29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

INTERNET: Připravte se, bude válka

Následující řádky jsou jen pro otrlé čtenáře. "Česká republika od časných odpoledních hodin čelí doposud největšímu kybernetickému útoku ve své historii. Hackeři postupně napadli internetové stránky vlády a většiny ministerstev a zcela je vyřadili z provozu. Po další vlně útoků jsou zcela mimo provoz informační sítě tuzemských bank.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sládeček 10.3.2013 19:42

NBÚ - národní kádrovací úřad má přece

jiné úkoly.

J. Skotnica 10.3.2013 15:40

Jsem paranoidní?

Útoky DDoS nejprve na media, pak na banky těsně po článku v iDnes o připravovaném zákonu o internetové bezečnosti. Útoky hlasité a nijak nebezpečné. Snadno přesvědčí občana, že je s tím něco třeba dělat. Kdopak je asi dělal a kam půjdou příště? Tipnu si: Státní správa. Registry a jiné nové aplikace stejně kulhají.

V. Plocek 10.3.2013 10:59

INTERNET: Připravte se, bude válka

Kéž by jste měl pravdu.  Ale sám přípouštíte většinu "nezodpovědných" uživatelů IT techniky. A to nepočítám přístroje ovládané počítači, které jži z podstaty nejsou chráněny. A toto je vhodné prostředí pro škůdce výpočetní techniky.  A pokud předpokládáme, že se ještě více rozšíří výpočetní technika do našeho života, potom ........ Nevím.

J. Skála 10.3.2013 7:37

Přestal jsem číst

na tom řádku, kde autor popisuje rozsvícení zelené na všech semaforech. Tento blábol psal v originále určitě podobný "novinář", jako autor. Systémy semaforů jsou chráněny proti zelené v obou směrech už na nejhlubší úrovni a zvenku je do tohoto stavu vůbec nelze spustit. Takže - zbytek už je taky nesmysl.

V. Plocek 9.3.2013 23:22

Internetová válka

A připravme se, bude ještě hůře. Sami IT odborníci to říkají. Co proti tomu dělat. Jako laik nevím. Ale rozhodně se mi nezdá např. likvidovat síť telefonních budek, neudržovat veřejný rozhlas ve městech a na vesnicích a podobná stará zařízení, která by neměla být tolik zranitelná moderními prostředky. Zatím to asi nikomu nedochází a tak pracujeme všemi novými např. komunikačními prostředky na budoucím totálním kolapsu. Asi není lidstvu pomoci.

K. Kužel 10.3.2013 4:58

Re: Internetová válka

To se říkalo už za Platóna.

J. Aspirin 10.3.2013 8:40

Re: Internetová válka

Spíš to říkají novináři a publicisté než IT specialisti. Hůř bude pro ty, kteří rizika neberou na vědomí a kteří říkají tu klasickou větu (možná také už od Platóna)- "co by si na mě kdo vzal", vypínají updaty, nemají ani freewarový antivir, po internetu se pohybují pod svojí skutečnou identitou, v PC mají v docech napsaná svá hesla, adresy apod. (takhle fungují nejen jednotlivci ale i dost firem- ty to ale mají o hodně složitější s identitou). Pro ty, kteří počítačovou bezpečnost berou vážně se nic moc nezmění... aby udržely pravděpodobnost úspěšného útoku v přijatelných mezích budou muset dál investovat.

M. Vojtíšek 9.3.2013 21:24

Elektrická rozvodná síť

ohrožuje nepoměrně více inernet, než hrozby z internetu samotnou rozvodnou síť. Žijeme na na kouli letící vesmírem. A to, že je všechno připojeno k elektrický síti je asi největší hrozba pro počítačové systémy všeho druhu.

SMS - 160 Bytes za 5 kč. To je teprve hrozba :-).

Dříve nebo později lidi přijdou na to, že protestovat ucpáváním ulic nemá takovej efekt jako ucpávání drátů. To bude teprve mazec. 1 milion občánků zapne ve stejnej čas aplikaci OBČAN 1.0  vybere patřičnej cíl, smáčkne buttonek a už se protestuje. To budou kluci politický koukat. A nějakej kybernetickej úřad si bude moci max tak uděl společné vyvalené foto.

K. Kužel 9.3.2013 21:41

Re: Elektrická rozvodná síť

Třeba to bude jinak. Po pár letech "moudré" bruselské energetické politiky nastane boom miniaturních atomových elektráren. Maličká bezúdržbová potvůrka zakopaná v zemi potáhne energetický nezávislý ostrov, například město. Každý pojede na vlastní pěst, případné energetické obchodování se sousedy bude na bázi rovných vztahů.

http://www.scienceworld.cz/clovek/miniaturni-jaderne-elektrarny-nepotrebuji-dalkove-rozvodne-site-719/?switch_theme=mobile

M. Vojtíšek 9.3.2013 22:37

Re: Elektrická rozvodná síť

Jasně, taky uvažuju o ostrovním systému. Solar + plynovej zásobník a plynovej motor na výrobu elektřiny.

K. Kužel 10.3.2013 4:56

Re: Elektrická rozvodná síť

Může být, lidé vymyslí ledacos. Lidská invence a podnikavost je největším zdrojem. Různé systémy mohou soutěžit mezi sebou, doplňovat se, obchodovat. Důležitá je svoboda!

M. Suchý 9.3.2013 17:40

trestat

Každopádně by to chtělo škodiče dohledat a vynést pár exemplárních trestů,třeba za obecné ohrožení a oni si propříště rozmyslí způsobovat komukoli škodu.

K. Kužel 9.3.2013 17:54

Re: trestat

DDoS útoky na naše servery prý šly z Ruska. Už vidím, jak do Ruské Federace vyráží komando našich lovců lebek, aby lotříky dovlekli do matičky Prahy stověžaté k řádnému soudu s exemplárním trestem ;-)

J. Aspirin 9.3.2013 18:03

Re: trestat

Spíš než zatčení pachatelů je důležitější analýza technik útoku a vypracování postupů pro minimalizaci dopadů v případě opakovaných situací.

Osobně si myslím, že k závažným škodám nedošlo - byla to pouze ukázka, že přes již provedené útoky je dost firem i organizací, které to neberou tak vážně

K. Kužel 9.3.2013 18:07

Re: trestat

Naprosto souhlasím.

J. Aspirin 9.3.2013 15:33

Válka...? ani náhodou...

Autor nás seznamuje s typicky novinářským stylem jen s jednou stranou mince. Je tu i druhá strana, o které cudně mlčí (pouze naznačuje, že jen malá část útoků je úspěšná) - no a na té straně jsou neméně a možná i více chytří lidé než na straně škodičů. Organizace, které počítačovou bezpečnost berou vážně mají zpracovány systémy ochrany, technicky i organizačně jsou připraveny na likvidaci úspěšně provedeného útoku. V oblasti bezpečnosti totiž stále platí, že útočník a technická porucha je zpravidla o krůček napřed než opatření proti nim. Nakonec i ti co provádějí sofistikovanější útoky ví velmi dobře, že vydělávat se dá jen na funkčním systému a snaží se aby útok zůstal neodhalen.

No a v neposlední řadě- čím víc propracovaných a medializovaných útoků, tím větší peníze půjdou do ochrany, tím vyšší platy budou v této olasti a tím větší odborníci se tím budou zabývat... tak barde, pište takových článků víc, možná někdy spolu zůčtujem:-))... 

K. Kužel 9.3.2013 15:46

Re: Válka...? ani náhodou...

Íránský atomový program chránil jistě slušně silný tým odborníků na internetovou bezpečnost. A ti pak nestačili zírat, jak jim vyhučely centrifugy na obohacování uranu :-D

J. Aspirin 9.3.2013 17:57

Re: Válka...? ani náhodou...

Tahle akce neměla s internetem nic společného, to byla regulérní akce tajných služeb- jaderné zařízení bylo fyzicky odděleno, virus byl vyvinut na stejném zařízení, pak  provedena infiltrace a zavedení kódu přes rezidenta a příprava akce trvala cca 4 roky... Takže jedna věc je jednoduchý a téměř beznákladový útrok DDoS po internetu, který nezpůsobí v podstatě nic víc než nepohodlí úživatelů a druhá věc je velmi nákladný přesně cílený útok tajných služeb s cílem fyzické destrukce zařízení.

Směšovat bezpečnost internetu s personální bezpečností není dobrá myšlenka... ale pro novinový článek je to asi jedno.

K. Kužel 9.3.2013 18:06

Re: Válka...? ani náhodou...

Asi máte pravdu, že ten útok mohl přijít zevnitř. V žádném případě se nejednalo o primitivní záležitost stylu DDoS. Nicméně hackerským útokem z veřejného internetu lze napáchat škody mnohem závažnější než pouhé vykradení seznamů politiků, agentů tajných služeb a podobně.

J. Aspirin 9.3.2013 18:34

Re: Válka...? ani náhodou...

To bezesporu. Ale opět jsme u toho jak se k problému firma či organizace postaví. Ochrana je dána (by měla být) vždy hodnotou dat. A v tom je zakopaný pes. Jako všude zde platí - za málo peněz, málo muziky.

Útoky typu DDoS (nejen) jsou umožněny chováním uživatelů internetu. Nechráněné, neupdatované počítače, bezelstné vystavování své skutečné identity na nezabezpečených stránkách, přezíravé chování k historii internetového prohlížeče atd... Za útoky DDoS nemůže nedokonalá technika ale ze sta procent to co je mezi klávesnicí a židlí.

K. Kužel 9.3.2013 18:42

Re: Válka...? ani náhodou...

A už jsme zase u toho starého, daleko obecnějšího problému: tolik krásných myšlenek se zrodilo, tolik fantastických systémů (hlavně společenských) bylo vymyšleno, ale lidi to nakonec vždycky nějak zmršili ;-)

P. Vaňura 9.3.2013 14:41

Je třeba zajistit základní věc, klíčové obory musí být

FYZICKY odděleny od normálního internetu. U energetiky to jde celkem jednoduše.

K. Kužel 9.3.2013 15:48

Re: Je třeba zajistit základní věc, klíčové obory musí být

Jistě, jednoduše. Jen je třeba ohlídat, aby ŽÁDNÝ z počítačů oddělené sítě nebyl propojen také s "civilním" internetem :-D

J. Kovaříček 9.3.2013 12:57

To je teprve začátek

Internet není starý vynález. Za jeho počátky lze považovat  léta šedesátá minulého století, k velkému rozšíření došlo však až koncem let devadesátých. Za nějaká dvě desetiletí tato technologie vstoupila do  většiny oblastí civilizační činnosti. Její schopnosti můžeme považovat skoro za zázrak, dokud nám není do počítače nainstalován virus, či nám kdosi neodláká úspory z banky. Poslední dobou pozoruji, že tato "zázračná" technologie začíná pokulhávat. Děsivý scénář, nastíněný v tomto zajímavém článku, je reálnou možností a zřejmě k němu dříve či později dojde. Jak se tedy ukazuje tato "geniální" technologie je vlastně hloupá a nedokonolá. Rozvoj moderní technologie je tak překotný, že připomíná proces rakoviny. Jak tedy máme věřit vědcům???

Já naštěstí žiji v přírodě, kousek od pláže a v sousedství mám líbezné farmičky, my to tu nějak přežijeme. Jiné to bude mít můj nedávno narozený vnouček.

K. Kužel 9.3.2013 16:06

Re: To je teprve začátek

Lidi jsou potvory líné a vynalézavé. Pro co nejlepší přežívání si vymýšlejí nástroje. VŠECHNY jsou dvousečné. I velice jednoduchým a užitečným nástrojem lze zabít, a to jak svého bližního, tak i sám sebe.

U nástrojů technických je to všeobecně známo a netřeba šířeji diskutovat. Zajímavější je to u nástrojů "soft". Mezi ně řadím například NÁBOŽENSTVÍ. První (vele)úspěšné monoteistické náboženství vyvedlo Židy z egyptské poroby a dalo jim sílu, které se báli všichni široko daleko. Křesťanství, které se z něj vyvinulo, mělo obrovský civilizační význam, ale také inspirovalo k docela solidním (na tu dobu) masakrům.

Obzvláště markantní je to u ideologií. Nejvýraznější jsou v tomto směru ideologie, které hlásají lepší, spravedlivější uspořádání světa. Lidé, vedení takovými skvělými perspektivami, pak vraždí po miliónech. Hitler, Stalin, Mao Ce Tung a Pol Pot se zapsali do dějin.

K. Kužel 9.3.2013 9:25

V jednoduchosti je síla, ale má svá úskalí

To platí obecně a pro internet zvlášť. Síťová technologie patřící k těm jednodušším se prosadila proti sofistikovanějším a získala si takovou oblibu, že je prakticky synonymem pro datové komunikace vůbec. Její jednoduchost ale dává větší prostor zlomyslníkům a zločincům. Více o tom třeba zde:

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=205050

Odkazy na skupinu článků o internetu zde:

https://sites.google.com/site/kkpsavec/home/blog-1/rubriky/technika