INTERNET: Jak trávit na Facebooku co nejméně času
Nejpoužívanější sociální síť na světě je zároveň i jednou z nejnavštěvovanějších internetových stránek vůbec. Facebook podle prohlášení jednoho z jeho zakladatelů nedávno navštívila ze jeden den miliarda lidí. To je obrovské číslo, zvlášť když vezmeme v úvahu, že ze sedmi miliard lidí používá podle některých odhadů internet jako takový jenom tři miliardy. Těchto pár čísel slouží k demonstrování síly a velikosti Facebooku, veličin obdivuhodných a ohromujících. Zejména lidé z marketingu si mohou mnout ruce, jinde nemohou velmi přesně cílit a vybírat si z tak obrovské masy lidí.
To, že Facebook dominuje internetu, ale nemusí nutně znamenat, že na něm budeme trávit mnoho hodin denně a že se stane naším primárním zdrojem zábavy, informací a komunikace. Asi před půl rokem jsem přemýšlel o tom, proč vlastně Facebook používám, a zjistil jsem, že těch důvodů moc není. Zabíjet čas online se dá na mnoha jiných a daleko zajímavějších místech. Komunikovat s přáteli se dá taky jinde a jinak, ke sledování zpravodajství a vzdělávání se Facebook už vůbec nehodí a šmírování spolužáků ze základní školy mě nebavilo nikdy.
Prostě jsem se ze dne na den rozhodl, že aktivity na Facebooku razantně omezím. Začal jsem tím, že jsem počet přátel zredukoval na asi 70. Před tím jich bylo několik stovek. Mezi přáteli jsem nechal jen ty, se kterými bych jinak ztratil kontakt, nebo ty, kteří by odstranění z přátel těžce nesli. Jejich příspěvky jsem si ale skryl, takže když na Facebook náhodou zavítám, nevidím je. Dalším krokem k pročištění účtu na Facebooku a tím pádem k šetření času na něm tráveném je zrušení odebírání příspěvků nejrůznějších komerčních a i ostatních stránek. Odlajkoval jsem firmy, značky, kulturní instituce - prostě všech těch několik stovek stránek, které denně chrlily stovky, až tisíce příspěvků. Jistě víte, že Facebook nezobrazuje všechen obsah od stránek a přátel, které sledujete, ale že vybírá jenom něco na základě tajemného algoritmu. Takže šance, že uvidíte to, co chcete a deklarujete kliknutím na tlačítku dané stránky, je stejně hodně malá. Zrušením odebírání veškerého komerčního obsahu se Facebook stane čistším a sled příspěvků od těch, které chcete opravdu sledovat, je rušen už jenom reklamou. A s tou neuděláte samozřejmě nic.
Pokud se bojíte, že vám na Facebooku uteče nějaká zpráva nebo jiná důležitost, a máte nutkání na něm viset prakticky neustále, tak i s tím se dá něco dělat. Můžete si nastavit e-mailovou notifikaci pro případ, že vám někdo napíše. Anebo prostě prodlužovat intervaly mezi návštěvami Facebooku - uvidíte, že se svět nezboří, když ho na pár dní vynecháte. Já osobně jsem začal na Facebook chodit tak dvakrát do týdne a když mi někdo psal urgentní vzkaz a čekal okamžitou odpověď, měl smůlu. Za několik dnů jsem mu odpověděl, že Facebook moc nepoužívám a pokud chce odpověď rychle, ať příště zavolá nebo napíše textovou zprávu. A jde to, poslední dobou mi vzkaz na Facebooku přijde jednou za 14 dnů.
Na svůj účet skoro nic nepíšu a nevkládám. Každý příspěvek totiž automaticky přinese komentáře, se kterými se uživatel potom logicky dál zabývá a zdržuje. Když nic nevkládáte a na nic nereagujete, nemusíte se trápit s navazující komunikací. Pokud si totiž přečtete komentáře pod většinou příspěvků, zjistíte, že jsou bezobsažné a zbytečné. Samozřejmě je potřeba vyjádřit čest výjimkám.
Znám lidi, kteří jsou na Facebooku třeba i deset hodin denně. Ráno po probuzení, cestou do práce v tramvaji, v práci, při obědě, pak opět v práci, cestou domů, večer doma a také s ním usínají. A výsledek? Pokec s kamarády, vkládání fotek z víkendu, komentování hloupostí, šmírování známých, prohlížení mnoha reklam, generování zobrazení a kliků. Nic, bez čeho nelze existovat.
Jistě, další cestou je účet nezakládat nebo zrušit. To se mi zase nechtělo, protože vím, že existují lidé (a není jich málo), kteří se při obnovování kontaktů se starými známými bez Facebooku neobejdou. To je asi jediný důvod, proč jsem já svůj účet úplně nezrušil. Abych tam byl pro strýčka Příhodu, pokud by mne po letech hledal.
Rozhodnutí radikálně omezit čas trávený na Facebooku bylo velmi jednoduché. Zeptal jsem se sám sebe, co mi Facebook vlastně dává. Odpověď byla jasná - nic, co bych nemohl mít jinde. A co bere? Jednoznačně čas, neexistuje markantnější ztrácení času než na Facebooku. Čekání na lajk či komentář je exemplárním příkladem flákání se. Když už se mám flákat, tak jinde.
Nejsem nepřítelem sociálních sítí jako takových, naopak. I Facebook má pro mnoho lidí obrovské výhody, které nezpochybňuji. Kontakt se vzdálenou domovinou pro ty, kteří žijí někde daleko - proti tomu se dá těžko něco namítat. Jiné sociální sítě mám ale mnohem raději. Instagram, který používám jako fotoabum se snímky zajímavých míst z výletů, nebo Twitter, díky kerému jsem se osobně seznámil se spoustou skvělých lidí a přinesl mi i pozvání na konferenci do USA. Pokud bych měl ale vybrat jednu síť, která vyniká jako žrout času a sil, je to jednoznačně Facebook. Přesto, že ho podle čísel od provozovatele používá miliarda lidí za den. Znamená to ale, že na něm musíme trávit mnoho hodin denně i my? Odpovězme si sami, myslím, že moje stanovisko je jasné.