Neviditelný pes

INTERNET: Diagnóza zvaná googlóza

4.3.2009

aneb Dokonalé zdraví je mýtus, každý si na webu může najít svou nemoc

Mám známého, který je hypochondr. Už spoustu let. Dřív trpěl takovými těmi běžnými potížemi, jako jsou rakovina nebo srdeční infarkt. Ale co objevil internet, dostala se jeho posedlnost na úplně novou úroveň. Onemocněl akutní googlózou. Ťuká své příznaky do internetového vyhledávače a udivuje své okolí stále novými chorobami. Jeho život dostal úplně novou kvalitu.

Není sám. Jistý Američan se soudí se svými lékaři, protože nechtějí uznat, že onemocněl chorobou, kterou si vygoogloval. Nepřesvědčili ho ani tím, že jde o nemoc, která byla zaznamenána naposledy na konci devatenáctého století ve střední Africe. Pacient nežádá žádné odškodné. Chce mít jen soudně potvrzené, že dotyčnou nemoc opravdu má.

Googlu to však nestačí. Chce, aby nás měl jeho všemocný algoritmus přečtené stejně spolehlivě jako webové stránky. Proto společně s IBM vyvíjí aplikaci, která umožní zdraví uživatelů průběžně sledovat a data ukládat na internet. Dnes je primárně určena dlouhodobě nemocným, například cukrovkou nebo srdečními chorobami. Jejich stav mohou na dálku kontrolovat jejich příbuzní i ošetřující lékaři.

Ale věřím, že jakmile bude taková aplikace hotová, najde si cestu i do životů nás ostatních. Nemusíte být ani hypochondři. Příklad: ráno se probudíte a než vyřídíte první ranní telefonát, změří mobil jen tak mimochodem vaši teplotu. Počítačová myš zjistí při hraní hry váš tep a sonda v toaletě zase zanalyzuje vaši stolici. Všechna data se bezdrátově odešlou do počítače a odtud na internet.

Až po snídani zapnete počítač, nedá se vyloučit, že se otevře okno s decentním doporučením návštěvy lékaře. Lehkovážně ji odkliknete, nejste přece žádní hypochondři. Spustíte si internetový prohlížeč a začnete pracovat. Přijde vám legrační, že se v kontextové reklamě stále objevuje odkaz: „Notářské ověřování poslední vůle.“

Zvoní telefon. Je to vaše manželka. „Miláčku, ten spamový filtr, který jsi mi nainstaloval, už zase nefunguje. Od rána mně chodí samé divné nabídky od pohřební služby.“

(Psáno jako sloupek pro slovenský deník Sme)

Převzato z blogu Extra se svolením autora.zpět na článek