Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

INTERNET: „Dezinformační weby“ útočí

diskuse (119)

aneb Pozor na samozvané nositele a obránce té jediné správné pravdy

Drahoš: „Teď je třeba zaměřit se na šmejdy, kteří cíleně rozesílají dezinformace.“

V začínajícím předvánočním shonu možná mnozí lidé přehlédli zprávu ČTK ze dne 2.12. 2019 „Asociace agentur chce dezinformačním webům omezit jejich příjmy“. Ve zprávě se mj. uvádí, že „Asociace komunikačních agentur (AKA) bude apelovat na zadavatele reklamy, aby kvůli reputačnímu riziku neinzerovaly na dezinformačních webech. Organizace, která sdružuje na sedm desítek reklamních a mediálních agentur, se chce také zapojit do systému, který umožní odhalovat dezinformační platformy“.

Co je dezinformace?

Podle Wikipedie je dezinformace lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti tak, aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti.

Podle definice Ministerstva vnitra ČR je dezinformace systematické a úmyslné klamání.
Pojem dezinformace znamená šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry nebo jejich odnožemi vůči cizímu státu nebo vůči médiím, s cílem ovlivnit rozhodování nebo názory těch, kteří je přijímají. Je pozoruhodné, že tento dnes mezinárodně užívaný pojem pochází nejspíš z ruského дезинформация [dezinformacija], který byl prvně zaznamenán v roce 1949 (jak uvádí např. Oxford English Dictionary).

Jak dezinformaci odhalit?

Má snad někdo patent na to, aby rozhodl, co je a co není dezinformace? Ano, patrně jsou takoví lidé. Alespoň podle jejich vlastního tvrzení. Jsou to většinou samozvaní kazatelé a obránci té jediné správné pravdy. Té jejich pravdy. A nutno uznat, že to dělají velice rafinovaně. Mezi vyložené a prokazatelně nepravdivé informace totiž zařazují články, v nichž často jedinou „dezinformací“ je to, že obsahuje jiný názor, než je ten jejich.

V některých případech ale není odhalení „dezinformátorů“ až tak složité. Některé weby totiž mají informaci o svém zaměření obsaženu již ve svém názvu. Jako např. web manipulatori.cz. Nemusíme dlouho pátrat, abychom zjistili, že jeho protagonisté mají na „dezinformace“ ten správně vyvinutý čich. Jedna ukázka. „Vlastimil Vondruška je český historik, publicista a spisovatel, autor především historických detektivních příběhů. V posledních osmi letech žádný jiný spisovatel nepřilákal pozornost více čtenářů v českých knihovnách, přestože jsou jeho texty velmi kontroverzní a mnohdy i historicky nepřesné. V minulosti získal Krameriovu cenu za tištěnou publicistiku od Asociace nezávislých médií, což je asociace zaštiťující dezinformační média a projekty. Byl vyznamenán i prezidentem Milošem Zemanem za údajné zásluhy. O jeho příběhu jsme psali už v článku „Jak nejpopulárnější český historik dostal sládkovské představy z dezinformačních webů do hlavního proudu“ nebo v článku „Vlastimil Vondruška a literatura postfaktu“.“ Celý text zde.

„Dezinformace“ odhalují i šíří zároveň

V komentáři „Dosáhl Neffův Neviditelný pes dna? Václav Vlk starší o Milionu chvilek“ jakýsi Miloš Kadlec mj. píše „Již delší dobu lze pozorovat, že na Neviditelném psu, prvním internetovém magazínu, jsou vedle příspěvků Gity Zbavitelové, Karla Hvížďaly, Petrušky Šustrové, Romana Jocha, Lukáše Jelínka či Radka Kubička publikovány naprosté zhůvěřilosti autorů, jakými jsou například Zdeněk Lanz, Václav Klaus, Petr Hampl nebo Pavel Chrastina (tento okruh se překrývá s Protiproudem a Parlamentními listy).“

Nechci mluvit za kolegy, ale co se mě týká, považuji toto hodnocení za prachsprostou dezinformaci.

Ne vždy je to ale tak jednoduché

Některé weby, instituce, či jak se nazývají, se skrývají za bohulibě znějícími názvy. Např. Evropské hodnoty. To už je ovšem „jiná liga“. Jejich výstupy o „dezinformacích“ a „dezinformačních webech“ se na první pohled tváří jako seriózní vědecké studie. Ale posuďte sami. Třeba mezi těmi deklarovanými „dezinformačním weby“ najdete i své oblíbené stránky.

Proč lidé „dezinformační weby“ čtou?

V článku Dezinformátoři.cz: Nejvlivnější český dezinformační web jsou Parlamentní listy na idnes.cz se mj. uvádí, že podle aktivistů z Kremlin Watch (strategický program Evropských hodnot) je zarážející, že jedna čtvrtina dotázaných obyvatel České republiky více důvěřuje „alternativním médiím“ (konkrétně Parlamentní listy, AC24.cz, První zprávy.cz), než tradičním (Česká televize, Český rozhlas, či deníky Právo nebo Hospodářské noviny).

Já se tomu ale vůbec nedivím. Nejspíš mají, tak jako já, se sledováním těchto „tradičních médií“ své zkušenosti. Ten, kdo alespoň občas sleduje zejména publicistiku na ČT (např. zde), nebo na Českém rozhlasu (např. zde), tak ví, o čem mluvím. Především stanice Plus si za vyváženost zaslouží pořádně velké minus.

Špičkoví „odhalovači“

Jedním z největších „es“ na „odhalování dezinformací“ je bezesporu Novinářská křepelka Jakub Kalenský. Ten ve svém projevu v americkém Kongresu jako šiřitele ruské propagandy označil i českého prezidenta Miloše Zemana. Více např. v rozhovoru pro iDnes.cz.

Klíčová role prezidenta Zemana na dezinformační scéně aneb Kdo to platí?

Podnikatel a datový analytik František Vrábel řídí společnost Semantic Visions, která shromažďuje a na základě sémantiky velkých dat analyzuje 90 procent světového zpravodajského obsahu. Jeho tým spolupracuje v oblasti fake news s NATO. Angažuje se v rozkrývání fake news a propagandy, jeho společnost na to získala grant 250 tisíc dolarů.
Podle něj je Zeman pro dezinformační scénu naprosto klíčový. Více např. zde.

A co na to státní orgány?

Termín dezinformační weby jsem na stránkách Ministerstva vnitra ČR nenašel, tam používají termín „tzv. alternativní média“. Např. zde. Právě tak jsem tam nenašel ani žádný jejich seznam. I proto je více než zarážející, že na stránce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám téhož ministerstva v Odkazu na instituce mediální gramotnosti a odhalování dezinformací jsou mj. uvedeny odkazy na tak nedůvěryhodné subjekty, jako jsou právě Manipulátoři, Kremlin Watch a další podobné.

„Odborníků“ na odhalování „dezinformací“ je ale mnohem víc. Posuďte sami několik namátkou vybraných příkladů. Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Demagog, Konšpirátori, HlídacíPes.org – Žurnalistika ve veřejném zájmu jako první projekt Ústavu nezávislé žurnalistiky.

„Žalovaná prokázala, že v Parlamentních listech lze publikovat jakýkoli text, aniž by byla zkoumána pravdivost jeho obsahu.“

Městský soud v Praze už v říjnu rozhodl o žalobě, ve které si vydavatel web Parlamentní listy stěžoval na článek vydaný webem Forum 24. Ten loni v prosinci vydal komentář s titulkem „Problémem senátora Valenty není jen střet zájmů, ale ruská žumpa jménem Parlamentní listy“. Autorka v textu na Foru 24 například napsala, že Parlamentní listy „permanentně šíří lži, dezinformace, názory extremistů a estébáků“. I za tato slova pak požadoval vydavatel Parlamentních listů, společnost Our Media, u soudu po deníku Forum 24 omluvu. Podle něj článek poškodil pověst serveru. Soud však žalobu zamítl jako bezdůvodnou. Více zde.

Takto sprostě označovat Parlamentní listy, navíc právě tímto webem, je více než za hranou. Doporučuji přečíst si Etický kodex redakce ParlamentníListy.cz a občas „zalistovat“ na obou zmiňovaných webech (zde a zde).

Přehled dezinformačních a manipulativních webů

Ti lidé, kteří by i přes všechna varování chtěli nahlédnout do tzv. „dezinformačních webů“, něco si z nich přečíst a pokusit se udělat si vlastní úsudek, nabízí Evropské hodnoty Přehled dezinformačních a manipulativních webů.

Přeji zajímavé čtení.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Ondřej Bezr
21. 7. 2024

Pojedenadvacáté ve své historii a pojedenácté v Dolní oblasti Vítkovice skončil v neděli nad ránem...

Radan Wagner
21. 7. 2024

Čím nás jeho malby tak fascinují? Ponechme obrazům jejich vnitřní tajemství a připomeňme jen...

Lenka Štěpánková
21. 7. 2024

Všechny vás vystřílím. Takovými slovy muž na začátku července vyhrožoval zaměstnankyni úřadu práce...

Adam Hejduk
21. 7. 2024

Město, kde se nepoctivost vyplácí. Tak řada lidí nálepkuje metropoli ve spojitosti s vymahatelností...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz