Neviditelný pes

INTERNET: Zmizelé virtuální poprsí

14.5.2011

Trochu se děsím, až jednou ráno najdu v posteli vedle sebe místo manželky jen malý kousek papíru. „Vaše manželka byla odstraněna, protože porušovala pravidla dobrého soužití. Připomínáme, že nejsou povoleny následující manželky: 1) moc hezké, 2) moc chytré nebo 3) které jsou prostě fúrie.“ Uff!

Samozřejmě že se na moji ženu vztahují pouze body 1) a 2), ale i tak mě ta představa děsí. Na rubu zmíněného papírku je následující prohlášení: „Chápu, že nesmím mít manželku, která porušuje pravidla domácího soužití.“ Když podepíšu, nějakou manželku zase dostanu. Ale jestli i ta něco provede, pak se klidně může stát, že na manželky ztratím nárok. Nebo se ani já neprobudím ve své posteli.

Možná si říkáte, co se plaším. Důvodem je zase ten Facebook. Tentokrát mi ještě nevzali manželku, ale fotografii nahé Ukrajinky, členky hnutí Femen. To už dva roky bojuje za to, aby Ukrajina nebyla spojována s prostitucí a sexuální turistikou. A bojuje efektivně, vlastně těmi nejúčinnějšími zbraněmi. Totiž odhaleným poprsím svých stoupenkyň.

Co by média byla za hlídací psy demokracie, aby něco takového opomenula? A tak například agentura Reuters vydala minulý týden sérii fotek, ze které německý týdeník Der Spiegel udělal na svém webu fotogalerii. Nedá se vyloučit, že editoři při svém rozhodování mysleli nejen na veřejný zájem a novinářské principy, ale také trochu na čtenost a popularitu.

S myšlenkami na své virtuální přátele (a samozřejmě s odhodláním pomoci strádající ukrajinské demokracii) jsem odkaz na jedno takové odhalené poprsí umístil na svůj facebookový profil. To bylo v neděli večer... a v pondělí byla fotka pryč. Místo ní jen vysvětlující vzkaz, včetně prohlášení, ve kterém jsem musel „zakliknout“, že se polepším a už to nikdy neudělám.

Překvapila mě ta rychlost! Jistěže nikdo stamiliony účtů nekontroluje ručně (byť by to bylo hezké zaměstnání), ale Facebook prý používá sofistikovaný software na rozpoznávání ženských bradavek. Pokud si pamatujete, tak před časem dělaly kravál i kojící ženy, které mají se svými fotkami podobné problémy.

Nic se neděje a vlastně je to hezké připomenutí, že v celém tom slavném Facebooku jsme jen na návštěvě a že možná není tak úplně dobrý nápad propojovat ho příliš se svým skutečným životem. Že je zábavou a hrou, jejíž pravidla ovšem určil někdo jiný a my se jim musíme podřídit.

Shodou okolností mi Facebook vymazal fotku nahé Ukrajinky ve stejný den, kdy ortodoxní židovský deník Der Tzitung způsobil menší mediální rozruch fotografií ze zákulisí Bílého domu pořízenou v momentě zabití Usámy bin Ládina. Photoshopem z ní odstranil Hillary Clintonovou a ještě další ženu.

Zapříčinil to chasidismus, staré židovské hnutí původem z východní Evropy, které neuznává ženy působící ve veřejném životě. Že se jejich obrázkům v dnešním světě nelze vyhnout? Zbylí ultraortodoxní věřící je prostě mažou. Třeba i Facebook bude za pár let taky jen malou sektou lidí, kteří zapomněli, že ženy někdy měly bradavky.

LN, 11.5.2011



zpět na článek