29.3.2024 | Svátek má Taťána


INTERNET: Osmadvacet

3.11.2008

Je prý vědecky prokázáno, že ženy řeknou za den zhruba dvakrát víc slov než muži. Nevím, jestli je to pravda, ale každopádně jsou na tohle téma na webu spousty vtipů. Od vulgárních (ne, opravdu nemůžu žádný citovat!), až po feministicky otočené (ženy musí nám mužům všechno zopakovat, abychom to pochopili).

Bráno z tohoto úhlu pohledu je domovská stránka Googlu nepochybně mužského pohlaví. Slovy šetří. Zakladatelé firmy Brinn a Page prý stanovil limit 28 slov, který není možné překročit. Dozvěděl jsem se to z technologického blogu deníku New York Times, jehož autor se rozčiloval, že propagováním telefonu G1 (s operačním systémem Android právě od Googlu) byl limit přetažen o celých jedenáct slov. Skandál! Z tiskového oddělení mu odpověděli, že propagace gé-jedničky je mimořádná věc a že brzy zase bude všechno v pořádku. Už je!

Zaujalo mě to. Na blogu Googlu jsem našel vysvětlení od firemní viceprezidentky, která potvrzuje, že šéfové na dodržování limitu skutečně lpějí. Když před pár měsíci musel Google na svou homepage přidat odkaz právnické bla-bla (tedy minimálně jedno slovo navíc), trvali zakladatelé firmy na tom, že jiné slovo musí jít pryč. Nakonec to vyřešilo slovo Google v copyrightu. Místo „© 2008 Google“ je dnes ve spodní části stránky „© 2008 Privacy“, kde slovo „Privacy“ vede právě na zmíněné právnické nesmysly.

Osmadvacetislovní limit se vztahuje na základní stránku v americké verzi, a to v případě, že vás Google bere jako anonymního uživatele. Přepočítal jsem to, a je to přesně tak. Jakmile se přihlásíte, počet se zvýší. Limit také nedodržují lokalizované verze, takže česká a slovenská má hodně přes třicet slov (ono je to těžké, když už jen zmíněné slovo „Privacy“ nabobtná v češtině na „Právní informace“).

Je to hezké pravidlo, které Googlu udržuje čistý a jednoduchý vzhled. A to nic není proti úplným začátkům, kdy na úvodní stránce bylo jen třináct slov. A pak že je to nešťastné číslo. Tenhle sloupek s 329 slovy se může jít zahrabat. Nikdy to k miliardovým ziskům nedotáhnu.

(Psáno jako sloupek pro slovenský deník Sme)

Převzato z blogu Extra se svolením autora.