejní pouze prodejnou věc. Připočtěte k tomu obecnou míru informování o jaderné nergetice - zpousta "odborníků" si ze záležitosti udělala pohodlné živobytí a vyjde Vám uzavřený kruh.

kdokoli 31.8.2007 16:29

Re: Vážený pane Burkerte,

Máte pravdu, ale v tom případě je žurnalistika naprosto stejným druhem podnikání jako třeba provoz hracích automatů. Nemá proto žádné právo na nějaký speciální status "hlídacího psa demokracie" a podobné nesmysly.

František I. 31.8.2007 16:32

Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Je to tak. A na to jste přišel teprve nyní?

hlava22 31.8.2007 17:01

Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

nikdy není pozdě. Ale sedmá velmoc je velmi citlivá na svá privilegia. A nejhorší je usvědčit novináře z nedovtipnosti. Vzpoměňte na VK, jak reagovali na některé jeho výroky. A co teprve M.Zeman - pouze si dovolil říct co si o nich myslí - a většinou měl pravdu.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 17:27

Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Inu pozor, pánové - to, že v Temelíně zapomenou při spouštění reaktoru zavřít ventil na primáru, není blbost žurnalistů....;-)

Papouch 31.8.2007 17:31

Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

to se stalo jednou, v rozhlase slycham kraviny pravidelne (konkretne BBC + ta ceska vata rano)

Psí vrah Čumil 31.8.2007 17:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

A kolkrát přelili reaktor?

hlava22 31.8.2007 17:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

a proč vyletěl do povětří Černobyl ?

Psí vrah Čumil 31.8.2007 17:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Pro blbý, případně blbě naplánovaný pokus, kvůli němuž bylo nutno odpojit tuším šest zabezpečovacích zařízení reaktoru. Pamatuji-li se dobře, pak některá z nich  štípačkami (sic!). Vypovídá to cosi o úrovni technologické kultury. Přelívání reaktoru a nezavírání ventilů na primáru při spouštění patří do téže kategorie technologické kultury. 

hlava22 31.8.2007 18:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

napasal jsete to hezky srozumitelně, já to vysvětluji tak, že naši sovětští přátelé se celou noc snažili vyhodit reaktor do povětří a až ráno přestal klást odpor a explodoval. Ale - četl jste někdy takto srozumitelná vysvětlení v obecně přístupném tisku. Zato úvah o tom, že tento typ reaktoru byl přímo předurčen k explozi bylo dost, i v odborném tisku.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 18:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

No, mezi námi, vzhledem k tomu, že reaktory černobylského typu jsou nestabilní a nebrzdí-li se grafitem, jejich výkon stoupá až za kritickou hranici, jak je dodnes zřetelně vidět v Černobylu, není ta úvaha o předurčenosti k havárii tak úplně od věci. Zvláště, zachází-li s ním obsluha tak, jak se stalo. Ale opakuji výchozí tezi - dobrá polovina odporu vůči jaderné energetice zde a na jihu má zdroj ve špatné práci provozovatelů a údržbářů.

hlava22 31.8.2007 18:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

sám jste napsal, že reaktor v Č. se dost vzpouzel než bouchl a tak bych jej jako extra rizikový neviděl. Nekvalitní obsluha je věc předvídatelná a už při konstrukci by měla být ošetřena. Což se většinou děje. Je dost zajímavé, že o Dukovanech  žádné podobné zprávy nejsou  -  že by takový rozdíl v personálu.

Psí vrah Čumil 31.8.2007 19:06

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

Nejsem žádným odborníkem na reaktory, drahá 22, ale černobylské lze přirovnat k náklaďáku na nekonečném kopci - musíte pořád brzdit, jinak se rozjedou tak, že vyletí ze silnice. To je jejich riziko. Ty temelínské VVERy (snad to nepletu) jsou stabilní, jako týž náklaďák na rovině - přestanete-li je řídit a ztratíte-li třeba vodu v primáru, náklaďák (reakce) se zastaví sám. Ale to neznamená, že z takového náklaďáku může kapat voda a olej. V zásadě se nestane nic, ale je to jako starý motor, z něhož teče všude kolem - vyvolává to nedůvěru.

Ladislav N. 31.8.2007 19:42

Re: Žvanil ČRo Čumil

Už zase?

hlava22 31.8.2007 19:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vážený pane Burkerte,

no zase jsem se poučil. Ale k tématu - má cenu něco novinářům vysvětlovat - asi ne. Psát katastrofické články je jejich obživa. A jejich politické využití ? Značná část voličstva si žádá jednoduchá a stručná vyjádření, např. Schrottreaktor" a tak proč jim nevyhovět. Má to ale jeden háček - hledat jehlu v kupce sena lze také obrátit a v tom je značné riziko opravdu vážné nehody, třeba nepředvídané, ale personál cvičený výhradně na přesné dodržování předpisů nemá pak šanci  pružně reagovat.

Emil XX 31.8.2007 20:13

Personál je cvičen na nejrůznější nehody na trenažérech

to je to jediné, co fungovalo už za komunistů.