28.6.2022 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

INTERNET: Pětadvacet let

Asi bych se o tom nezmiňoval, ale kolegové mě tu obvykle představují jako vydavatele deníku Neviditelný pes. Což bezesporu jsem, a proto si tu trochu přihřeju polívčičku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vosicky 30.4.2021 18:03

Nejenom diskuse na Psu prosly svym vyvojem a potom i upadkem. Vyvijela se i ctenost clanku s ruznymi tematy. Brzy zacal dominovat vsemu tzv.politicky cirkus, tzn.. politicke komentare. Dnes uz na Psu skoro nic jineho neni a je to unavne. Staci se jen podivat tu na ten sloupec vlevo, tim to tenkrat skutecne zilo. Vsechny obory lidske cinnosti tu byly zastoupeny!

P. Han 28.4.2021 21:28

Nepatřil jsem mezi těch prvních šest, ale byl jsem za nimi v těsném závěsu - patrně jen o pár dní. Nástup pitomců v čele s Vencou Neckářem si velmi dobře pamatuji. Včetně jeho oblígátního oslovení "Neffoune, ty bolševickej blboune". A po něm přišli další, místo intelektuálního fóra se diskuse zvrhla na exhibici hlupáků a duševních úchylů. Takže ji Aston na nějakou dobu zrušil, což zas tolik nevadilo, protože se péčí nadšenců přesunula na soukromé stránky, kde se dalo k článkům diskutovat a blbci tam téměř nechodili.

No a dnes jsme na těch 20 % blbů a fanatiků už patrmě zvyklí...

Přeju všechno nejlepší do dalších 25 let! :-)

I. Polák 28.4.2021 19:11

Hrome! 20% blbců, s tím se přece dá žít! A jinde je to horší - třeba v politice. (Můj subjektivní názor, samozřejmě :)

Tak to prosím nevzdávejte, všichni.

V. Podracký 28.4.2021 17:32

Gratuluji panu Ondřeji ke slavnému výročí založení původně úplně nejlepšího a dodnes jednoho z nejlepších internetových deníků. Bohužel cenzura zasáhla i NP. Nedovedu si to vysvětlit, když donedávna ještě nebyla, ale je to znatelné na obsahu článků. Pan Ondřej, velký obhájce svobody slova, dokonce v televizi, už také podlehl. Bohužel. Chápu, že žijeme v těžké době.

R. Langer 28.4.2021 17:47

No, jaké si to uděláme, takové to máme. Bohužel. Když nejsme schopni poslat poseroutky s kovidem někam, stejně jako Zelené bolševiky, tak nakonec skončíme tam, kde jsme. :-(

D. Černá 28.4.2021 18:38

Nakonec skončíte jako rudí bolševici. To co jste.

I. Štípek 28.4.2021 17:06

Přes všechny výtky je NP poslední svobodné médium. Díky.R^[>-]

V. Chrastina 28.4.2021 14:53

Vřele gratuluji, Ondřeji, jsem každodenním čtenářem NP a oceňuji svobodomyslnost s jakou je redigován. R^V

Z. Koutecký 28.4.2021 14:32

25 let existence tohoto webu vskutku stojí za gratulaci. Ovšem současně je třeba si uvědomit, že v současné době část věnovaná diskusi již často není diskusí, tj. vzájemnou výměnou argumentů pro i proti, nýbrž prostě hádkou, často dost nevybíravou mezi "diskutujícími".

Dále je třeba si uvědomit, že každý politický režim dospěje dříve či později do stadia, kdy klasická diskuse není žádoucí ve věcech týkajících se oblastí, kde nelze zpochybňovat oficiální mocenský názor. Obvykle proto, že vládnoucí moci chybí argumenty k jeho obhájení. Autoritativní režimy to řeší obvykle cenzurou a zastrašováním. Demokratické režimy ochranou veřejnosti před dezinformacemi, předsudečnou nenávistí, fejky apod., výchovou redaktorů a správců webů, finančním příspěvky, či naopak pokutami atd.

A funguje to i u nás. Někde nevhodné diskusní příspěvky mažou, jinde diskusní část úplně ruší, dobrý je i nápad přesunout diskusi na Facebook, tam už si s tím poradí, pokuty jsou tam vysoké. Pan Neff má v tomto směru možnosti různé. Jsem zvědav, jak to nakonec dopadne.

J. Hajský 28.4.2021 17:53

Cituji : "Autoritativní režimy to řeší obvykle cenzurou a zastrašováním. Demokratické režimy ochranou veřejnosti před dezinformacemi, předsudečnou nenávistí, fejky apod., výchovou redaktorů a správců webů, finančním příspěvky, či naopak pokutami atd."

Není to to samé? Je v této oblasti mezi autoritativními a demokratickými režimy nějaký rozdíl?

J. Kanioková 28.4.2021 19:59

R^R^R^R^R^

L. Novák 28.4.2021 14:08

V roce 2000, kdy jsem začal navštěvovat Internet na vytáčeném telefonním připojení s rychlostí pár desítek kilobitů za sekundu a placenou minutou za 1 Kč do kapsy monopolního státního podniku Český Telecom (dnes O2), to byl jiný Neviditelný pes, než je ten dnešní. Byla tady spousta chytrých lidí píšících do komentářů své znalosti i zkušenosti a ten dav hlupáků, co mají dnes snadný přístup k Internetu skoro zadarmo, tehdy ještě neměl hlavní slovo. To se postupně měnilo k horšímu a Aston posléze rozprášil místní komunitu povinnou registrací podle skutečné totožnosti. A tím vlastně zlatá doba Neviditelného psa skončila. Dnes už je to pod administrátorskou správou Lidovek hlavně zdroj na peníze z té nejhloupější reklamy místy za hranicí zákona, kterou sem do pronajatých ploch pouští za provizi Google...

Inu, "pokrok se zastavit nedá"... Je ale co slavit? Kromě toho kulatého výročí? ;-) [>-]

J. Hajský 28.4.2021 17:59

Mě registrace nevadí. Za své skutečné jméno a totožnost se nestydím ani na tomto, ani na jiných webech. Vadí mě jen (nejen na toto webu) cenzura a mazání "nevhodných" příspěvků a s nimi související bany. Za ty ale pan Neff nemůže.

L. Novák 28.4.2021 21:44

Registrace samotná je obecná nutnost, bez níž dnes nemůže žádné nemoderované diskusní fórum existovat. Zaplavil by je mimo jiné (ro)boty chrlený reklamní SPAM. Registrace na ověřenou identitu už je ale problém, který je zbytečnou buzerací. Kdo si chce dělat reklamu, klidně může, ale kdo chce zůstat v anonymitě (proč mu v tom bránit?), musí hledat způsoby, jak tuhle buzeraci obejít. Vykřikování některých hlupáků o "registračních podvodnících" je jenom směšným doprovodným projevem... ;-) Na vyloučení závadných osob z diskusního fóra má správce webu dostatek nástrojů. Důležité je, aby to nebyl osel, který těch nástrojů (např. BAN) zneužívá...

V. Církva 28.4.2021 13:48

Tak pravda k internetu jsem se poprvé připojil někdy v tom roce 1996, to NP začínal. Ale tehdy jsem ho nečetl. Jsem rád že je. Rozumné vyvážené názory z různého spektra, to dnes není bohužel standard.

Co se týká komentářů, je to tak. Pár blbců dokáže otrávit. Kdyby měli dva tři žblebty bylo by to OK. Když přeplácnou celou diskusi, taky už to nečtu. Na novinky to řešili počtem komentářů, ale to moc dobré nebylo.

Asi je to třeba brat tak jako v životě, politiku dnešního světa hodně ovlivňuje menšina takových křiklounů co mají čas prudit, komplikovat a ničit svět, ale nedáme se.

J. Jurax 28.4.2021 12:32

Jsem rád, že jsem čtenářem Psa od roku 1998 a tímto vyjadřuji panu Neffovi veliký dík.

I když pravda, tím požadavkem registrace mne tehdy neskutečně naštval - dokud se to neuvolnilo, chodil jsem na alternativního psa np-diskuze.cz; jenže ten během doby nevratně degeneroval na uzavřený klub. Kdežto originál Pes je tu furt a doufám, že ještě dlouho bude.

M. Pivoda 28.4.2021 12:00

Mnozí diskutující na NP mylně předpokládají, že v diskuzích na NP je vždy třeba prezentovat jen svůj názor (ale nechtějí se pod takový názor podepsat vlastním jménem!!!).

Někdy je ale dobré ocitovat provokativní názor (a 8-ovyvažovat tím konfliktní diskuzi), který možná odporuje většinovému názoru diskutujících.

A i přesto, že zde můžete výslovně napsat "cituji", i pak vás napadají za to, že jste se zde opovážil zveřejnit jiný názor, než kteří zastávají místní trolové. Poučte lidi o demokracii. Ha.

L. Novák 28.4.2021 13:52

Agent StB "Akát" Pivoda nás ve stařecké demenci hodlá vyučovat svobodě? Vypadá to spíš na hloupé prdy důchodce se zavirovanou UI, který objevil Internet až v roce 2020... :-P

R. Langer 28.4.2021 17:49

Jo. Řekl náš populární trol, naše malá hloupoučká UI. ;-D

J. Gutvirth 28.4.2021 11:54

Blahopřání a díky. Čtu skoro denně kdekoli mohu. Nedávno "miniatura" o chameleonovi - skutečné spisovatelské mistrovství.V

V. Němec 28.4.2021 11:42

NP je skvělý v tom, že publikuje různé, i protichůdné, názory.

Diskuze je kapitola sama pro sebe, ale myslím nebo věřím, že v redakci nesedí žádní cenzoři, a to je dobře. Ať každý diskutér předvede svobodně svou úroveň.

Jediný, ale velmi výrazný lapsus NP, bylo stažení článku "Morálka Václava Havla a jeho rodiny" v průběhu denní publikace před 5 lety. Ale chápu, že lepší je neskončit v lese pod listím.

J. Pavlik 28.4.2021 10:25

Nejsem sice jeden z tech prvnich sesti, ale ctu skoro pravidelne psa od roku 1996. Zajimave bylo, jak jsem k nemu vlastne prisel. Z legrace jsem hledal na altaviste (gugl tehdy jeste nebyl) slovo "BLBEC". Na prvnim miste vypadl nejaky clanek na psovi na adrese pes.eunet.cz. Od te doby ho ctu.

Potvrzuji, ze ze zacatku byly diskuze skutecne uzitecne, slusne a plne rozumnych lidi. Vetsinou bylo zabavnejsi cist diskuze nez ten samotny clanek. Ovsem pak se to zvrtlo a je to tam, kde to je.

Takze dekuji panu Neffovi za vsechno, co tady za tu dlouhou dobu napsal a doufam, ze to jeste dlouho vydrzi.

J. Jurax 28.4.2021 12:18

No, i dnes je občas zábavnější a přínosnější diskuze pod článkem než samotný článek. A není to Psu na závadu. Tedy s výjimkou úvodníku - tam má diskuzi propachtovanou partička, co si z toho udělala chat.

P. Krešňák 28.4.2021 10:02

Vážený Astone, gratuluji k výročí (jsem možná jeden z prvních ne, těch šesti ale asi tak od roku 1997-8). Chodím ns stránky NP rád a je to pro mě vždy zábavné a poučné. Krešňák :-)

P. Kazo 28.4.2021 9:37

Gratulujem Psovi ku krásnemu výročiu!

Na Slovensku sme práve založili "redditovský " portál https://cekni.to , ktorý beží komplet bez reklamy a zaručuje anonymitu a slobodu slova pre všetkých užívateľov. Dúfam, že aj tam sa zopakuje úspešný model nadšeneckého webu typu NP, ktorý si časom dokáže získať relatívne širokú popularitu, vzhľadom na svoje nonkonformistické zameranie.

(na čekni.to privítame samozrejme aj českých používateľov) :-)

M. Jurištová 28.4.2021 9:27

Gratuluji ke krásnému výročí. R^ Musím se přiznat, že již minimálně polovinu této doby jsem pravidelnou čtenářkou a fanynkou Neviditelného psa. :-)

R. Gramblička 28.4.2021 8:43

Jinak, připojuju se ke gratulaci. Na NP jsem od 2008 a žádný jiný web nenavštěvuji tak často, jako tento. Mnoho zdaru do budoucna R^V

P. Pepax 28.4.2021 8:43

Když něco začíná slovy vědcí zjistili, tak ve čtení nepokračuji, je téměř jisté že je to blábol. Těch přisprotlých na diskuzních fórech moc není, ale jsou velmi aktivní jako kůrovec, naštěstí jen digitální. 25 let psa je užasný věk, téměř tak starý, jako smysluplný web na Internetu, gratuluji p. Neff.

R. Gramblička 28.4.2021 8:32

No jo, jen jak zjistit, kdo je v diskuzi hlupák? Mám sice pár kandidátů, ale je to jen můj subjektivní odhad. Obvykle se zde hádají přívrženci volného trhu vs kolektivismu, konzervy vs pokrokáři, rusofilové vs patrioti vs západofilové. Z toho je těžké zhodnotit, kdo je hlupák a kdo chytrej

P. Dvořák 28.4.2021 9:54

Hlupáka zjistíte velmi snadno.

Nejde ani tak o to, kolik toho o tématu opravdu odborně ví, ale jak diskutuje. Některé články ani nejsou o nějakém specializovaném a vysoce odborném tématu, takže názor na ně může mít každý a různý.

Hlupák se tématu moc nedrží, spíš oslovuje diskutujícího, škatulkuje, nálepkuje, píše nesmyslné výkřiky nikam. Dnes např. typicky v úvodníku 6. Muerto-Aciano coby "Boží oko", ale zase zmizel M. Němec coby "Rybářský klobouk", dříve jakýsi rozcuchaný účes kolem divného ksichtu s šilhajícíma očima. ;-D Jsem v očekávání D. Černé.