16.4.2021 | Svátek má Irena


INTERNET: Obama byl zkrachovalec ...

9.2.2009

... stejně jako Bush. Ale jen pár hodin

Je to prý větší tajemství než receptura na výrobu Coca-Coly. Algoritmus vyhledávače Google je odpovědný za to, které stránky se ve výsledcích objeví na předních místech, když zadáte nějaký dotaz. Cílem je, aby fungoval skvěle a hledal doslova to, co nám uživatelům vidí na očích. Často to tak je.

Ale ten slavný algoritmus má i své mouchy. Lépe řečeno je stále pouze algoritmem, a ne věšteckou koulí. Rozlousknout, jak přesně pracuje, se snaží davy programátorů i marketingových specialistů. "Oblafnout" algoritmus a zařídit, aby nějaká stránka vykazovala lepší výsledky než ostatní, může mít cenu miliónů dolartů. Nebo víc.

Anebo to může být legrace. Jako bylo před pár lety známé "googlovské bombardování". To využilo faktu, že agoritmus upřednosňuje stránky, na které často odkazují jiné weby. Odkazované slovo přitom nemusí mít s obsahem webu nic společného. Díky tomu se podařil nejslavnější kousek v roce 2003, kdy se po naťukání slova "failure", neboli "zkrachovalec", objevila na prvním místě mezi výsledky oficiální stránka George Bushe.

Pět let se tuhle bombu nedařilo zneškodnit, navzdory snaze Bílého domu i tvrzení Google, že několikrát upravil algoritmus tak, aby ho pro zmíněné bombardování nešlo používat. Nic. A když minulý týden nastoupil do úřadu Barack Obama a jeho tým převzal kromě reálného Bílého domu i ten internetový (Whitehouse.org), dostal s ním i zmíněnou bombu.

Jak napsal a ukázal na svém blogu známý expert na vyhledávání Danny Sullivan, kdo den po Obamově inauguraci napsal do vyhledávače Google slovo "failure", dostal jako první odpověď oficiální stránku Baracka Obamy. Není to smůla být zkrachovalec, když sotva začal?

Není! Už po několika hodinách bylo všechno jinak. Když totéž zadáte do Googlu dnes, po Obamovi ani památky. No ano. Ten chlápek má buť opravdu konexe tam nahoře ... anebo prostě někdo v Googlu se po pěti letech rozpomněl, kam je třeba sáhnout do algoritmu.

Převzato z blogu Extra se svolením autora.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.